Pokazy ujeżdżania, ale też władania lancą i szablą, możliwość obejrzenia historycznego sprzętu, jakim dysponowali kawalerzyści, oraz współczesnych wojskowych pojazdów – to część atrakcji, które przygotowują na weekend organizatorzy V Święta Strzelca Konnego w Hrubieszowie. Miłośnicy historii zaprezentują też, jak przebiegało przedwojenne święto 2 Pułku Strzelców Konnych.
Ich historia zaczęła się we Francji, gdzie jesienią 1918 roku sformowano 1 Pułk Szwoleżerów. Wiosną następnego roku kawalerzyści przybyli do Polski wraz z Błękitną Armią, po czym niemal od razu wyruszyli na wojnę z bolszewikami. W 1920 roku, po zwycięskiej kampanii, zostali skierowani do Hrubieszowa. Tu jednostka została przemianowana na 2 Pułk Strzelców Konnych. – Święto 2 Pułku Strzelców Konnych zostało wyznaczone na 14 lipca, na pamiątkę dnia, w którym w roku 1917 utworzono jednostki kawalerii w Armii Polskiej dowodzonej przez gen. Józefa Hallera. Dlatego też Święto Strzelca Konnego organizujemy zawsze w połowie lipca – wyjaśnia Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości, która współorganizuje hrubieszowskie święto.
Święto Strzelca Konnego potrwa dwa dni (13–14.07.2019). Na pierwszy dzień zaplanowano m.in. pokazy ujeżdżania i jazdy terenowej. Odbędą się one na błoniach nad Huczwą – to miejsce historyczne, ponieważ właśnie tu w 1934 roku zostały zorganizowane Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego, czyli słynne Militari. – Przedwojenne Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego każdego roku były rozgrywane w innym garnizonie. W 1934 roku odbyły się właśnie w Hrubieszowie, dokładnie na tych samych terenach, na których teraz spotykają się miłośnicy kawalerii z całej Polski – mówi Kamil Ciesielczuk, dowódca oddziału 2 Pułku Strzelców Konnych i jeden ze współorganizatorów Święta Strzelca Konnego. Oprócz tego, w sobotę na strzelnicy 2 Pułku Rozpoznawczego można będzie obejrzeć pokazy strzelania z broni krótkiej i rekonstrukcję obchodów przedwojennego święta pułkowego. – Pamięć żołnierzy 2 Pułku Strzelców Konnych zostanie uczczona w Apelu Poległych na terenie koszar 2 Pułku Rozpoznawczego. Poprzedzi go msza św. z ceremoniałem kawaleryjskim odprawiona w kościele garnizonowym o godz. 19 – precyzuje Maciej Szymczak.
Na niedzielę organizatorzy zaplanowali pokaz skoków przez przeszkody oraz pokazy władania lancą i szablą. O prezentację współczesnego sprzętu wojskowego zadba natomiast 2 Pułk Rozpoznawczy z Hrubieszowa, czyli jednostka dziedzicząca tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych. – Zwiadowcy zaprezentują się również w działaniach dynamicznych, a stoisko promocyjne wystawi 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej – zapowiada Maciej Szymczak.
W Hrubieszowie będzie można zobaczyć także sprzęt historyczny. Podczas festynu będą prezentowane pojazdy wojskowe w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich z 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Odwiedzający błonia nad Huczwą będą mogli również zapoznać się z wystawą, ukazującą walkę polskich kawalerzystów podczas II wojny światowej.
Obchody święta odbędą się po raz piąty, ale tym razem będą miały wyjątkowy charakter. A to ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę przybycia do Polski Błękitnej Armii generała Hallera. Organizatorzy zadbali, by podczas święta nie zabrakło akcentów z nią związanych. W Hrubieszowie będzie można zobaczyć między innymi unikatowe siodło amerykańskiej kawalerii typu McClellan, z siodeł tych korzystali konni strzelcy Błękitnej Armii walczący w latach 1919–1920. Siodło należy do Patryka Sagana ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. – Zwykle biorę w nim udział w zawodach kawaleryjskich. Tym razem zaprezentuję je w pokazach, jakie będą towarzyszyły Świętu Strzelca Konnego – mówi Patryk Sagan.
V Święto Strzelca Konnego odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronami są także m.in. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska oraz „Polska Zbrojna”.
autor zdjęć: Maciej Szymczak
komentarze