moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyjątkowe Święto Niepodległości

Wiwat Polska! Wiwat Biało-Czerwona! W całym kraju świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Pikniki, marsze, defilady, koncerty i mnóstwo innych atrakcji. Bo miłość do ojczyzny można okazać na tysiące sposobów. Centralne obchody odbyły się w Warszawie. Zapraszamy na relację na żywo na portalu polska-zbrojna.pl. Spędźmy ten dzień razem.


fot. Jakub Szymczuk / KPRP


godz. 17.40

Telegraficzny skrót z obchodów Narodowego Święta Niepodległości we Wrocławiu. Stolica mogła zazdrościć pogody. Radość i świąteczny nastrój był taki sam.


film: Bogusław Politowski


godz. 17.10

Jak co dzień, załogi dyżurne SAR z Brygady Lotnictwa MW czuwają także w Narodowe Święto Niepodległości. Dzisiaj załoga SAR z Gdyni-Babich Dołów dowodzona przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego przeprowadziła w godzinach 14.36-15.40 akcję ratowniczą. Pomocy i ewakuacji na ląd potrzebował pasażer promu Stena Spirit znajdującego się ok. 50 km na północny-zachód od Rozewia. Dziękujemy za waszą służbę!


fot. kmdr ppor. Marcin Braszak


godz. 17.00

Był tort, życzenia i gromkie sto lat. Nie, tym razem jednak nie na cześć Niepodległej. A przynajmniej nie tylko dla naszej Ojczyzny. St. szer. Ireneusz Szóstak z 12 Brygady Zmechanizowanej obchodzi urodziny w dniu Święta Niepodległości. Koledzy z pododdziału nie zapomnieli o tym fakcie.


film: Centrum Prasowo Informacyjne Anakonda 18

– Pierwszy raz w życiu tak obchodzę urodziny. Dowódca sprawił mi miłą niespodziankę – mówi szeregowy, który od ośmiu lat służy w armii. Dziękując kolegom za życzenia st. szer. Szóstak złożył też życzenia wszystkim, którzy urodzili się 11 listopada. Wszystko najlepszego!


fot. sierż. Patryk Cieliński / Combat Camera DORSZ


fot. sierż. Patryk Cieliński / Combat Camera DORSZ


fot. Jacek Szustakowski


 

godz. 16.40

Choć od tygodnia są na ćwiczeniach „Anakonda'18”, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej znaleźli chwilę, by w swoim macierzystym mieście świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. U stóp Wałów Chrobrego odbyła się defilada wojskowa. Świętujący szczecinianie mieli także możliwość obejrzenia pojazdów wojskowych i okrętu ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, który na tę okazję przypłynął ze Świnoujścia.


fot. Marcin Górka


fot. Marcin Górka


fot. Marcin Górka


fot. Marcin Górka


godz. 16.20

Biega, bo lubi i w taki też sposób postanowił uczcić dzisiejsze święto! Roman Groński, mieszkaniec Giżycka z okazji przypadającej dziś 100. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegł 100 kilometrów! Wystartował dziś o 5 rano, a godzinie 16 wbiegł na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbywają się patriotyczne uroczystości. To się nazywa hobby! Brawo!


fot. Magdalena Miernicka


godz. 16.00

Mieszkańcy stolicy tłumie zawitali do ogrodów Kancelarii Premiera. W Alejach Ujazdowskich trwa piknik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród atrakcji: pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, zawody sportowe.


fot. Michał Niwicz

Nie brakuje atrakcji kulturalnych. Na scenie wystąpili Mezo i Doniu. Impreza potrwa do 17.00. Organizatorzy zachęcają warszawiaków do odwiedzania ogrodów: „bądźmy razem pod biało-czerwoną flagą".


godz. 15.50

Cała Polska dziś świętuje, ale pamiętajmy, że abyśmy mogli się cieszyć dzisiejszą rocznicą, ktoś musi pozostawać w gotowości. Tak było między innymi dziś, na patriotycznym pikniku, który odbywa się w Giżycku. Sprzęt oraz specjalistyczne pojazdy prezentują żołnierze z wojsk obrony terytorialnej, 15 Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także policjanci.

Do niedawna byli tu także strażacy. Jednak chwilę po rozpoczęciu imprezy ich wóz ku zdziwieniu zwiedzających, z impetem opuścił imprezę. Straż została wezwana do akcji! Zabawa i świętowanie to jedno, ale obowiązki przede wszystkim. Ktoś bowiem potrzebuje pomocy. Szacunek, panowie!


film: Magdalena Miernicka


godz. 15.30

W niepodległych nastrojach, choć pogoda wydaje się być pod psem... W parku przed Kancelarią Premiera piknik trwa w najlepsze. Czy komuś uda się wypuścić w niebo biało-czerwona bańkę mydlaną? Próbujcie!


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


godz. 15.15

Z ronda Dmowskiego ruszył marsz „Dla Ciebie Polsko”. Wszyscy trzymamy kciuki, by było godnie, świątecznie i bezpiecznie.


fot. MON


godz. 15.10

Wojsko Polskie maszerowało dziś nie tylko stołecznymi ulicami. Zobaczcie, jak żołnierze zaprezentowali się we Wrocławiu, gdzie odbyła się Radosna Parada Niepodległości.


fot. Bogusław Politowski


fot. Bogusław Politowski


fot. Bogusław Politowski


fot. Bogusław Politowski


godz. 14.50

Prezydent Andrzej Duda uhonorował pośmiertnie Orderem Orła Białego 25 wybitnych Polaków, szczególnie zasłużonych dla Ojczyzny. Wśród odznaczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości znaleźli się m.in. Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Maria Skłodowska-Curie oraz gen. Stanisław Sosabowski – Nie ma ich już wśród nas, ale wierzę, że nasi odznaczeni patrzą na nas z góry i przyjmują ten moment z satysfakcją. Chciałbym, aby czuli, że pomimo upływu lat Rzeczpospolita o nich pamięta – powiedział Andrzej duda. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.


fot. Sejm RP


 godz. 14.30

Jesteście już w Alejach Ujazdowskich na Pikniku Rodzinnym? A może wybieracie się na marsz „Dla Ciebie Polsko”? Świętować można na rożne sposoby.


fot. Michał Niwicz


fot. Jarosław Wiśniewski


godz. 14.15

Renault FT jest przodkiem wszystkich współczesnych czołgów. To w nim pierwszy raz zastosowano obrotową wieżę, a silnik umieszczono w tylnej części wozu. Te rozwiązania to dziś standard w tego typu konstrukcjach. Francuskie maszyny był pierwszymi czołgami Wojska Polskiego – weszły na wyposażanie Armii gen. Hallera i wzięły udział w walce o wolną Polskę. Na dzisiejszym pikniku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości nie mogło zabraknąć Renaulta FT, który jest w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Znacie historię tego egzemplarza?


fot. Kancelaria Premiera


godz. 14.00

Choć powstańcom styczniowym nie udało się wywalczyć wolnej Ojczyzny, w II RP cieszyli się ogromnym szacunkiem. Pamiętano o weteranach zrywu i tych, którzy stali się ofiarami popowstaniowych represji ze strony rosyjskiego zaborcy. Świętując radosne wydarzenia i bohaterów 1918 roku, oddajmy hołd ich poprzednikom, którzy złożyli Ojczyźnie najwyższą daninę.


Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863.


godz. 13.50

W ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczął się Piknik Rodzinny. Świętujmy razem 100-lecie niepodległości w Alejach Ujazdowskich. Impreza potrwa do godz. 17.


fot. MON


fot. MON


fot. Kancelaria Premiera


godz. 13.40

11 listopada ma być symbolicznym początkiem odbudowy Pałacu Saskiego. Zabytkowy gmach, który stał w centrum Warszawy, został wysadzony w powietrze przez Niemców w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego. Odbudowany Pałac Saski ma być – jak proponuje prezydent Andrzej Duda – formą trwałego upamiętnienia roku jubileuszowego: pomnikiem niepodległości.


Fot. Kancelaria Prezydenta


godz. 13.20

Święto, nie święto, wojsko w pełnej gotowości, czyli „Anakonda'18” idzie zgodnie z planem. Do Orzysza właśnie przyjechał pododdział z 12 Brygady Zmechanizowanej. Rejon, w którym będą stacjonowali żołnierze, wcześniej rozpoznali i zabezpieczyli proobronni.


fot. Magdalena Miernicka


fot. Magdalena Miernicka


godz. 13.15

Na zakończenie głównych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości najwyższe władze Polski – prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski – złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


fot. Sejm RP


godz. 13.00

W czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości pamiętajmy o tych, którym nie będzie dane cieszyć się z odzyskania niepodległości w domu. Wojskowi są m.in. na największych w tym roku ćwiczeniach „Anakonda'18”, pełnią dyżury bojowe, służą w Polskich Kontyngentach Wojskowych i placówkach poza granicami kraju. Dziękujemy za Waszą służbę!


fot. sierż. Patryk Cieliński | Combat Camera DO RSZ


godz. 12.50

Już niedługo rozpocznie się niepodległościowy piknik w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Na imprezie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości nie może zabraknąć żołnierzy Wojska Polskiego. Zapraszamy!


fot. MON


fot. MON


fot. MON


godz. 12.40

Happy birthday dear Polska! – śpiewają amerykańscy żołnierze, którzy biorą udział w największych tegorocznych manewrach Wojska Polskiego „Anakonda'18”. Thank you for your service, guys!


film: MON


godz. 12.25

Ulice, balkony, ogródki – w całej Polsce jest dzisiaj biało-czerwono. Pamiętajmy jednak, by świętując, robić to porządnie. Warto wiedzieć, w jakich miejscach flaga może być prezentowana i w jaki sposób. Zachęcamy do zapoznania się z broszurą „Szanuj, Kochaj, Chroń”. Dziś na pewno przyda się także ściąga przygotowana przez MSWiA. Na stronach resortu dostępny jest poradnik podpowiadający jak prawidłowo wykonywać hymn Polski i opisujący ciekawostki na temat Mazurka Dąbrowskiego.


fot. Jarosław Wiśniewski


godz. 12.20

Jest jednym z nielicznych już świadków polskiego stulecia. Prof. Stanisław Michnowski urodził się w przededniu odzyskania przez Polskę wolności. Był też uczestnikiem wielu przełomowych dla naszej historii wydarzeń m.in. żołnierzem Września’39, członkiem Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego i powstańcem warszawskim. – Prawdziwe słowa uznania i ogromna wdzięczność za dar wolności dla naszej Ojczyzny należy się pokoleniu moich rodziców. To właśnie dzięki determinacji i postawie tamtych ludzi Polska wybiła się na niepodległość w 1918 roku. To była ciężka walka, za którą często płacili krwią. To pokolenie nie tylko zdobyło wolność dla Polski, lecz także obroniło ją w 1920 roku. Następnie potrafiło zbudować nowoczesne państwo, które zapewniło do dzisiaj istnienie naszego narodu – mówi prof. Stanisław Michnowski.


film: Michał Niwicz


godz. 12.15

W tym biegu wszyscy jesteście zwycięzcami! Zakończył się stołeczny Bieg Niepodległości. Teraz kilka obrazków, a wkrótce relacja na portalu poslak-zbrojna.pl


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


godz. 11.55

Na pl. Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się główne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Trwa uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


fot. Sejm RP


fot. Jarowsław Wiśniewski


godz. 11.50

Dziś świętujemy radosny moment odzyskania niepodległości. Pamiętajmy jednak o tym, że walka o Ojczyznę trwała przez cały okres zaborów. „Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba!” – tak ppor. Piotr Wysocki wzywał młodych podchorążych do walki przeciw rosyjskim władzom. Kilka godzin później, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe.


 
godz. 11.40
 
Zawieszenie broni między zaborcami, brak wiążących deklaracji ze strony aliantów zachodnich, Legiony Polskie internowane, a Józef Piłsudski osadzony w Magdeburgu... W pierwszych dniach 1918 roku nadzieje na pomyślne dla Polski zakończenie wielkiej wojny były stosunkowo niewielkie. Jak to się stało, że już 300 dni później w całym kraju słychać było radosne „Niepodległość!”?
 
 

 
godz. 11.35

Czekacie na mecie Biegu Niepodległości na jego zakończenie? To dobry moment, by oddać się lekturze i zapoznać się ze specjalnym wydaniem „Polski Zbrojnej”. Przygotowaliśmy ją z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do dostania na warszawskich obchodach rocznicowych.


fot. Michał Niwicz


godz. 11.25

Minister Mariusz Błaszczak wspólnie z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa, jednego z współtwórców niepodległości Polski.


fot. MON


godz. 11.20

Żołnierze 1 Brygady Logistycznej stacjonujący w Iraku także uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości i stworzyli mural.


Fot. 1 BLog


godz. 11.10

Prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz państwowych i kościelnych wzięli udział w ceremonii odsłonięcia tabliczek przy Dębach Niepodległości. Drzewa zostały zasadzone przy Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie na cześć siedmiu Ojców Niepodległości, którzy przyczynili się wskrzeszenia Polski po 123 latach zaborów.


fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W ten sposób zostali upamiętnieni Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty i ks. Aleksander Kakowski. Sadzonki zostały poświęcone przez papieża Franciszka. To część akcji zainicjowanej przez IPN, w ramach której ma zostać zasadzonych „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918–2018”.


godz. 11.10

Podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Najpierw oddajemy cześć polskiemu domowi czasu zaborów, jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do ojczyzny. Cała godność władzy wynika tylko i wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg. Najpierw trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc i powstanie zamknięte koło zła – powiedział hierarcha.

Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Arcybiskup podkreślił też: – Najpierw trzeba uśmierzyć agresję łagodnością, dopiero wtedy można odwoływać się do prawdy i sprawiedliwości. W przeciwnym razie przemoc zrodzi dalszą przemoc i powstanie zamknięte koło zła.

 


godz. 11.05

Zawodnicy, którzy chcą uczcić Święto Niepodległości na sportowo przygotują się już do głównego Biegu Niepodległości. Pogoda nie rozpieszcza, trzeba więc się dobrze rozgrzać. Biało-czerwonym biegaczom życzymy połamania nóg i do zobaczenia na mecie! Start. Nie może być inaczej, o 11.11 Wcześniej odbył się już bieg „Mila na Stulecie” na historycznym dystansie 1918 metrów.


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


fot. Michał Niwicz


fot. Artur Orzechowski


 

godz. 11.00

11 listopada, dokładnie o godzinie 11, na dwie minuty zamiera uliczne życie m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii czy Belgii. Początkowo w ten sposób oddawano cześć poległym podczas Wielkiej Wojny, dziś to dzień poświęcony pamięci żołnierzy, którzy zginęli podczas wszystkich konfliktów zbrojnych. Data nawiązuje do 11 listopada 1918 roku, kiedy to został podpisany rozejm kończący I wojnę światową.


fot. por. Robert Suchy / CO MON

Symbolem święta jest mak, oznaczający krew przelaną na wszystkich frontach. Tradycję przypinania maków do ubrań i składania tych kwiatów pod pomnikami poległych żołnierzy zapoczątkował major George Howson. W 1922 roku, razem z pięcioma innymi byłymi wojskowymi założył manufakturę, w której niepełnosprawni weterani wyrabiali sztuczne maki. Fabryka działa do dziś, nadal zatrudnia ludzi niepełnosprawnych i jej jedynym producentem „maków pamięci”.


godz. 10.40

O 15.00 rozpocznie się w Warszawie biało-czerwony marsz pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”, organizowany pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Marsz wyruszy z ronda Romana Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, mostem ks. Józefa Poniatowskiego i zakończy się na rondzie Waszyngtona.

Na czele marszu pojadą pojazdy wojskowe, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra oraz żołnierze reprezentujący wszystkie formacje Wojska Polskiego niosący symboliczne 100 flag. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.

grafika: MON

 


godz. 10.30

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, a Niemcy podpisały we Francji zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dzień ten – Narodowe Święto Niepodległości – jest symbolem odrodzenia się Polski po 123 latach zaborów. Jak do tego doszło? Komu zawdzięczamy wolną Ojczyznę? Zapraszamy do okolicznościowego serwisu portalu polska-zbrojna.pl – Nasza Niepodległa.

 


godz. 10.20

W południe prezydent Andrzej Duda zaprasza do wspólnego odśpiewania hymnu. Jeżeli będzie przynajmniej tak jak przy wczorajszym śpiewaniu „Marsza Pierwszej Brygady” to jesteśmy pewni, że cały świat usłyszy, że jeszcze Polska nie zginęła. Ktoś potrzebuje zachęty? Poprosiliśmy o pomoc silną ekipę z przedszkola „Mała Droga”. Wersja może i trochę awangardowa, no ale ten zapał...


film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

 


godz. 10.10

Polska ma przyjaciół na całym świecie. Zewsząd płyną życzenia z okazji 100-lecia niepodległości, a w wielu miejscach królują biało-czerwone barwy! Dziękujemy!


Twierdza Kijowska, fot. Ambasada RP w Kijowie


Pomnik na Górze Trzykrzyskiej w Wilnie, fot. Ambasada RP w Wilnie


Siedziba fińskiego MSZ, fot. Ambasada RP w Helsinkach


Kuwait Towers, fot. Ambasada RP w Kuwejcie


Ratusz z Tel Awiwie, fot. Ambasada RP w Tel Awiwie


Ratusz w Ostrawie, fot. Instytut Polski w Pradze


Torre Costanera w stolicy Chile Santiago. Najwyższy budynek w Ameryce Południowej, fot. Ambasada RP w Santiago

 


godz. 9.50

Wczoraj w siedemnastu miastach Polski odbyły się wojskowe pikniki „Służymy Niepodległej”, zorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Kto nie był, niech żałuje. Zobaczcie w naszej relacji, jak bawiliśmy się i świętowaliśmy razem z żołnierzami.


Fot. Artur Orzechowski


godz. 9.45

 

Na dzisiejszych uroczystościach w Warszawie, a także na Biegu Niepodległości, pikniku w Kancelarii Premiera Rady Ministrów i w czasie marszu „Dla Ciebie Polsko” będziecie mogli dostać specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Szukajcie harcerzy i rekonstruktorów, którzy kolportują to wydawnictwo! Jak w każdym wydaniu naszej jednodniówki solidna porcja wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Miłej lektury!

Mecenasami specjalnego wydania „Polski Zbrojnej” są: Polska Grupa Zbrojeniowa; PKN Orlen, Polska Spółka Gazownictwa; Fundacja PGNiG „Rozgrzewamy polskie serca” oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Partnerzy wspierający to: Polskie Koleje Państwowe; PKP Intercity, PLL LOT oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.


fot. Daniela Bartkiewicz


fot. Daniela Bartkiewicz


fot. Daniela Bartkiewicz

 


godz. 9.35

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej trwa msza za ojczyznę. Bierze w niej udział para prezydencka, premier Mateusz Morawiecki, minister Mariusz Błaszczak, przedstawiciele władz państwowych i najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Nabożeństwo celebruje kard. Kazimierz Nycz. Odczytał list, jaki do Polaków skierował papież Franciszek. – Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Zakończył się okres dominacji rosyjskiej, pruskiej, austriackiej. Wielu synów Polski poświęciło życie, by ich ojczyzna odzyskała niepodległość – napisał papież.


Fot. Kancelaria Premiera 

Ojciec Święty przypomniał, że polski naród przed rozbiorami współtworzył historię chrześcijańskiej Europy, wnosząc całe bogactwo własnej, szlachetnej kultury i duchowości. Przywołał słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat, który 11 listopada 1998 roku podkreślił, że Polacy swoje dążenie do wolności opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic.


godz. 9.30

Ramię w ramię na poligonie, ramię w ramię na święcie. Stronger Together! Sojusznicy z NATO złożyli Polsce i Polakom życzenia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.


Film: MON


godz. 9.20

Minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed grobem Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem.


fot. MON 


godz. 9.15

Dlaczego świętujemy właśnie 11 listopada? Nie wszyscy wiedzą, że to data ustalona arbitralnie. Dopiero w 1937 roku Sejm przyjął ustawę, która ustanawiała 11 listopada Świętem Niepodległości. Wybór wiązał się przede wszystkim z rodzącym się kultem Józefa Piłsudskiego. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową, a Piłsudski rozpoczął pertraktować wycofanie niemieckich żołnierzy z Królestwa Polskiego. Data miała także wymiar międzynarodowy – tego dnia ustały walki na froncie zachodnim.


fot. MON


godz. 9.00

Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod warszawskimi pomnikami ojców niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Wincentego Witosa.


fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP


godz. 8.30

Zaczynamy naszą relację z obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku w wyjątkowych okolicznościach, bo równo 100 lat temu Polska odzyskała wolność. Co zaplanowano na dzisiaj?

Centralne obchody odbędą się w Warszawie. Rozpocznie je msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej. W południe na pl. Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam także, jak co roku, swoje świąteczne wystąpienie będzie miał prezydent Andrzej Duda. O 12.00 zaplanowane jest narodowe śpiewanie hymnu. Następnie prezydent uhonoruje bohaterów Niepodległej Orderami Orła Białego. Dzień zakończy biało-czerwony marsz pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”.

Fot. Jarosław Wiśniewski 

PZ

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO