Czy żołnierze walczą ze smokami, a czołg ma pierwszeństwo na drodze, no i jak szybko lata samolot? – na takie pytania próbowali odpowiedzieć żołnierze podczas spotkania z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które Wojskowy Instytut Wydawniczy zorganizował w jednym z warszawskich przedszkoli. Jak na urodziny przystało, był tort, prezenty i głośne „Sto lat!”.
– Pomysł był nieco ryzykowny, bo nasi dziennikarze, zazwyczaj bywalcy poligonów, weszli do przedszkola. Ciekawiło nas, jak ta „najmłodsza Polska” czuje jubileusz. Czy rozumie, że uczestniczy w czymś wyjątkowym, co zdarza się raz na sto lat. Czy jest to dla nich ważne – mówi Anna Putkiewcz, redaktor naczelny portalu polska-zbrojna.pl. – Aby podkreślić związek polskiego wojska z naszą tradycją niepodległościową, zaprosiliśmy je do współpracy. Szacunek do polskiego munduru trzeba budować już w tym najmłodszym pokoleniu – dodaje.
Do Katolickiego Przedszkola Fundacji na rzecz Rodziny „Mała Droga” w Warszawie przyjechaliśmy razem z żołnierzami. Czekało na nas pięćdziesięcioro maluchów. Widok wojskowych w mundurach zrobił na nich wrażenie. Tak duże, że porucznik Marcin Szubert z 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego musiał na początku zaprowadzić trochę… dyscypliny. – Nie możecie mówić wszyscy na raz, bo niczego nie rozumiem. Może niech każdy podnosi rękę – zaproponował oficer. Tak rozpoczęła się nasza rozmowa o wojsku i ojczyźnie oraz o tym, czym jest biało-czerwona flaga dla sześciolatków.
A czy dzieciaki wiedzą, czym zajmują się żołnierze? Oczywiście. – Wojsko walczy mieczem ze smokiem! – wyjaśnia szybko Asia. Wtedy do sali weszło trzech czołgistów, by opowiedzieć o swojej służbie. Dzieci poznały też lotnika, żołnierza wojsk obrony terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej. Maluchy mogły przymierzyć hełmofon, żołnierski beret. By „przystroić się” w wojskowy kamuflaż, ustawiła się nawet kolejka. Odważniejsi chłopcy sprawdzili, jakie to uczucie być skutym kajdankami.
Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl
A z czym najmłodszym kojarzy się 11 listopada? – To urodziny Polski! – odpowiada Marianka. A Ignaś dodaje: – Wtedy uwolniliśmy się od Niemców.
– Takie spotkania to pewnego rodzaju wyzwanie, bo najmłodsi słuchacze są zwykle spontaniczni i od razu widać, czy nasze opowieści ich interesują – mówi por. Marcin Szubert. – Tak było i tym razem. Dzieci reagowały bardzo żywo. Szczególnie wzruszyła mnie księżniczka Asia, która opowiadała o smokach – żartuje.
Jak na „urodziny” Polski przystało, wszyscy świętowaliśmy – był tort, głośne „Sto lat” dla Niepodległej i wspólne śpiewanie „Marsza Pierwszej Brygady”. Nie zabrakło także prezentów. Żołnierze obdarowali najmłodszych upominkami – gadżetami z logotypami jednostek. Dzieciaki chętnie sięgały po kolorowanki i komiksy, zakładały opaski odblaskowe z logo „Polski Zbrojnej” czy Żandarmerii Wojskowej. Maluchy odwdzięczyły się nam własnoręcznie namalowanymi laurkami. – Tego typu spotkania to fantastyczna okazja, aby pokazać dzieciakom, czym na co dzień zajmują się żołnierze w czerwonych beretach – mówi ppłk Artur Karpienko, oficer prasowy Komendy Głównej ŻW. – Naszym zadaniem jest nie tylko prewencja. Dbamy też o edukację najmłodszych w sprawach bezpieczeństwa – dodaje.
Major Tomasz Klóskowski, szef Sekcji Wychowawczej 1 Brygady Pancernej, podkreśla, że także czołgiści uczestniczą często w tego typu wydarzeniach. –Pancerniacy z naszej brygady opowiadają o swojej służbie przedszkolakom i młodzieży. A naszą salę tradycji odwiedzają studenci – zaznacza.
– Dzieci były pod wrażeniem. Jeszcze po spotkaniu śpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” – mówi Justyna Gołębiewska, dyrektor przedszkola Mała Droga. – Bardzo podobały im się także upominki, szczególnie kolorowanki przedstawiające wojskowe pojazdy. Mówiły, że chciałyby zobaczyć je na żywo – dodaje dyrektor.
To powód, by zorganizować kolejne spotkanie z wojskiem. Zwłaszcza że niektórzy mają już poważne plany. – Było super! Jak będę duży, zostanę komandosem – zapowiedział na koniec Ignaś.
Za pomoc w zorganizowaniu spotkania serdecznie dziękujemy żołnierzom z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, 1 Brygady Pancernej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, 6 Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowemu Centrum Edukacji Obywatelskiej.
autor zdjęć: Paweł Sobkowicz
komentarze