Ponad dwa tysiące osób, w tym ponad tysiąc żołnierzy i dziewięciuset rekonstruktorów, ponad sto statków powietrznych, niemal dwieście wojskowych pojazdów i elementów uzbrojenia. Tak zapowiada się tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Mariusz Błaszczak, minister obrony.
Wielka Defilada Niepodległości będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. Przygotowania do niej idą pełną parą. – Od poniedziałku trwa zgrupowanie na lotnisku Warszawa-Babice. Na miejscu jest ponad siedmiuset żołnierzy, którzy przez kilka kolejnych dni będą trenować przemarsze i ustawianie się w szyku. Już w niedzielę o godzinie 6.00 rano czeka ich próba generalna. Wszystko po to, by w dniu Święta Wojska Polskiego wypaść jak najlepiej – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że niebawem do żołnierzy dołączą uczniowie klas mundurowych, członkowie organizacji proobronnych i harcerze, a w przeddzień próby generalnej – pododdziały i poczty sztandarowe sił zbrojnych USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, które także będą uczestniczyć w przemarszu.
Największa taka defilada
Tegoroczna defilada odbędzie się nie jak dotychczas w Alejach Ujazdowskich, lecz na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpoczną się o godzinie 13.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończą na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Przy Parku Fontann Multimedialnych defiladę przyjmie prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz reprezentanci Sejmu i Senatu RP.
Film: MON
Jak zapewniają przedstawiciele resortu obrony narodowej, defilada organizowana w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie największą ze wszystkich, jakie odbyły się do tej pory z okazji Święta Wojska Polskiego. Rozpocznie ją pieszy przemarsz ponad tysiąca żołnierzy. Pojawią się pododdziały rodzajów sił zbrojnych i wojskowych uczelni oraz 60 pocztów sztandarowych jednostek polskiej armii. Maszerować będą też sojusznicy: Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci. W tej części defilady pojawią się również pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych i harcerstwa, a także Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna z 50 muzykami.
Defiladę zamknie przejazd wojskowych pojazdów i sprzętu. Wśród pojazdów kołowych używanych przez polskie wojsko będzie można zobaczyć m.in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne haubicoarmaty Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zdalnie sterowany trał mechaniczny Bożena oraz przeciwlotniczy rakietowy wóz bojowy Osa. Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Strykery.
Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5 i 2A4, Pt-91 Twardy, wozy zabezpieczenie technicznego, haubice samobieżne Krab oraz amerykańskie czołgi M1 Abrams i należący do sojuszników wóz zabezpieczenia technicznego Hercules.
Film: MON
Przemarszowi żołnierzy współczesnej armii będzie towarzyszyć parada historyczna, największa tego rodzaju organizowana w Polsce. Weźmie w niej udział ponad 900 rekonstruktorów (650 pieszych i 260 konnych) z kilkudziesięciu organizacji i stowarzyszeń. Zaprezentują oni średniowiecznych wojów, żołnierzy z XVII i XIX wieku oraz uczestników powstań narodowych, a także formacji z XX stulecia. Planowany jest ponadto udział 12 historycznych pojazdów wojskowych.
Zebrani na Wisłostradzie warszawiacy i turyści będą też mogli podziwiać wojskowe statki powietrzne. Przelot wzdłuż Wisły wykona około stu samolotów i śmigłowców. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn. W powietrzu zaprezentują się też m.in. wojskowe myśliwce F-16, Orliki, Bryzy, Casy, Herculesy. Przed publicznością zadebiutują szkolne odrzutowce Master (Bieliki), które całkiem niedawno weszły do wyposażenia polskich sił powietrznych. Fani wiropłatów również nie będą zawiedzeni. Nad Wisłostradą pojawią się śmigłowce, a wśród nich m.in. SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Sokół i Mi-14. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu VIP-ów: G550 oraz B737 w eskorcie F-16.
Świętujmy razem
Do udziału w defiladzie zaprasza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Wielka Defilada Niepodległości to wspaniała okazja, by uczcić Święto Wojska Polskiego oraz setną rocznicę odrodzenia niepodległego Państwa Polskiego. Wspólnie świętujmy w tym wyjątkowym dniu! Zapraszam wszystkich 15 sierpnia na godzinę 13.00 do Warszawy na największą defiladę wojskową – napisał minister na Twitterze.
Film: MON
Corocznie 15 sierpnia Wojsko Polskie obchodzi swoje święto. W jednostkach w całej Polsce odbywają się wówczas okolicznościowe zbiórki, apele, a także pikniki. Centralne uroczystości są organizowane zawsze w Warszawie. W tym roku rozpoczną się 14 sierpnia od wręczenia przez ministra Błaszczaka odznaczeń resortowych i wyróżnień z okazji święta WP. Wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem Poległych w 1920 roku odbędzie się apel pamięci.
Środowe obchody rozpocznie uroczysta msza święta odprawiona za Ojczyznę w katedrze polowej WP, po której przedstawiciele władz państwowych złożą kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich. Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana honorowego posterunku.
Po defiladzie o godzinie 15.00 na błoniach Stadionu Narodowego rozpocznie się Wojskowy Piknik Żołnierski „Służymy Niepodległej”. W programie m.in. wystawa sprzętu wojskowego, pokaz wyszkolenia żołnierzy oraz koncerty artystów z klubów wojskowych. Uczestnicy pikniku będą mogli spróbować swoich sił na kontenerowej strzelnicy i saperskim torze przeszkód, a najmłodsi skorzystać z atrakcji miasteczka militarnego dla dzieci.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON
komentarze