moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi w urzędach

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej z co najmniej dziesięcioletnią wysługą będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej na stanowiskach związanych z obronnością kraju. MON przygotowało właśnie projekt przepisów określających ich listę.  To stanowiska od  referenta do dyrektora departamentu, na przykład, w administracji rządowej.

Zgodnie z przepisami ustawy pragmatycznej żołnierz zawodowy, który pełnił służbę co najmniej dziesięć lat, ma pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowisku związanym z obronnością kraju w administracji publicznej. Takie uprawnienie wynika z charakteru wykształcenia, doświadczenia wojskowego i wiedzy specjalistycznej. W praktyce byli już zawodowcy podejmują pracę na przykład w instytucjach zarządzania kryzysowego.

Podobne uprawnienia MON chce przyznać żołnierzom terytorialnej służby wojskowej. Ten rodzaj ochotniczej służby czynnej wprowadziła ustawa o powszechnym obowiązku obrony. To w niej pojawił się zapis o tym, że żołnierz zwolniony z terytorialnej służby wojskowej, który pełnił ją co najmniej dziesięć lat, będzie mógł skorzystać z pierwszeństwa w uzyskaniu pracy związanej z obronnością i zarządzaniem kryzysowym. Teraz MON przygotowało szczegółowe przepisy w tej sprawie. W projekcie rozporządzenia pojawiła się lista takich stanowisk.

System zachęt

O jaką zatem pracę będzie mógł starać się były żołnierz TSW? Przede wszystkim o związaną z realizacją zadań obronnych, w tym z zarządzaniem kryzysowym. W praktyce to stanowiska od referenta do dyrektora departamentu lub innej komórki organizacyjnej, między innymi w urzędach wojewódzkich, marszałkowskich oraz tych, które obsługują centralne organy administracji rządowej. Praca na takich stanowiskach będzie też możliwa w inspektoratach, urzędach gmin, miast na prawach powiatu, w starostwach oraz w jednostkach organizacyjnych wojewodów i samorządu terytorialnego.

Wzorem zawodowców, by móc skorzystać z pierwszeństwa zatrudnienia, wymogiem będzie także co najmniej dziesięcioletni staż. Uprawnienie to będzie jednak w pierwszej kolejności przysługiwało tym terytorialsom, którzy zostaną zwolnieni z TSW w wyniku orzeczonej przez komisję lekarską niezdolności do pełnienia terytorialnej służby z powodu wypadku lub choroby pozostających w związku z pełnieniem służby. – W WOT terytorialną służbę wojskową pełnią szeregowi, podoficerowie i oficerowie. Pracujemy nad rozwiązaniami, aby terytorialsi mogli zajmować stanowiska nie tylko w pododdziałach szczebla kompanii czy plutonu, lecz także w brygadach i dowództwie WOT.

Doświadczenie, jakie zdobędą podczas dziesięciu lat służby, w tym dodatkowe umiejętności na kursach specjalistycznych, będą podnosiły ich wartość na cywilnym rynku pracy i na pewno będą cenne na stanowiskach w administracji publicznej – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT.

Bez wątpienia rozwiązania zaproponowane przez MON mogą stać się też zachętą do wstąpienia do służby terytorialnej w WOT. Niejedyną zresztą. Każdemu żołnierzowi TSW przysługuje bowiem comiesięczny dodatek z tytułu pełnienia terytorialnej służby wojskowej oraz utrzymywania zdolności do natychmiastowego stawiennictwa w koszarach (300 zł miesięcznie za tzw. gotowość bojową i dodatkowo około 100 zł za każdy udział w ćwiczeniach w zależności od stopnia wojskowego). Terytorialsi mogą brać udział w szkoleniach i kursach, także podoficerskich i oficerskich, oraz liczyć na dofinansowanie nauki i kursów specjalistycznych (warunkiem jest minimum trzyletnia służba w WOT). Ci, którzy mieszkają poza miejscem pełnienia służby, otrzymują zwrot kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem. Żołnierze WOT mają też prawo do urlopów. Za każde 30 dni terytorialnej służby rotacyjnej przysługują im dwa dni urlopu wypoczynkowego.

Terytorialna służba wojskowa to nowy rodzaj służby czynnej wprowadzony w 2017 roku ustawą o powszechnym obowiązku obrony. Pełnią ją rezerwiści i ochotnicy wchodzący w skład wojsk obrony terytorialnej. Do terytorialnej służby wojskowej może być powołana osoba pełnoletnia, niekarana za przestępstwa umyślne, mająca polskie obywatelstwo oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby. Musi mieć też odpowiednie wykształcenie: wyższe, by objąć stanowisko w korpusie oficerów, średnie w przypadku stanowiska podoficerskiego, a minimum podstawowe, jeśli chodzi o korpus szeregowych. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
 
GROM szuka odważnych
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO patrzy na wschód
Szkolenie z da Vinci
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
K2 uderzyły w Orzyszu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Cegiełka na morzu
Na trasie legendarnego biegu
Powrót treningów z wojskiem
Pod okiem rangersów
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Defilada powraca!
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Wojna w świecie popkultury
Kraby strzelały w Danii
„Hubal” bije Niemców
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Air Policing piątej generacji
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Słowo czekisty
Sport uczy życia
Kormorany, czyli praca zespołowa
Śladem profesjonalistów
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
F-35 w powietrzu
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
NATO podsumowało 2022 rok
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
To dobra ustawa dla wojska
Natowski dialog operacyjny
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Młot na dyktatora
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Na ratunek „Rudemu”
Wspólne zakupy amunicji
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Great Game on the Sea
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Medic on the Battlefield
Walkę mają we krwi
Będziemy produkować więcej amunicji
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Karą mogła być tylko śmierć
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Biały Dom o polskich MiG-ach
Więcej Bystrych dla armii
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Startuje „Jaskółka”
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polski wkład w „Wisłę”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO