moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Historii Polski gotowe na wiosnę 2021

Ministerstwo kultury podpisało dziś z firmą Budimex umowę na budowę siedziby Muzeum Historii Polski. Gmach powstanie na warszawskiej Cytadeli. Placówka zostanie otwarta na początku 2021 roku. MHP ogłosiło także zwycięzców plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Wśród nagrodzonych są inicjatywy związane z historią polskiej wojskowości. 

– Polska historia zasługuje na swoją siedzibę, dlatego budowa gmachu Muzeum Historii Polski to podstawowa inwestycja dla naszego kraju – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie podczas uroczystości podpisania umowy na budowę gmachu muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. Dokument podpisali Robert Kostro, dyrektor MHP, i Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex SA, która wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych.

Cytadela muzeów

– To będzie jedna z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury – dodał minister Gliński. Dziękował jednocześnie obecnemu na spotkaniu Wojciechowi Skurkiewiczowi, wiceministrowi obrony, za współpracę przy realizacji projektu. Powstająca placówka będzie sąsiadować z nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego.

Minister kultury zapowiedział, że otwarcie Muzeum Historii Polski jest planowane na wczesną wiosnę 2021 roku. – Jesteśmy dumni, że nasza firma będzie realizować ten prestiżowy projekt. Mamy na niego 999 dni i obiecujemy, że terminu dotrzymamy – podkreślił prezes Budimexu.

– Wierzę, że gmach muzeum stanie się piękną wizytówką historii Polski – stwierdził dyrektor Kostro. Jak dodał, rolą muzeum będzie nie tylko zbieranie pamiątek, lecz także promowanie historii naszego kraju. Muzeum ma być jedną z najnowocześniejszych tego rodzaju placówek w Polsce i Europie.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię WXCA, która w 2009 roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną kompleksu. Czterokondygnacyjny gmach będzie miał powierzchnię około 44 tys. m2. Wystawa stała placówki zajmie 7 tys. m2. Jest ona realizowana przez historyków MHP we współpracy z konsorcjum WWAA/ Platige Image, które wygrało konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Oprócz przestrzeni wystawowych w muzeum będą także sale edukacyjne i warsztatowe, projekcyjne, pracownie konserwatorskie i magazyny.

Promocja historii

Kontynuacją uroczystości w Pałacu Rzeczpospolitej była gala organizowanego przez MHP plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”, podczas której ogłoszono wyniki konkursu. Zwycięzców – w internetowym głosowaniu – wyłoniono w trzech kategoriach. Za najciekawsze „Wydarzenie” została uznana akcja „BohaterON – włącz historię!”. W ramach ogólnopolskiej kampanii organizowano w szkołach zajęcia na temat powstania warszawskiego, 1 sierpnia 2017 roku uruchomiono uaktualnioną wersję strony www.bohateron.pl zawierającą zdjęcia i biogramy powstańców, wysyłano także pocztówki do powstańców. Organizatorem kampanii były dwie fundacje Rosa i Sensoria. – Zależało nam na utworzeniu wspólnoty, która pamięta o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok – mówili dziś organizatorzy akcji.

W kategorii „Wystawa” pierwsze miejsce zajęła ekspozycja Urzędu Miasta Poznania „Pogromcy Enigmy” poświęcona poznańskim kryptologom, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. – Teraz przygotowujemy stałe Centrum Szyfrów Enigma. Powstanie ono do końca 2019 roku – zapowiedział, odbierając nagrodę, Mariusz Wiśniewski z Urzędu Miasta Poznania.

W konkursie wyróżniono także (w kategorii „Edukacja i multimedia”) akcję edukacyjną „Światełko dla Czerwca '56", zorganizowaną przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Uczestnicy tego przedsięwzięcia m.in. odwiedzili na 15 cmentarzach w całej Polsce ponad 100 mogił osób związanych z wydarzeniami Czerwca ’56. Projektowi towarzyszyły prelekcje i wykłady w szkołach.

Zwycięzcy plebiscytu otrzymali z rąk ministra Glińskiego i dyrektora Kostro statuetki wykonane przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza, a pozostali finaliści wyróżnienia. – Ten plebiscyt ma wymiar obywatelski, dotyczy bowiem pomysłów i inicjatyw oddolnych, które MHP potrafi docenić i wypromować – stwierdził minister Gliński.

Plebiscyt odbywa się od 11 lat. W tym roku wśród ponad 200 zgłoszonych inicjatyw znalazły się m.in. wystawy, akcje edukacyjne, spektakle teatralne, rekonstrukcje historyczne oraz filmy dokumentalne. Zgłaszały je muzea, wydawnictwa, fundacje, instytucje samorządowe, ambasady i szkoły. Komisja konkursowa wybrała 15 projektów w trzech kategoriach. O ostatecznych wynikach zadecydowali internauci, głosując na wybrane przez siebie projekty.

Krok po kroku

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Władze Warszawy zaproponowały umieszczenie placówki nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego. W 2009 roku konkurs architektoniczny na projekt budynku w tym miejscu wygrała pracownia Paczowski et Fritsch z Luksemburga, jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana. Wiosną 2015 roku rozpoczęły się rozmowy dotyczące lokalizacji MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, koło planowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. W tym samym roku został przyjęty rządowy program finansowania MHP. Na początku 2016 roku dyrektor Robert Kostro oraz Szczepan Wroński, prezes pracowni architektonicznej WXCA, podpisali umowę wykonania projektu siedziby MHP. Niecały rok później zaprezentowano jej wizualizacje.

Ogłoszony na jesieni 2017 roku przetarg na wykonanie robót budowlanych został rozstrzygnięty 15 maja 2018 roku. Wygrała go firma Budimex SA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Danuta Matloch, MHP

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1641222540
Nie zupełnie zgadzam się z wypowiedzią Min KIDN ,że budowa MHP jest najważniejsza ,gdyż prawdopodobnie dla każdego co innego ważne ,np budowa nowej siedziby MWP, ,a dla kogoś innego będzie rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego ,tak więc nie można tak jednoznacznie stwierdzać. Tak więc ja stwierdzę ,że dla mnie będzie powiększenie i to znaczne Muzeum Narodowego ,jak zostanie przeniesione do Cytadeli MWP.
FD-84-E4-97

MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Rajd ku czci saperów
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO