moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Boxer punktuje w Australii

Armia australijska otrzyma 211 pojazdów Boxer CRV 8x8 oferowanych przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wartość kontaktu to aż 5,2 mld dolarów australijskich. To największy zakup w historii tamtejszych sił zbrojnych. Kupno Boxerów ma nie tylko zwiększyć potencjał militarny kraju, ale także rozruszać gospodarkę. To dlatego, że większość pojazdów ma być montowana na miejscu.

Po kilku latach poszukiwań dostawcy nowego kołowego rozpoznawczego pojazdu pancernego australijskie ministerstwo obrony ogłosiło, że zwycięzcą przetargu jest Boxer CRV 8x8. To pojazd oferowany przez firmę Rheinmetall Defence Australia. Decyzja podjęta w połowie marca oznacza, że z marzeniami o kontrakcie musi się pożegnać rywal Boxera – wóz AMV35 proponowany przez BAE Systems Australia razem z fińską Patrią.

Cena za 211 wozów (wcześniej podawano, że ma ich być 225) wyniosła 5,2 mld dolarów australijskich. Premier Malcolm Turnbull przemawiając w koszarach Enoggera w Brisbane oświadczył, że jest to największe w historii zamówienie dla australijskiej armii .

Podstawowa wersja CRV będzie wyposażona w dwuosobową wieżę Lance uzbrojoną w armatę automatyczną Mauser Mk.30-2 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Producent ma też dostarczyć wersje specjalistyczne: wozy dowodzenia i kontroli, ewakuacji medycznej, wsparcia ogniowego, dozoru, pomocy technicznej i ewakuacyjne. Australijczycy postanowili zamówić jeszcze 12 dodatkowych modułów misyjnych, czyli takich, których konstrukcja pozwala na szybką wymianę części nadwozia. Na stałe z podwoziem połączona jest tylko przednia część z silnikiem i stanowiskiem kierowcy.

Pierwsze Boxery mają być dostarczone w 2020 roku. Dwa lata później wstępną gotowość operacyjną ma osiągnąć jeden pułk kawalerii pancernej. W 2026 roku mają być trzy. 

Minister ds. przemysłu obronnego Christopher Pyne poinformował, że pojazdy „wyprodukują i dostarczą australijscy pracownicy, z użyciem australijskiej stali”. W tamtejszej gospodarce zostanie ulokowanych 54% zamówień związanych z produkcją Boxera. Chodzi o niebagatelną kwotę – 2,8 mld dolarów australijskich. Koszty 30-letniego okresu eksploatacji pojazdów oszacowano na 15,7 mld dolarów australijskich. Jednak z tej sumy aż 10,2 mld trafi do miejscowych firm.

Montownia Boxerów zostanie uruchomiona w Ipswich, na południowy zachód od Brisbane, w stanie Queensland. Z australijskich taśm montażowych zjedzie – zależnie od źródeł – od 186 do 200 wozów. Pozostałe zostaną dostarczone z Niemiec. W realizację programu zaangażuje się ponad 40 australijskich firm. Według szacunków powstanie co najmniej 640 miejsc pracy. W szczytowym momencie produkcji ich liczba ma wzrosnąć do niemal 1450. Natomiast utrzymanie pojazdów ma zapewnić 620 etatów przez cały okres ich użytkowania, czyli do lat 2053 i 2054.

Kupno Boxerów wpisuje się w „Project Land 400”, który australijski resort obrony rozpoczął kilka lat temu. Program zakłada wymianę kilku rodzajów pojazdów pancernych. Boxer zastąpi kołowe wozy opancerzone ASLAV (są one zbliżone konstrukcyjnie do wozów LAV, których używa amerykańska piechota morska). W latach dziewięćdziesiątych kupiono 257 sztuk pojazdów ASLAV. Jednak podczas misji w Afganistanie okazało się, że mają one zbyt słabą ochronę balistyczną i są mało odporne na ataki z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych. W ramach programu Land 400 ma także zostać wyłoniony następca gąsienicowych transporterów M113, których armia Australii ma ponad 400. Wprawdzie egzemplarze te pochodzą z czasów wojny wietnamskiej, ale sama konstrukcja pojazdów sięga lat pięćdziesiątych.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Lider po amerykańsku
Abrams – czołg niepokonany w walce
Lecieć między graniami
Żołnierze bez testów z WF-u
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Świętuj razem z żołnierzami!
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan. Czas wracać do domu
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Raki dla 12 Brygady
Abramsy dla 1 Brygady
Rusza PKW Islandia
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Javelin gwarantuje skuteczność
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Psy (w) WOT
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Żeglarki na kursie po medal
Kontyngent do zmiany
Kurs na dyplomację
Military Doctor 2021
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Rozkaz: nie brać jeńców
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Poligon na miarę XXI wieku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Umowa na Mieczniki podpisana
NATO ćwiczy w Gruzji
Course on Diplomacy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Medalowy dzień Polaków!
NATO Andersa
Pół roku pod egidą ONZ
Polscy żołnierze polecą na Islandię
GROM, czyli gotowi ratować życie
Cel: namierzyć okręt podwodny
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Co ze sprawdzianem z WF?
Afghanistan: Going Back Home
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Nagroda nie tylko od dowódcy
Powstanie było czymś niezwykłym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO