moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wniosek o wotum nieufności odrzucony

Minister obrony Antoni Macierewicz zostaje na stanowisku. Dziś Sejm odrzucił złożony przez Platformę Obywatelską wniosek o udzielenie mu wotum nieufności. – Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście – przekonywała premier Beata Szydło w trakcie debaty.

W głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Przeciw odwołaniu ministra opowiedziało się 238 z nich, za było 190, 14 wstrzymało się od głosu. Wcześniej wniosek o wotum nieufności negatywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

– Pozostawienie Macierewicza na stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski – przekonywał w czasie debaty Tomasz Siemoniak z PO, który za czasów poprzedniego gabinetu kierował resortem obrony, a dziś reprezentował w Sejmie wnioskodawców. Siemoniak mówił o czystce w armii, odejściach najważniejszych dowódców, rozbijaniu potencjału obronnego, a także błędach, jakie, jego zdaniem, są popełniane podczas budowy wojsk obrony terytorialnej. – Obrona terytorialna jest Polsce potrzebna i należy szanować osoby, które decydują się poświęcić jej czas. Ale jej tworzenie nie może się odbywać kosztem modernizacji armii zawodowej – przekonywał poseł PO. Według niego do nowego rodzaju sił zbrojnych odpływają zarówno pieniądze, jak i dowódcy.

– Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście – podkreślała premier Beata Szydło. Przypomniała, że polityka bezpieczeństwa, którą realizuje rząd, opiera się na dwóch filarach: dobrych stosunkach z sojusznikami oraz wzmacnianiu polskiej armii, rodzimego przemysłu obronnego, wreszcie budowaniu postaw patriotycznych. Za sukces Macierewicza uznała stacjonowanie w Polsce na stałe wojsk USA czy przeniesienie z Niemiec do Poznania Mission Command Element – amerykańskiego dowództwa odpowiedzialnego za kierowanie żołnierzami US Army na wschodniej flance NATO.

Do pozytywów polityki resortu premier dodała kontrakty z polskimi zakładami zbrojeniowymi. W ten sposób polska armia pozyska np. haubice Krab, ciężarówki Jelcz czy moździerze Rak. – A wy woleliście polski przemysł likwidować – zwracała się premier do opozycji. Nawiązała także do wczorajszego zamachu terrorystycznego w Manchesterze. – Musimy sobie wszyscy odpowiedzieć, na tej sali i w Europie: czy chcemy polityków, którzy mówią, że musimy przyzwyczaić się do ataków, czy chcemy polityków silnych, którzy dostrzegają zagrożenie i skutecznie z nim walczą. A takim politykiem jest Antoni Macierewicz.

– W uzasadnieniu, nie tylko pisemnym, ale tym, którego wysłuchaliśmy, roi się od nieprawd, manipulacji i zwykłych kłamstw. Co gorsza, wiele z zarzutów to po prostu niezrozumienie współczesnej armii, jej potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed Wojskiem Polskim – mówił z kolei wiceminister Michał Dworczyk.

Film: MON

Sam minister obrony przekonywał w swoim wystąpieniu, że spór, który właśnie się toczy, dotyczy rzeczy fundamentalnej: czy Polska ma być niepodległa, czy też nie. – Mamy pierwszy od dziesiątków lat rząd, który wydał wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację polskiej armii – mówił. Przypominał też, że po raz pierwszy w historii Polska zdołała osiągnąć zakładany przez NATO poziom wydatków na zbrojenia. Rząd przeznaczył na to 2 proc. PKB.

Minister bronił też koncepcji budowy wojsk obrony terytorialnej. – Są one efektem nie tylko wielkiego poruszenia patriotycznego polskiej młodzieży, ale też odpowiedzią na realne zagrożenia, zwane hybrydowymi. Dziś możemy je obserwować na Ukrainie, wcześniej w Gruzji – podkreślał Macierewicz. I dlatego ten rodzaj sił zbrojnych musi być przygotowany do boju przez najlepszych fachowców. Takim jest wieloletni dowódca komandosów z Lublińca gen. Wiesław Kukuła, który od jesieni ubiegłego roku dowodzi WOT.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Napięta sytuacja na granicy
Kobiety a pokój
Sportowiec roku
Raki dla podhalańczyków
AZOR – podwodny specjalista
Afganistan. Czas wracać do domu
103 lata Sztabu Generalnego
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wybierz się na wojskowe studia
Course on Diplomacy
Szef MON odwiedził USA
Duch Invictus jest, czas na formę
Żołnierze poszkodowani na granicy
Żołnierze bez testów z WF-u
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Time for Miecznik
Emerytura wypłacana w … karmie
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
BohaterONy 2021 wręczone!
Zbrodnia bez kary
Święto sportowców w mundurach
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szczury Torbuku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Będzie ustawa o obronie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będą podwyżki dla żołnierzy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polityka nie znosi próżni
Dron dla hydrografów
Legia Akademicka po raz piąty
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Saper robi przejście
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kraby dla podhalańczyków
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Inwestycje Stoczni Wojennej
Wilk na poligonie
W jedynym słusznym kierunku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
O bezpieczeństwie państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO