moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Innowacja w szkoleniu piechoty

W minionym tygodniu żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej doskonalili działanie z karabinkiem treningowym Beryl podczas szkolenia z wykorzystaniem systemu AKTYN.

Głównym celem szkolenia było przedstawienie możliwości wykorzystania karabinka treningowego Beryl podczas zajęć taktycznych oraz wskazanie instruktorom, na ile sposobów można szkolić wojsko, wykorzystując wspomniany sprzęt. Jak podkreślił organizator szkolenia, „istnieje nieskończona ilość możliwych scenariuszy i schematów działania, podczas których można wykorzystać karabinek treningowy Beryl oraz elektroniczny system treningowy AKTYN – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia instruktora”.

Szkolenie z wykorzystaniem karabinka treningowego Beryl oraz systemu AKTYN może być realizowane w każdym możliwym terenie, bez specjalnego przygotowania oraz bez dodatkowego wyposażenia indywidualnego. Minimalizacja systemów zabezpieczeń dla osób uczestniczących w szkoleniu oraz osób postronnych pozwala na zastosowanie w czasie treningu jedynie ochrony osobistej (gogle, maska twarzowa). Wspomniany karabinek treningowy oraz system AKTYN można z powodzeniem stosować podczas szkolenia strzeleckiego na krótkich dystansach. Jest to więc idealny system do doskonalenia działania żołnierzy w terenie zurbanizowanym.

Karabinek treningowy Beryl posiada wszystkie cechy broni bojowej (kbks BERYL). Parametry techniczne odnoszące się do masy, zewnętrznego wyglądu broni oraz manipulatorów wykorzystywanych do obsługi broni (zatrzask magazynka, bezpiecznik itp.) są bardzo zbieżne. Dzięki temu podczas szkolenia oddany jest w pełni realizm w zakresie obsługi broni, który, połączeniu z bezpieczeństwem użytkowania, determinuje efektywne doskonalenie technik działania na polu walki. Ponadto, podczas szkolenia z wykorzystaniem karabinka treningowego amunicję stanowi 6 mm kulka kompozytowa, która jest w pełni bezpieczna dla uczestników szkolenia, a same koszty treningu znikome.

System AKTYN jest zaawansowanym technologicznie trenażerem przeznaczonym do taktyczno-strzeleckiego treningu walki na krótkim dystansie i w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas zajęć trenujący prowadzą ogień z broni treningowej do rozłożonych w terenie celów. Niezliczona ilość wariantów treningu i trenujących, możliwość szybkiej zmiany scenariusza działania czy też krótki czas rozmieszczenia elementów systemu w terenie to tylko niektóre zalety systemu AKTYN.

Czterodniowy projekt warsztatów łączących w sobie szkolenie teoretyczne oraz praktyczne jest w tej formie realizowany po raz pierwszy. Żołnierze 15 GBZ mają zatem możliwość jako pierwsi zapoznać się tak dokładnie z opisywanym systemem.

Tekst: kpt. Edyta Kowalska, Grzegorz Niciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Edyta Kowalska

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Większe możliwości Nitro-Chemu
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Our Only One
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Syndrom Karbali
NATO i USA o Iranie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Początek wielkiej historii
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Zbrodnia bez kary
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Marynarz w koreańskim tyglu
Pasja i fart
Pierwsze loty
Rosomaki na lądzie i morzu
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Logistyczna rewolucja w Opolu
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Twarde na poligonie
Wypadek w PKW UNIFIL
Antydronowa DIANA w Polsce
Psiakrew, harmata!
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Adaptacja i realizm
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Jelcz coraz silniejszy
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Apache w polskich rękach
Grzmoty zamiast Goździków
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
54 sekundy próby
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Debata o bezpieczeństwie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Mała Orka?
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Bądź bezpieczny w sieci
Zbrodnia i kłamstwo
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Architekci pola walki
Fińska armia luzuje rygory
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO