Jest mi niezmiernie miło, że jako Minister Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej mogę się zwrócić do Was – uczestników Światowych Dni Młodzieży. Zebraliście się tu, w podkrakowskich Brzegach, na ziemi bliskiej każdemu Polakowi. Kraków był jedną z pierwszych stolic państwa polskiego, które w tym roku obchodzi 1050-lecie chrztu. W nieodległych Wadowicach urodził się najwybitniejszy Polak, znany wszystkim papież, Święty Jan Paweł II.
Wspominam dziś, przy okazji Światowych Dni Młodzieży, Świętego Jana Pawła II, gdyż jego postać nierozerwalnie łączy się z Wojskiem Polskim. Jego ojciec, podobnie jak wielu Polaków w tym czasie, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, podjął służbę w odrodzonym Wojsku Polskim i awansował do stopnia kapitana. Sam papież zawsze z szacunkiem i estymą odnosił się do Wojska i munduru Żołnierza Polskiego.
Dla każdego żołnierza służba Ojczyźnie to najwyższe wyróżnienie i zaszczyt. Oznacza ono jednak także gotowość do poświęcenia, w tym także tego największego – złożenia ofiary z własnego życia. Świadectwem tej gotowości jest przykład księdza Ignacego Skorupki, który w 1920 roku poniósł bohaterską śmierć pod Ossowem, gdy razem z żołnierzami szedł do natarcia przeciw bolszewikom w czasie Bitwy Warszawskiej. Ale także w czasach nam bliższych potwierdzili ją Ci wszyscy, którzy do 1963 roku walczyli zbrojnie przeciw okupacji komunistycznej i Ci, którzy w ostatnich latach, pełniąc służbę poza granicami kraju, oddali swe życie w walce o pokój i bezpieczeństwo słabszych.
Sztandar wojskowy jest najcenniejszą relikwią żołnierską. Widniejące na nim słowa „Bóg”, „Honor” i „Ojczyzna” potwierdzają, jak ważna dla ludzi w mundurach była i jest wiara. To ona pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, pokonać strach i lęk. To wiara pozwala zdobyć się na największe poświęcenie i dokonać bohaterskich czynów. Nie bez powodu większość najwyższych odznaczeń wojskowych ma kształt krzyża.
Drodzy Pielgrzymi,
cieszę się, że mogę się zwrócić akurat do Was, ludzi młodych, pełnych zapału i miłości do Boga. Jesteście przyszłością świata. Dzięki wychowaniu w wierze i umiłowaniu Ojczyzny dajecie gwarancję tego, że świat, który nas otacza, może być lepszy. Wasza postawa przynosi nadzieję, że wojny i terror mogą odejść w niepamięć.
Z drugiej strony historia pokazuje, że to właśnie młodzi ludzie, tacy jak Wy, zebrani tu w Brzegach, w potrzebie chwili w przełomowych momentach dziejów potrafią stanąć do walki o cele najwyższe. Tak zachowali się młodzi Polacy, którzy w pamiętnych dniach sierpnia i września 1944 roku podjęli nierówną walkę w obronie Warszawy przed Niemcami. Powstanie Warszawskie jest symbolem poświęcenia młodych ludzi – kwiatu polskiego społeczeństwa – w obronie Ojczyzny i wolnego świata.
Dziś, na szczęście, nie ma potrzeby, by walczyć o wolność z bronią w ręku. Ale trzeba robić wszystko, by pokój na świecie był wartością nadrzędną. Pomocna jest w tym silna wiara i przekonanie, że zło można zwyciężać dobrem. Tak właśnie czynicie Wy, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
Za to serdecznie Wam dziękuje, łącząc się z Wami w modlitwie o wolny i bezpieczny świat.
Tekst ukazał się w specjalnej jednodniówce „Polska Zbrojna”, która została wydana z okazji Światowych Dni Młodzieży.
komentarze