moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Okręt flagowy 6 Floty USA zacumuje w Gdyni

Amerykański okręt dowodzenia USS „Mount Whitney” zawinie dziś po południu do Gdyni. Jednostka brała udział w ćwiczeniach „Baltops-16”, a teraz składa wizyty w bałtyckich portach. Marynarze m.in. rozegrają mecz z reprezentacją polskiej 3 Flotylli Okrętów i spotkają się z podopiecznymi domu pomocy społecznej.


W Gdyni USS „Mount Whitney” pojawi się około godziny 17.30. Okręt stanie w porcie handlowym i jak zwykle będą temu towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności. Podczas wizyt w zagranicznych miastach nabrzeże, przy którym cumują Amerykanie, odgradzane jest zaporą z kontenerów. Pilnują jej uzbrojeni marynarze, całodobowa straż trzymana jest także na pokładzie okrętu. Takie zasady obowiązują od 2000 roku, po tym, jak w Jemenie zaatakowany został niszczyciel USS „Cole”. W burtę okrętu uderzyła łódź wypełniona materiałami wybuchowymi. Eksplozja zabiła 17 marynarzy, a raniła 39.

USS „Mount Whitney” brał udział w manewrach „Baltops-16”. Po ich zakończeniu pozostał na Bałtyku i składa wizyty w portach sojuszniczych państw. Gospodarzem tej gdyńskiej wizyty jest 3 Flotylla Okrętów. – Wyznaczyliśmy dwóch oficerów łącznikowych, którzy na czas jej trwania mają służyć Amerykanom wszelką pomocą – mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 FO.

W najbliższych dniach amerykańscy żołnierze zamierzają rozegrać mecz piłkarski z reprezentacją flotylli, zaś dowódca USS „Mount Whitney” będzie rozmawiał z kmdr. Krzysztofem Jaworskim, który od kilku miesięcy stoi na czele 3 FO. Na tym jednak nie koniec. – Amerykanie chcą odwiedzić miejscowy dom pomocy społecznej – zapowiada Agnieszka Jakowiecka z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. – Kiedy odwiedzają zagraniczne porty, często włączają się w różne przedsięwzięcia społeczne czy też proszą o możliwość spotkania z mieszkańcami – dodaje. Niestety, ze względów bezpieczeństwa nie otworzą dla nich pokładu swojego okrętu.

Amerykańska jednostka to okręt dowodzenia typu Blue Ridge. Został zbudowany przez stocznię w Newport. Do służby wszedł na początku 1971 roku. Obecnie jest jednostką flagową 6 Floty Stanów Zjednoczonych i stacjonuje we włoskiej Gaecie. USS „Mount Whitney” ma 194 metry długości, blisko 33 metry szerokości i niemal dziewięć metrów zanurzenia. Jego wyporność została obliczona na 18,4 tysiąca ton, osiąga prędkość 23 węzły. Załoga liczy kilkuset marynarzy. Na uzbrojenie okrętu składają się dwa systemy CIWS Phalanx przeznaczone do niszczenia pocisków przeciwokrętowych i samolotów przeciwnika, dwie armaty automatyczne kalibru 25 milimetrów oraz cztery karabiny maszynowe 12,7 milimetra . Na pokładzie jednostki stacjonuje śmigłowiec lotnictwa morskiego.


USS „Mount Whitney” brał udział w licznych misjach. W 2008 roku włączył się w operację „Assured Delivery”, która niosła pomoc humanitarną poszkodowanym w wojnie Gruzji z Rosją. Trzy lata później okręt wyruszył na misję nadzorującą wprowadzenie rezolucji ONZ w sprawie Libii. Wiązała się ona między innymi z wprowadzeniem zakazu lotów nad krajem, w którym trwała wojna domowa.

– W ostatnich latach amerykańskie okręty zawijają do Gdyni regularnie – przypomina kpt. mar. Płonecki. W tym roku miasto, w którym znajduje się największa baza polskiej marynarki, odwiedził niszczyciel USS „Donald Cook”. W ubiegłym roku w porcie wojennym stanęły trzy jednostki biorące udział w manewrach „Baltops-15”: okręt desantowy USS „San Antonio”, krążownik rakietowy USS „Vicksburg” oraz niszczyciel „Jason Dunham”. W 2014 roku wizytę w Gdyni złożył niszczyciel USS „Oscar Austin”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Seaman Alyssa Weeks / US Navy

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO