moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO: Dialog z Rosją jest konieczny

Sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo w Afganistanie oraz incydent z udziałem rosyjskich samolotów, który miał miejsce kilka dni temu na Bałtyku – takie tematy poruszano podczas posiedzenia Rady NATO–Rosja. To pierwsze takie spotkanie od dwóch lat. Mimo że politycy nie doszli do porozumienia, zapewnili, że dialog będzie kontynuowany.

– Zgodziliśmy się, że w interesie nas wszystkich jest kontynuować dialog polityczny między narodami, które dzielą ten sam obszar euroatlantycki – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który zasiada na szczycie Rady NATO–Rosja. Stoltenberg zapowiedział jednak, że NATO i Rosja nie wrócą do szerszej formy współpracy, jaka miała miejsce dwa lata temu. Powodem są rozbieżne stanowiska w kwestii Ukrainy. Szef Sojuszu po raz kolejny wyraził poparcie dla tego regionu i zaapelował do Rosji, aby zaprzestała działań wojskowych w Donbasie. Przypomniał też, że wszyscy członkowie NATO uważają aneksję Krymu za nielegalną i zaapelował o realizację porozumienia z Mińska z ubiegłego roku, które zakładało wycofanie rosyjskich wojsk.

Podczas posiedzenia Rady politycy omówili także kwestie dotyczące jawności działań wojskowych. Stoltenberg zauważył, że coraz częściej zasady ustalone przez Rosję i NATO w OBWE, m.in. dotyczące informowania i obserwowania manewrów, są łamane. Szef Sojuszu nawiązał w ten sposób do incydentu sprzed kilku dni, kiedy to rosyjskie myśliwce Su-24 przeprowadziły symulowany atak na okręt USS „Donald Cook”, który ćwiczył na Bałtyku. Stoltenberg zapowiedział, że NATO przygotowuje zmiany w przepisach, które pomogłyby zapobiegać takim sytuacjom. W planach jest między innymi uaktualnienie Dokumentu Wiedeńskiego. Reguluje on zasady prowadzenia i obserwowania ćwiczeń wojskowych, a także informowania o nich. – Transparentność militarna może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a to jest w interesie zarówno NATO, jak i Rosji – powiedział szef NATO.

O incydencie na Bałtyku mówił wczoraj także minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON przyznał, że zależy mu, aby na posiedzeniu Rady „sformułowano precyzyjne reguły”, które miałyby zapobiec wykorzystywaniu takich „prowokacji” jako nacisk polityczny, lub „przekształcaniu ich w coś o wiele bardziej poważnego”.

Na spotkaniu w Brukseli omawiano również sytuację w Afganistanie. NATO zamierza nadal wspierać ten kraj w reformach. – Wszystkie narody powinny wspierać Afganistan, tak aby mógł osiągnąć cel, jakim jest stabilność i bezpieczeństwo – mówił Stoltenberg.

Szef Sojuszu, pytany przez dziennikarzy, zapowiedział, że kolejne posiedzenia Rady na pewno się odbędą. – Dialog polityczny jest konieczny, aby omówić nasze poglądy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów zbrojnych – zaznaczył.

Rada NATO–Rosja została powołana w 2002 roku na szczycie NATO–Rosja w Rzymie. Podczas jej obrad prowadzone są konsultacje w sprawie współdziałania w obszarach, które dotyczą obu stron. Wszystkie państwa uczestniczące w obradach mają równorzędny status, a wszystkie decyzje są podejmowane na drodze porozumienia.

Ostatnie posiedzenie Rady odbyło się dwa lata temu. W 2014 roku, na szczycie NATO w Walii, przedstawiciele państw alianckich potępili bowiem działania wojskowe na Krymie i wezwali władze Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego. Wobec braku reakcji ze strony Moskwy NATO zawiesiło wszelkie formy współpracy, także spotkania Rady. Kontakt między przedstawicielami obu stron był utrzymywany na szczeblu ambasadorskim. Stosunki na linii Rosja–NATO są również przedmiotem posiedzeń Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego.

Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Żądajcie „Polski Zbrojnej”
 
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Time for Miecznik
Szczury Torbuku
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Wilk na poligonie
Polityka nie znosi próżni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Star Army
Inwestycje Stoczni Wojennej
Legia Akademicka po raz piąty
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Zbrodnia bez kary
O bezpieczeństwie państw NATO
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Żołnierze bez testów z WF-u
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Raki dla podhalańczyków
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wybierz się na wojskowe studia
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
AZOR – podwodny specjalista
Emerytura wypłacana w … karmie
Czy będą podwyżki?
Ogień na alpejskich szczytach
Dron dla hydrografów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Ciemne strony Facebooka
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Afganistan. Czas wracać do domu
Saper robi przejście
Course on Diplomacy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Kobiety a pokój
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kraby dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Duch Invictus jest, czas na formę
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO