moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ochrona wojskowych terenów pod nadzorem żandarmerii

Żandarmeria Wojskowa będzie nadzorować specjalistyczne uzbrojone formacje, które ochraniają wojskowe obiekty. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia, który przygotowało MON. Zdaniem przedstawicieli resortu, dotychczasowa kontrola firm ochraniających tereny wojska była niewystarczająca.


Ustawa o ochronie osób i mienia zakłada, że nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony sprawują: komendant główny Policji, w portach lotniczych – komendant główny Straży Granicznej, a w obiektach wojskowych minister obrony narodowej.

MON korzysta z usług ok. 7 tysięcy osób ochraniających tereny należące do wojska. Przepisy dają ministrowi obrony prawo skontrolowania, czy np. funkcjonariusze mają odpowiednie kwalifikacje, właściwie wykonują swoje zadania i posługują się bronią. Jednak przedstawiciele resortu podkreślają, że prawo jest nieprecyzyjne i w efekcie „nadzoru w takim zakresie, w jakim przewidział to ustawodawca, w resorcie obrony narodowej nie wykonuje żaden podmiot” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy. Dlatego MON chce poprawić przepisy.

Więcej zadań dla żandarmów

Zmiany zakładają, że minister obrony będzie sprawował nadzór nad formacjami ochronnymi za pośrednictwem żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. „Nadanie żandarmom takich uprawnień wynika z ich zadań, które polegają między innymi na kontroli ochrony mienia wojskowego. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie żołnierzy i ich znajomość problemów dotyczących ochrony terenów resortu obrony narodowej” – piszą autorzy projektu.

Do tej pory żandarmi mogli skontrolować formacje ochronne jedynie na podstawie uprawnień, jakie daje im ustawa o Żandarmerii Wojskowej. – Szczegóły takich kontroli są niejawne. Mogę tylko powiedzieć, że wykrywaliśmy przypadki nieprzestrzegania przepisów dotyczących czasu pracy. Zdarzało się też, że pracownicy formacji ochronnych nie mieli odpowiednich kwalifikacji i byli niewłaściwie wyposażeni – przyznaje ppłk Marcin Wiącek z ŻW.

Po zmianach uprawnienia żandarmów będą większe. – Będziemy mogli nadzorować firmy ochroniarskie, sprawdzać na przykład czy przestrzegają uprawnień pracowniczych i w odpowiednich warunkach przechowują broń i amunicję – dodaje ppłk Wiącek. Jeśli firma ochroniarska nie usunie stwierdzonych naruszeń przepisów lub nieprawidłowości, będzie musiała liczyć się z grzywną, a nawet karą więzienia do dwóch lat.

Projekt nowelizacji trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Szczegóły sprawowania nadzoru przez żołnierzy żandarmerii zostaną doprecyzowane w rozrządzeniu. 

Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne (SUFO) to wewnętrzne służby ochrony. Tworzą je prywatne firmy i przedsiębiorstwa, które uzyskały koncesję ministra spraw wewnętrznych na działalność gospodarczą z zakresu ochrony osób i mienia oraz posiadają pozwolenie na broń. Głównym zadaniem pracowników SUFO jest ochrona obiektów i terenów. Zgodnie z przepisami mają oni prawo użycia broni palnej czy stosowania środków przymusu bezpośredniego (kajdanki, paralizator, gaz obezwładniający).

Poza wojskiem SUFO współpracują też z policją, strażą miejską, jednostkami ochrony przeciwpożarowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Zespołu Informatyki Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~gość
1461160320
hymm żandarmi będą kontrolować ciekawe kogo z tego co wiem bo sam pracuję w firmie ochrony i mam umowę zlecenie w której jest taki oto punkt "Zleceniobiorca wykonuje zlecenie samodzielnie bez bezpośredniego nadzoru ani kontroli "czy coś w tym rodzaju a po drugie jakotaka kontrola to są znamiona umowy o pracę czy MON nad tym pomyślał i wprowadzi umowy o pracę dla pracowników ochraniających jednostki wojskowe?
3F-2C-BA-BF
~Kasjer Duda
1461137700
lipa. 1 krok ściągnięcie kominiarki. 2 zbyt mała odległość od ściany = raczki "kominiarza" aktywne i moce". "3 kolega" nie celuje. 4 przeszukania na linii ognia . 5 złe ustawienie bo linia ognia z narożnikiem - powinien być 180 stopni w jego prawo ... . i tak dalej ....
FE-CF-D0-0D

Weterani i bokser „Master”
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO