moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelecki chrzest brabantczyków

Przez dwa dni, 6 i 7 kwietnia, czołgiści z 34 Brygady Kawalerii Pancernej realizowali szkolenie ogniowe z wykorzystaniem czołgów Leopard 2A5.

Po krótkim świątecznym odpoczynku pancerniacy szybko powrócili na Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Karliki, by sprawdzić swoje umiejętności podczas strzelania bojowego B1. Zawsze poprzedza je żmudne przygotowanie uzbrojenia, w tym również skalowanie armaty czołgowej. W celu sprawdzenia średniego punktu trafienia każdy działonowy musiał wystrzelić trzy pociski do tarczy ustawionej w odległości 500 m.

W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwane pierwsze strzelanie z „grubej”, które dla każdego czołgisty jest dużym przeżyciem i stanowi ogromne wyzwanie. Strzelnica bojowa czołgów stała się miejscem swego rodzaju inicjacji działonowych i ładowniczych. Na ścieżki wyjechały cztery Leopardy, których załogi musiały namierzyć i zlikwidować ukazujące się cele, zarówno w ruchu, jak i podczas postoju. Liczyło się celne oko i pewna ręka działonowych, a także umiejętność współpracy i zgranie całej załogi.

Przeciwnika imitowało pole tarczowe, a cele rozmieszczone były w odległości od 800 do 1800 metrów. – Załogi musiały wykryć i zniszczyć między innymi czołgi, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych i transportery opancerzone. W sumie dla każdej z załóg przygotowane były trzy cele armatnie i jeden karabinowy – powiedział dowódca 2 plutonu czołgów podporucznik Tycjan Wagner.

Głównym celem zajęć było sprawdzenie umiejętności i współdziałania członków załogi w trakcie wykonywania zadań ogniowych oraz w szybkim wykrywaniu i niszczeniu elementów przeciwnika. Czołgiści z 1 Batalionu potwierdzili wysoki stopień wyszkolenia, uzyskując ocenę ogólną dobrą. – Jestem zadowolony z wyników, biorąc pod uwagę fakt, że dla większości moich żołnierzy dzisiejsze strzelanie było swoistym chrztem bojowym. Zrobili duże postępy, choć widoczny był jeszcze brak doświadczenia. Powodowało to drobne mankamenty w działaniu, które musimy poprawić i wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość – powiedział na zakończenie zajęć dowódca 4 kompanii czołgów kapitan Sławomir Morawski.

Brabantczyków po powrocie z poligonu czeka gruntowna obsługa maszyn i dalsze przygotowania do największego przedsięwzięcia szkoleniowego sił zbrojnych w tym roku, czerwcowego ćwiczenia pk. „Anakonda-16”.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Krzysztof Gonera

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Nowa mapa garnizonów
„Zapad’ 25” przenosi się dalej od polskiej granicy
Silna Polska w Europie to Polska związana sojuszem z USA
Żołnierz influencer?
50 kabli na 50-lecie Jednostki Wojskowej Formoza
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Wyzwanie, które integruje
Zawiszacy zwiększają zasoby K2
Trudny los zwycięzców
Nasi czołgiści najlepsi
Szlachetny gest generała
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Drony Wizjer rozpoznają cel
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Fire from Coast
Karol Nawrocki wybrany na prezydenta RP
„Baltops ’25” – NATO ćwiczy na Bałtyku
Kajakarze, pięściarze i lekkoatletka CWZS-u na podium
Żołnierze z dodatkiem od czerwca
Wyzwanie, które integruje
K2 ze słowacką tarczą
Nowe możliwości spółki Mesko
Szef MON-u oddał hołd gen. Marianowi Kukielowi
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Pancerna nauka jazdy
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Wojska inżynieryjne wzmacniają granicę
Lotnicza „sztafeta pokoleń”
WOT z pomocą tonącym
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Pamiętają o powstańcach
Pilecki. Do końca walczył z tyranią
AW149 to przygoda życia
Bałtycka tarcza
Kolejny krok ku wypowiedzeniu konwencji ottawskiej
ZMU dla marynarzy
Unijni ministrowie podpisali SAFE
Misja PKW „Olimp” doceniona
Letni wypoczynek z MON-em
Od chaosu do wiktorii
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Następne „Czarne Pantery” dla Wojska Polskiego
Zachód daje Ukrainie zielone światło
Podejrzane manewry na Bałtyku
Kajakarze i ratownicy wodni z workiem medali
Amunicja dla czołgów
Kosiniak-Kamysz: Polska najbliższym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie
Zagadkowe znalezisko na Podkarpaciu
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dostawa K9 i chrzest ogniowy
Dziękujemy wam, weterani!
Tajemne uderzenie
Na Wiejskiej o wydatkach na obronność i weteranach
Rozpoznanie i możliwości rażenia bez ryzyka dla żołnierzy
Powstanie raport o bezpieczeństwie dostaw do zbrojeniówki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO