moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Płocku zniżki dla weteranów

Za symboliczną złotówkę weterani misji mogą w Płocku korzystać z miejskich basenów i siłowni, a za darmo poruszać się komunikacją miejską. To kolejne miasto po Sochaczewie i Żorach, które chce wesprzeć, ale przede wszystkim uhonorować, tę grupę żołnierzy. – Liczymy, że nasza inicjatywa będzie impulsem dla innych samorządów – mówi Michał Sosnowski, płocki radny.

Projekt uchwały wprowadzającej ulgi i zniżki dla weteranów misji poza granicami złożyli dwaj radni Płocka: Michał Sosnowski i Tomasz Kominek. – Pomysł powstał po spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Uznaliśmy, że oferując taki program, możemy w symboliczny sposób okazać wsparcie tej grupie naszych mieszkańców – tłumaczy Sosnowski. – Tu nie chodzi o pieniądze, dużo ważniejszy jest aspekt społeczny i gest wdzięczności wobec nich. By weterani poczuli, że doceniamy ich służbę – podkreśla.

Na basen za złotówkę

Radni Płocka przyjęli uchwałę jednogłośnie. Zgodnie z nią mieszkające w Płocku osoby, które posiadają status weterana i weterana poszkodowanego, będą mogły za symboliczną złotówkę korzystać z miejskich obiektów sportowych: trzech pływalni – „Podolanka”, „Jagiellonka” i miejskiego basenu przy ulicy Kobylińskiego, a także ze Stadionu im. Bernarda Szymańskiego oraz hali sportowej w Borowiczkach. Taką samą opłatę będą musieli uiścić, jeśli zechcą skorzystać z siłowni w płockim Centrum Widowiskowo-Sportowym lub odwiedzić ogród zoologiczny. Bezpłatnie natomiast będą mogli jeździć komunikacją miejską. Program obejmie około 40 osób. – Będziemy zachęcać też różne firmy i instytucje, by do nas dołączyły. Mamy już sygnały, że będą chętni do wsparcia. Na przykład spółka piłkarska Wisła Płock już wprowadziła dla weteranów specjalne zniżki przy zakupie biletów i karnetów na mecze – mówi Tomasz Kominek.

Radni Płocka liczą, że ich inicjatywa zachęci do podobnych działań inne samorządy. – Mamy nadzieję, że Płock będzie dla innych impulsem do działania. Na początek będziemy chcieli zainteresować programem władze powiatu płockiego i województwa mazowieckiego – zapowiada Michał Sosnowski.

Weterani ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju na inicjatywę władz miejskich Płocka zareagowali pozytywnie. – Cieszy nas, gdy samorządy w taki właśnie sposób doceniają weteranów. W Szczecinie, w którym działa nasze stowarzyszenie i gdzie mieszka na co dzień bardzo dużo weteranów, też trwają prace nad programem ulg i zniżek dla tej grupy – mówi Tomasz Kloc, prezes Zarządu Stowarzyszenia. Na razie ulgi na terenie miasta oferują weteranom prywatne firmy, w tym warsztaty samochodowe, sklepy, uczelnie.

Taniej nie tylko w Płocku

Podobne programy wprowadziły już przynajmniej dwa inne miasta i wiele firm oraz instytucji w całym kraju.

W ubiegłym roku powstał program „Weteran w Żorach”. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy, którzy przez minimum 60 dni nieprzerwanie brali udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej. Chodzi zatem nie tylko o żołnierzy, ale też m.in. o policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej czy pożarnej. Dzięki uchwale żorskiej rady miejskiej weterani mogą bezpłatnie wejść do parku wodnego Aquarion (dwa razy w miesiącu), Muzeum Ognia (raz w miesiącu) i Miasteczka Westernowego Twinpigs (raz na dwa miesiące). Mogą też za darmo zwiedzać wystawy, brać udział w wykładach Muzeum Miejskiego, a z 50-procentową zniżką korzystać z oferty miejskich ośrodków: Kultury oraz Sportu i Rekreacji. Do programu włączyły się również sklepy, kawiarnie, zakład optyczny i księgarnie w Żorach.

Podobne zniżki oferuje weteranom Sochaczew. Tu za darmo mogą oni korzystać z pływalni „Orka”, lodowiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz z komunikacji miejskiej. Z kolei na bilety do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie mają 50 proc. zniżki.

Ulgi dla wszystkich osób posiadających legitymację weterana i weterana poszkodowanego, bez względu na miejsce zamieszkania, oferuje wiele firm w Polsce. Wśród nich są na przykład uczelnie oferujące od 5 do 20 procent zniżki na czesne: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie czy Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie. Weterani mogą też skorzystać z ulg w placówkach rehabilitacyjnych, a także w ośrodkach szkolenia kierowców, warsztatach samochodowych i sklepach motoryzacyjnych. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Teresa Kowalewska

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kurs z dzwonem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zbrodnia made in ZSRS
Cena wolności
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO