Za symboliczną złotówkę weterani misji mogą w Płocku korzystać z miejskich basenów i siłowni, a za darmo poruszać się komunikacją miejską. To kolejne miasto po Sochaczewie i Żorach, które chce wesprzeć, ale przede wszystkim uhonorować, tę grupę żołnierzy. – Liczymy, że nasza inicjatywa będzie impulsem dla innych samorządów – mówi Michał Sosnowski, płocki radny.
Projekt uchwały wprowadzającej ulgi i zniżki dla weteranów misji poza granicami złożyli dwaj radni Płocka: Michał Sosnowski i Tomasz Kominek. – Pomysł powstał po spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Uznaliśmy, że oferując taki program, możemy w symboliczny sposób okazać wsparcie tej grupie naszych mieszkańców – tłumaczy Sosnowski. – Tu nie chodzi o pieniądze, dużo ważniejszy jest aspekt społeczny i gest wdzięczności wobec nich. By weterani poczuli, że doceniamy ich służbę – podkreśla.
Na basen za złotówkę
Radni Płocka przyjęli uchwałę jednogłośnie. Zgodnie z nią mieszkające w Płocku osoby, które posiadają status weterana i weterana poszkodowanego, będą mogły za symboliczną złotówkę korzystać z miejskich obiektów sportowych: trzech pływalni – „Podolanka”, „Jagiellonka” i miejskiego basenu przy ulicy Kobylińskiego, a także ze Stadionu im. Bernarda Szymańskiego oraz hali sportowej w Borowiczkach. Taką samą opłatę będą musieli uiścić, jeśli zechcą skorzystać z siłowni w płockim Centrum Widowiskowo-Sportowym lub odwiedzić ogród zoologiczny. Bezpłatnie natomiast będą mogli jeździć komunikacją miejską. Program obejmie około 40 osób. – Będziemy zachęcać też różne firmy i instytucje, by do nas dołączyły. Mamy już sygnały, że będą chętni do wsparcia. Na przykład spółka piłkarska Wisła Płock już wprowadziła dla weteranów specjalne zniżki przy zakupie biletów i karnetów na mecze – mówi Tomasz Kominek.
Radni Płocka liczą, że ich inicjatywa zachęci do podobnych działań inne samorządy. – Mamy nadzieję, że Płock będzie dla innych impulsem do działania. Na początek będziemy chcieli zainteresować programem władze powiatu płockiego i województwa mazowieckiego – zapowiada Michał Sosnowski.
Weterani ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju na inicjatywę władz miejskich Płocka zareagowali pozytywnie. – Cieszy nas, gdy samorządy w taki właśnie sposób doceniają weteranów. W Szczecinie, w którym działa nasze stowarzyszenie i gdzie mieszka na co dzień bardzo dużo weteranów, też trwają prace nad programem ulg i zniżek dla tej grupy – mówi Tomasz Kloc, prezes Zarządu Stowarzyszenia. Na razie ulgi na terenie miasta oferują weteranom prywatne firmy, w tym warsztaty samochodowe, sklepy, uczelnie.
Taniej nie tylko w Płocku
Podobne programy wprowadziły już przynajmniej dwa inne miasta i wiele firm oraz instytucji w całym kraju.
W ubiegłym roku powstał program „Weteran w Żorach”. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy, którzy przez minimum 60 dni nieprzerwanie brali udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej. Chodzi zatem nie tylko o żołnierzy, ale też m.in. o policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej czy pożarnej. Dzięki uchwale żorskiej rady miejskiej weterani mogą bezpłatnie wejść do parku wodnego Aquarion (dwa razy w miesiącu), Muzeum Ognia (raz w miesiącu) i Miasteczka Westernowego Twinpigs (raz na dwa miesiące). Mogą też za darmo zwiedzać wystawy, brać udział w wykładach Muzeum Miejskiego, a z 50-procentową zniżką korzystać z oferty miejskich ośrodków: Kultury oraz Sportu i Rekreacji. Do programu włączyły się również sklepy, kawiarnie, zakład optyczny i księgarnie w Żorach.
Podobne zniżki oferuje weteranom Sochaczew. Tu za darmo mogą oni korzystać z pływalni „Orka”, lodowiska Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz z komunikacji miejskiej. Z kolei na bilety do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie mają 50 proc. zniżki.
Ulgi dla wszystkich osób posiadających legitymację weterana i weterana poszkodowanego, bez względu na miejsce zamieszkania, oferuje wiele firm w Polsce. Wśród nich są na przykład uczelnie oferujące od 5 do 20 procent zniżki na czesne: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie czy Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie. Weterani mogą też skorzystać z ulg w placówkach rehabilitacyjnych, a także w ośrodkach szkolenia kierowców, warsztatach samochodowych i sklepach motoryzacyjnych. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.
autor zdjęć: Teresa Kowalewska
komentarze