moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwsze 100 dni zmian w armii

Nowelizacja znosząca 12-letni limit służby dla szeregowych, prace nad powołaniem obrony terytorialnej, uruchomienie od nowa programów modernizacji armii, w tym zakupu śmigłowców wielozadaniowych – to główne przedsięwzięcia wymienione przez ministra Antoniego Macierewicza podczas konferencji podsumowującej sto dni pracy w MON.


Film: MON

– Tych kilka miesięcy było poświęcone przede wszystkim rozpoczęciu zmian w armii. Dobrych zmian. Skoncentrowaliśmy się na umożliwieniu funkcjonowania armii jako nowoczesnej struktury, która będzie broniła bezpieczeństwa Polski – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej podsumowującej sto dni pracy w MON. Jak podkreślił szef resortu obrony, jednym z najważniejszych przedsięwzięć było przygotowanie zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, znoszącej 12-letni limit służby dla szeregowych.

Koniec limitu

– Nowelizację przyjął Sejm i Senat, a rychło podpisze ją prezydent – przypomniał Macierewicz. Jak podkreślił, ta nowelizacja umożliwi pełne wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy. Minister dodał, że kierownictwu resortu zależy też na realizacji drugiego ważnego postulatu. Jest nim wprowadzenie dodatkowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju. – Jest realne, aby na przełomie 2016 i 2017 roku powstały trzy brygady OT na wschodnich granicach kraju – podał minister.


Film: MON

Resort zabiega również o zapewnienie Polsce międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa. – Zależy nam na stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO i USA w Polsce – mówił Macierewicz. Jak przypomniał, decyzję o takiej obecności podjęli niedawno ministrowie obrony w Brukseli, a jej ostateczny kształt zostanie przyjęty na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie.


Śmigłowce i tarcza

– Wiele czasu poświęciliśmy też na uruchomienie programów związanych z nowoczesnym uzbrojeniem, ponieważ po poprzednim rządzie odziedziczyliśmy olbrzymie zaniedbania w tej kwestii – informował szef MON. Jednym z takich programów jest zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych. Poprzednie kierownictwo MON wybrało ofertę firmy Airbus Helicopters i jej śmigłowiec H225M Caracal. – Takie rozwiązanie powodowało, że pieniądze z budżetu miały być przekazane na zewnątrz, a my chcemy, aby szły do polskich firm – zaznaczył minister.


Szef MON dodał, że nowe kierownictwo resortu prowadzi negocjacje dotyczące dostarczenia do armii tych wiropłatów. – Liczymy na udział francuskiego Airbusa w tym programie, ale zależy nam też, aby oprzeć go na Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu oraz Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik – podkreślił Macierewicz.

Bartosz Kownacki, wiceminister odpowiedzialny za modernizację armii, poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że poprzedni przetarg na śmigłowce nie został unieważniony. – Podaliśmy Francuzom nasze warunki, teraz ruch jest po ich stronie – mówił wiceminister. Zgodnie z obietnicą MON, pierwsze nowe śmigłowce mają być dostarczone armii jeszcze w tym roku.

Jak dodał podczas konferencji minister obrony, zawansowane są także rozmowy o programie obrony przeciwrakietowej „Wisła”. – W zeszłym miesiącu skończyliśmy rozmowy w USA i dają one nadzieję, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku – mówił Macierewicz. Podkreślił też, że MON jest najbardziej zainteresowane współpracą z rządem USA, ale bierze też pod uwagę inne opcje.


Natomiast, jak poinformował minister Kownacki, unieważniony został przetarg na zakup dwóch małych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. Miały one uzupełnić dwie średnie maszyny Embraer, czarterowane od LOT. – Chcemy jeszcze w tym roku rozpisać i rozstrzygnąć dwa przetargi na małe i średnie samoloty dla VIP-ów – podał Kownacki. Jak tłumaczył wiceminister, małe maszyny byłyby przeznaczone do podróży po Polsce i Europie, a średnie także do lotów np. do Waszyngtonu. Pierwsze nowe samoloty miałyby trafić do wojska za trzy lata.

Tradycje niepodległościowe

Macierewicz podkreślił, że nowe kierownictwo MON docenia codzienną pracę i wysiłek polskich żołnierzy i dowódców, w tym intensywne przygotowania do największych ćwiczeń „Anakonda-16” zaplanowanych na czerwiec. – Będą one rzeczywistą prezentacją sił NATO i sprawności polskiej armii – mówił szef resortu obrony.

Minister dodał jednak, że wśród dowództwa naszej armii nie ma miejsca na ludzi wywodzących się z sytemu komunistycznego. – Chcemy, aby fundamentem polskich odrodzonych sił zbrojnych byli młodzi oficerowie, którzy wyrośli w tradycji Polski niepodległej – zaznaczył szef MON.

Podczas konferencji podkreślano także, iż ważnym elementem prac MON jest przywrócenie tradycji niepodległościowej w funkcjonowaniu polskiego wojska. – Dotyczy to szczególnie żołnierzy niezłomnych, których zaangażowanie, poświęcenie i determinacja kształtują polską armię – mówił minister Macierewicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Majorek
1456590720
Nie ma miejsca dla oficerów z systemu komunistycznego? A komu podaje rękę. Przecież Szef Sztabu promocję oficerską miał w Częstochowie ale był też ostatnim rocznikiem który wypowiadał słowa... ... w braterskim sojuszu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami .. Wiem bo też tam byłem i te słowa wypowiadałem. Innego wojska w Polsce nie było. Czy z tego powodu jesteśmy gorsi którzy rok później o Armi Czerwonej już nie mówili?????
26-F5-37-2E
~boss oksywie
1456520280
a pan Minister o emerytach mundurowych juz zapomial !! sic !! ktos zabral nam prawo do korzystania z obiektow sportowych tego resortu czy mamy byc ,,Kiepskimi ,, nie daj Boze na czas ,,W,, !! korzystalismy z obiektow po godz sluzbowych mlodszych kolegow
26-A0-6E-3F

Przeprawa przez Narew
 
Zbrodnia w Zakroczymiu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Ciemne strony Facebooka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON-u w Forcie Sill
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Ziemia z misji na pamiątkę
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Legia Akademicka po raz piąty
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Advantages of Efficient Organization
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wybierz się na wojskowe studia
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Na granicy stratosfery
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Emerytura wypłacana w … karmie
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polsko-tureckie obrady
Duch Invictus jest, czas na formę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Course on Diplomacy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Test mobilności 12 Dywizji
Ostatnie dni kampanii 1939
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Afganistan. Czas wracać do domu
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Black Hawk na potrzeby GROM-u
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Współpraca i wspólna pamięć
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Więcej żołnierzy na granicy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelec do zadań specjalnych
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Dołącz do sportowców w mundurach!
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO