moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON buduje sojusz przed warszawskim szczytem

Minister obrony Antoni Macierewicz zabiega na arenie międzynarodowej o poparcie polskiego postulatu, by zwiększyć obecność wojskową NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON rozmawiał już o tym w najważniejszych stolicach europejskich: Londynie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie. W przyszłym tygodniu weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

W Amsterdamie minister Antoni Macierewicz rozmawiał m.in. z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Fot. NATO

Powstanie baz NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce, to dla resortu obrony sprawa priorytetowa. Decyzja w tej sprawie może zapaść na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. O poparcie polskiego stanowiska od kilku tygodni zabiega minister Antoni Macierewicz. Szef MON rozmawiał już z politykami najsilniejszych państw NATO. – Rozmowy z naszymi sojusznikami przebiegają w przyjaznej atmosferze, mamy więc nadzieję, że na szczycie w Warszawie zapadną korzystne dla nas decyzje – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik szefa MON.

Więcej pieniędzy na inwestycje militarne na wschodzie Europy

Wczoraj w Amsterdamie zakończyła się dwudniowa nieformalna narada ministrów obrony UE. Spotkanie poprzedziła deklaracja prezydenta Baracka Obamy, że USA przekaże 3,4 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej. To suma czterokrotnie większa od tej, którą do tej pory Stany Zjednoczone przeznaczały na wzmocnienie militarne Europy. Po rozmowach w Amsterdamie minister Macierewicz poinformował, że uzyskał zapewnienie ze strony Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, że część tej kwoty trafi do Polski. – To ma dla nas ogromne znaczenie – podkreślał szef MON. Dodał, że środki te zostaną zainwestowane m.in. w zakup uzbrojenia czy pojazdów opancerzonych.

W Holandii minister wziął także udział w dwustronnych konsultacjach z szefami resortów obrony Belgii, Łotwy oraz Szwecji. Głównym tematem były przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. – Wszystkie te rozmowy były bardzo korzystne, wszyscy rozumieli zarówno naszą sytuację, jak i sytuację innych krajów, zdawali sobie sprawę z zagrożenia rosyjskiego i potwierdzali swoją wolę, by te kwestie znalazły swoje rozstrzygnięcie – przekonywał szef MON.

Może do tego dojść na przyszłotygodniowym posiedzeniu ministrów obrony NATO, które odbędzie się w Belgii. – Zapewne w Brukseli ukształtuje się ostatecznie linia co do stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance – podkreślał w Amsterdamie minister Macierewicz.

O tym, że dwudniowe rozmowy w Belgii (10–11.02) mogą być kluczowe, przekonywał ostatnio także Paweł Soloch, szef prezydenckiego BBN. – Podczas tego spotkania zostaną przyjęte kierunkowe ustalenia dotyczące działań Sojuszu w obszarze odstraszania i obrony. Liczymy, że szefowie resortów obrony zgodzą się na wzmocnienie obecności wojskowej NATO w Europie Środkowo-Wschodniej oraz uzupełnienie infrastruktury umożliwiającej stacjonowanie tam sprzętu wojsk NATO – mówił niedawno polsce-zbrojnej.pl Paweł Soloch.

Londyn, Paryż, Berlin

O utworzeniu baz i stałej obecności wojsk NATO w Polsce minister Macierewicz rozmawiał już w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. W Londynie (20 stycznia) szef MON usłyszał, że Wielka Brytania poprze polskie propozycje. – Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na wschodniej flance NATO, że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie chronić naszą wschodnią granicę – mówił Macierewicz. Minister obrony Michael Fallon zapowiedział też utworzenie polsko-brytyjskiej grupy, która zajmie się przygotowaniami do szczytu w Warszawie.

28 stycznia szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen. Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Z kolei 28 stycznia szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen. Politycy zgodzili się, że największym wyzwaniem dla pokoju jest agresywna polityka Rosji. – Rozmawialiśmy też o wysuniętej obecności wojsk NATO i o konieczności wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej. Uzgodniliśmy, że te rozmowy będą kontynuowane, tak aby dojść do wspólnego stanowiska, które jest ważne nie tylko dla Polski, ale i Niemiec – podkreślał Macierewicz.

Wizyta w Berlinie była niezwykle istotna, ponieważ to właśnie Niemcy najbardziej sprzeciwiają się powstaniu w Europie Środkowo-Wschodniej stałych baz Sojuszu. Przypominają oni, że Rosja zgodziła się na przyjęcie do NATO państw byłego Układu Warszawskiego pod warunkiem, że na ich terenie nie będzie stałej obecności sił Sojuszu. W ubiegłym tygodniu niemiecki generał Hans-Lothar Domroese, szef dowództwa NATO w holenderskim Brunssum, mówił w wywiadzie prasowym, że postulaty wzmocnienia sił Sojuszu w Polsce i państwach bałtyckich są niezrozumiałe. Według niego „odstraszanie Moskwy będzie dużo skuteczniejsze, jeśli NATO będzie dysponować wyposażonymi w nowoczesny sprzęt jednostkami zdolnymi do szybkiego przemieszczania się”.

We Francji minister Antoni Macierewicz rozmawiał z szefem tamtejszego resortu obrony Jean-Yves Le Drianem. Fot. ppor. Robert Suchy/ CO MON

Na początku lutego (3.02) Antoni Macierewicz był we Francji na rozmowach z szefem tamtejszego resortu obrony Jean-Yves Le Drianem. Politycy omawiali kwestie bezpieczeństwa wschodniej i południowej Europy, przygotowań do warszawskiego szczytu oraz współpracy przy realizacji programów modernizacyjnych polskiej armii. Ustalili jednak, że będą jeszcze prowadzić negocjacje dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO.

O poparcie polskich postulatów zabiegali też wiceministrowie obrony Bartosz Kownacki oraz Tomasz Szatkowski, którzy przebywali w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie. – Rządowi i resortowi obrony zależy, by na szczycie w Warszawie zapadły decyzje określające np. ilość i rodzaj wojsk NATO stacjonujących w naszej części Europy – ocenia poseł Michał Jach (PiS), szef Komisji Obrony Narodowej.

Spotkanie w Warszawie testem dla państw Sojuszu

Spotkanie przywódców państw NATO odbędzie się 8–9 lipca w Warszawie. Weźmie w nim udział ponad 2 tysiące delegatów. Na początku lutego minister Macierewicz zauważył, że będzie to test solidarności dla innych państw członkowskich Sojuszu. – Na szczycie w Warszawie zostanie podjęta decyzja, czy Polska jest normalnym, równoprawnym członkiem NATO, czy wobec Polski obowiązują te same zasady, które obowiązują wobec Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i innych krajów, czy jesteśmy traktowani jako kraj drugiej kategorii. Chodzi o kwestie możliwości stacjonowania na naszym terytorium baz NATO czy amerykańskich, w każdym razie stałej obecności żołnierzy innych armii NATO – mówił w wywiadzie dla Radia Maryja.

Joanna Tańska / PAP/ MON

autor zdjęć: NATO, mjr Robert Siemaszko/ CO MON, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO