moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON buduje sojusz przed warszawskim szczytem

Minister obrony Antoni Macierewicz zabiega na arenie międzynarodowej o poparcie polskiego postulatu, by zwiększyć obecność wojskową NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON rozmawiał już o tym w najważniejszych stolicach europejskich: Londynie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie. W przyszłym tygodniu weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.

W Amsterdamie minister Antoni Macierewicz rozmawiał m.in. z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Fot. NATO

Powstanie baz NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, a szczególnie w Polsce, to dla resortu obrony sprawa priorytetowa. Decyzja w tej sprawie może zapaść na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. O poparcie polskiego stanowiska od kilku tygodni zabiega minister Antoni Macierewicz. Szef MON rozmawiał już z politykami najsilniejszych państw NATO. – Rozmowy z naszymi sojusznikami przebiegają w przyjaznej atmosferze, mamy więc nadzieję, że na szczycie w Warszawie zapadną korzystne dla nas decyzje – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik szefa MON.

Więcej pieniędzy na inwestycje militarne na wschodzie Europy

Wczoraj w Amsterdamie zakończyła się dwudniowa nieformalna narada ministrów obrony UE. Spotkanie poprzedziła deklaracja prezydenta Baracka Obamy, że USA przekaże 3,4 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej. To suma czterokrotnie większa od tej, którą do tej pory Stany Zjednoczone przeznaczały na wzmocnienie militarne Europy. Po rozmowach w Amsterdamie minister Macierewicz poinformował, że uzyskał zapewnienie ze strony Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, że część tej kwoty trafi do Polski. – To ma dla nas ogromne znaczenie – podkreślał szef MON. Dodał, że środki te zostaną zainwestowane m.in. w zakup uzbrojenia czy pojazdów opancerzonych.

W Holandii minister wziął także udział w dwustronnych konsultacjach z szefami resortów obrony Belgii, Łotwy oraz Szwecji. Głównym tematem były przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. – Wszystkie te rozmowy były bardzo korzystne, wszyscy rozumieli zarówno naszą sytuację, jak i sytuację innych krajów, zdawali sobie sprawę z zagrożenia rosyjskiego i potwierdzali swoją wolę, by te kwestie znalazły swoje rozstrzygnięcie – przekonywał szef MON.

Może do tego dojść na przyszłotygodniowym posiedzeniu ministrów obrony NATO, które odbędzie się w Belgii. – Zapewne w Brukseli ukształtuje się ostatecznie linia co do stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance – podkreślał w Amsterdamie minister Macierewicz.

O tym, że dwudniowe rozmowy w Belgii (10–11.02) mogą być kluczowe, przekonywał ostatnio także Paweł Soloch, szef prezydenckiego BBN. – Podczas tego spotkania zostaną przyjęte kierunkowe ustalenia dotyczące działań Sojuszu w obszarze odstraszania i obrony. Liczymy, że szefowie resortów obrony zgodzą się na wzmocnienie obecności wojskowej NATO w Europie Środkowo-Wschodniej oraz uzupełnienie infrastruktury umożliwiającej stacjonowanie tam sprzętu wojsk NATO – mówił niedawno polsce-zbrojnej.pl Paweł Soloch.

Londyn, Paryż, Berlin

O utworzeniu baz i stałej obecności wojsk NATO w Polsce minister Macierewicz rozmawiał już w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. W Londynie (20 stycznia) szef MON usłyszał, że Wielka Brytania poprze polskie propozycje. – Uzgodniliśmy, że niezbędna jest trwała obecność NATO na wschodniej flance NATO, że konieczne jest działanie, które zmieni strukturę na tyle, aby odstraszanie mogło rzeczywiście skutecznie chronić naszą wschodnią granicę – mówił Macierewicz. Minister obrony Michael Fallon zapowiedział też utworzenie polsko-brytyjskiej grupy, która zajmie się przygotowaniami do szczytu w Warszawie.

28 stycznia szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen. Fot. mjr Robert Siemaszko/ CO MON

Z kolei 28 stycznia szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony Ursulą von der Leyen. Politycy zgodzili się, że największym wyzwaniem dla pokoju jest agresywna polityka Rosji. – Rozmawialiśmy też o wysuniętej obecności wojsk NATO i o konieczności wzmocnienia obecności NATO na flance wschodniej. Uzgodniliśmy, że te rozmowy będą kontynuowane, tak aby dojść do wspólnego stanowiska, które jest ważne nie tylko dla Polski, ale i Niemiec – podkreślał Macierewicz.

Wizyta w Berlinie była niezwykle istotna, ponieważ to właśnie Niemcy najbardziej sprzeciwiają się powstaniu w Europie Środkowo-Wschodniej stałych baz Sojuszu. Przypominają oni, że Rosja zgodziła się na przyjęcie do NATO państw byłego Układu Warszawskiego pod warunkiem, że na ich terenie nie będzie stałej obecności sił Sojuszu. W ubiegłym tygodniu niemiecki generał Hans-Lothar Domroese, szef dowództwa NATO w holenderskim Brunssum, mówił w wywiadzie prasowym, że postulaty wzmocnienia sił Sojuszu w Polsce i państwach bałtyckich są niezrozumiałe. Według niego „odstraszanie Moskwy będzie dużo skuteczniejsze, jeśli NATO będzie dysponować wyposażonymi w nowoczesny sprzęt jednostkami zdolnymi do szybkiego przemieszczania się”.

We Francji minister Antoni Macierewicz rozmawiał z szefem tamtejszego resortu obrony Jean-Yves Le Drianem. Fot. ppor. Robert Suchy/ CO MON

Na początku lutego (3.02) Antoni Macierewicz był we Francji na rozmowach z szefem tamtejszego resortu obrony Jean-Yves Le Drianem. Politycy omawiali kwestie bezpieczeństwa wschodniej i południowej Europy, przygotowań do warszawskiego szczytu oraz współpracy przy realizacji programów modernizacyjnych polskiej armii. Ustalili jednak, że będą jeszcze prowadzić negocjacje dotyczące wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO.

O poparcie polskich postulatów zabiegali też wiceministrowie obrony Bartosz Kownacki oraz Tomasz Szatkowski, którzy przebywali w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie. – Rządowi i resortowi obrony zależy, by na szczycie w Warszawie zapadły decyzje określające np. ilość i rodzaj wojsk NATO stacjonujących w naszej części Europy – ocenia poseł Michał Jach (PiS), szef Komisji Obrony Narodowej.

Spotkanie w Warszawie testem dla państw Sojuszu

Spotkanie przywódców państw NATO odbędzie się 8–9 lipca w Warszawie. Weźmie w nim udział ponad 2 tysiące delegatów. Na początku lutego minister Macierewicz zauważył, że będzie to test solidarności dla innych państw członkowskich Sojuszu. – Na szczycie w Warszawie zostanie podjęta decyzja, czy Polska jest normalnym, równoprawnym członkiem NATO, czy wobec Polski obowiązują te same zasady, które obowiązują wobec Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i innych krajów, czy jesteśmy traktowani jako kraj drugiej kategorii. Chodzi o kwestie możliwości stacjonowania na naszym terytorium baz NATO czy amerykańskich, w każdym razie stałej obecności żołnierzy innych armii NATO – mówił w wywiadzie dla Radia Maryja.

Joanna Tańska / PAP/ MON

autor zdjęć: NATO, mjr Robert Siemaszko/ CO MON, ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Przeprawa przez Narew
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ostatnie dni kampanii 1939
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Legia Akademicka po raz piąty
Ziemia z misji na pamiątkę
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Advantages of Efficient Organization
Test mobilności 12 Dywizji
Duch Invictus jest, czas na formę
Emerytura wypłacana w … karmie
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Zbrodnia w Zakroczymiu
Współpraca i wspólna pamięć
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Strzelec do zadań specjalnych
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szef MON odwiedził USA
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Wilk na poligonie
Szef MON-u w Forcie Sill
Polsko-tureckie obrady
Dołącz do sportowców w mundurach!
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Więcej żołnierzy na granicy
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Na granicy stratosfery
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
KFOR: wyższy stopień gotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO