moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i USA: militarni partnerzy

Do baz na terenie Polski trafi 600 sztuk ciężkiego sprzętu amerykańskiego, czyli najwięcej we wschodnim regionie Europy – poinformował gen. broni Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, podczas wizyty w Warszawie. Mówił, że potrzebna jest „militarna strefa Schengen”, która ułatwi poruszanie się sprzętu i żołnierzy po UE i wewnątrz NATO.

– Od połowy przyszłego roku w Polsce będzie stacjonować 600 pojazdów stanowiących wyposażenie batalionu pancernego USA – mówił amerykański generał, który spotkał się dziś w Warszawie z gen. broni Mirosławem Różańskim, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. W rozmowie z mediami podkreślił, że do baz amerykańskich w Europie – w Niemczech, państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Polsce – trafi w sumie 1200 pojazdów. Zatem w naszym kraju znajdzie się połowa z nich.

Czołgi i logistyka

W Polsce będą stacjonować czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy inżynieryjne, rozpoznania, a także wyposażenie dla dowództwa brygady, m.in. wozy dowodzenia i sprzęt logistyczny.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Znajdą się one na terenie pięciu baz – w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Ze sprzętu będą korzystały wojska amerykańskie przyjeżdżające na rotacyjne ćwiczenia do Polski oraz w razie kryzysu – nowe NATO-wskie Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli tzw. szpica.

Goście zza oceanu

Amerykański gość i generał Różański omówili wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów. Podpisali też deklarację o współpracy bilateralnej oraz list intencyjny dotyczący partnerstwa jednostek wojskowych Polski i USA. – Dokument zakłada, że jednostki US Army oraz Wojska Polskiego pozostaną dla siebie kluczowymi partnerami w przyszłych operacjach militarnych, a współpraca będzie skupiona na szkoleniu jednostek oraz doskonaleniu oficerów i podoficerów – tłumaczył generał Różański.

Polski dowódca generalny do najważniejszych planów na przyszły rok zaliczył ćwiczenia „Anakonda 2016”. – Będzie ono demonstracją jedności sojuszu i mocnym akcentem przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie – mówił generał Różański.

Polskie i amerykańskie wojska będą współpracować także podczas ćwiczeń z serii Saber Strike i Dragon oraz rotacyjnych szkoleń amerykańskich wojsk w Polsce. Odbywają się one w ramach rozpoczętej wiosną 2014 roku operacji „Atlantic Resolve”, której celem jest wzmocnienie sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.

Obecnie w Żaganiu ćwiczy około 250 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA. Pozostaną tam do połowy grudnia. W 2016 roku do Polski przyjadą spadochroniarze z 173 Brygadowej Grupy Bojowej i zwiadowcy z 2 Pułku Rozpoznawczego USA.

Militarna strefa Schengen

Generał Hodges mówił też o przyszłorocznym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Według niego, najważniejszy celem spotkania będzie zademonstrowanie jedności NATO jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii. Dlatego – jak zaznaczył – tak ważne jest rozwijanie zdolności obronnych wszystkich sojuszników. – Wszyscy w NATO muszą też modernizować swoje armie, przeznaczając na obronność 2 proc. PKB – dodał amerykański dowódca.

Hodges ocenił też, że konieczne jest usprawnienie przepływu sprzętu i żołnierzy wewnątrz NATO i Unii Europejskiej. – Potrzebujemy „militarnej strefy Schengen” – uznał. Wyjaśniał, że jeśli rządy sojuszników uzgodniłyby zasady poruszania się po ich terytorium wojsk NATO, ich przemieszczanie w razie kryzysu mogłoby być znacznie szybsze.

Wspólne świętowanie

Podczas wizyty w Polsce generał spotka się także z gen. bryg. pil. Tadeuszem Mikutelem, szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ i odwiedzi powstałą w Bydgoszczy jednostkę integracyjną Sił Sojuszu NATO (Force Interation Unit NFIU).

Wczoraj w Warszawie amerykański dowódca złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedził Muzeum Wojska Polskiego. Generał Hodges wróci do naszego kraju 26 listopada, aby spędzić Święta Dziękczynienia w Żaganiu z żołnierzami 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - pediatra
1447141560
Przypominam, że nasi szacowni zachodni sąsiedzi od których to cześć znawców chce kupować sprzęt wojskowy np. system antyrakietowy, czołgi , broń przeciwpancerna sprzeciwiali się powstaniu tych magazynów, próbowali przeforsować państwa ramowe gdzie to oni byli by "ramą " dla nas , " hojni" w polonizacji Leoparda bardziej niż inni . Generalnie partner tak pewny jak we wtorek selisz i "willkommen" a w środę "granze geschlossen" .. . p.s. W NATO jet tylko jeden pewniak i jego półkrewniak półpewniak UK.
FF-6C-B3-6A

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO