moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Dragon-15” na poligonie w Orzyszu

Na poligonie w Orzyszu trwają manewry „Dragon-15”. To największe tegoroczne ćwiczenia zorganizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Bierze w nich udział 7 tysięcy żołnierzy, w tym tysiąc z wojsk sojuszniczych. Przez najbliższe dni będą ćwiczyć współdziałanie w przypadku eskalacji kryzysu na arenie międzynarodowej.„Jest to pierwsze ćwiczenie z wojskami przygotowane i prowadzone przez Dowództwo Generalne Rodzajów SZ po zmianach wprowadzonych reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP” – napisał w liście do żołnierzy gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Manewry pod kryptonimem „Dragon” odbywają się cyklicznie co dwa lata, jednak po raz pierwszy  przećwiczone zostanie przygotowanie oraz działania sił przed wybuchem kryzysu. Jednym z priorytetów jest uruchomienie i sprawdzenie systemu mobilizacyjnego wybranej jednostki wojskowej.  Na ćwiczenia zaproszono obserwatorów: dziennikarzy, wojskowych, pracowników MON oraz innych resortów i instytucji związanych z bezpieczeństwem. VIP Day, nazywany też Dniem Dostojnych Gości, tym razem został zorganizowany pierwszego dnia ćwiczeń, a nie jak poprzednio – ostatniego. – Dzisiejszy dzień to pokaz możliwości Wojska Polskiego. Były to działania połączone sił lądowych oraz lotnictwa – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezentacja obejmowała szerokie spektrum działania, które zakładało obecność snajperów wojsk specjalnych oraz desant żołnierzy wojsk aeromobilnych. Była to również okazja do obserwowania działań taktyczno-ogniowych wojsk pancernych. – Zaproszeni goście mieli możliwość zobaczenia kontrataku sił pancernych wielonarodowej grupy bojowej pod polskim dowództwem – dodaje ppłk Pietrzak.


Tłem ćwiczeń jest hipotetyczna sytuacja, w której między dwoma państwami wybucha konflikt o złoża surowców naturalnych. W oparciu o ten scenariusz żołnierze będą musieli załamać natarcie przeciwnika oraz doprowadzić do kontrataku. Działania obejmują współpracę wojsk o różnym charakterze, w tym współpracę z siłami specjalnymi, desantem spadochronowym, pododdziałami obrony terytorialnej oraz Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Jednocześnie w ćwiczenia zaangażowane są wojska pancerne i zmechanizowane, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, operatorzy bezzałogowców, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy i chemicy, grupa CIMIC oraz żandarmi. Ich zasadnicze uzbrojenie obejmuje m.in. czołgi Leopard 2A5, transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie artyleryjskie Langusta oraz armatohaubice Dana.

W manewrach uwzględniono również obecność wojsk sojuszniczych. Na poligonie w Orzyszu ramię w ramię z polskimi żołnierzami ćwiczą wojskowi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wchodzą oni w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej. Na ćwiczeniu „Dragon-15” żołnierze ci będą mieli do dyspozycji sprzęt, którego nie ma w polskiej armii, m.in. samoloty Tornado czy bojowe wozy piechoty Warrior.


Gospodarzem ćwiczeń jest 11 Dywizja Kawalerii Pancernej pod dowództwem gen. dyw. Jarosława Miki. „Czarna Dywizja” jest największym związkiem taktycznym wojsk lądowych. W jej struktury wchodzi 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania. Wsparciem dla ciężkich oddziałów jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy oraz 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Funkcjonowanie oraz ciągłość dowodzenia zapewnia 11 Batalion Dowodzenia. Siły te mogą prowadzić skuteczną walkę z przeciwnikiem niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych.

Manewry „Dragon-15” potrwają do 23 października.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~jurek
1445062080
Te ćwiczenia wyglądały jak zabawa małych dzieci .Żołnierze udzielali wywiadów dla TVN i nie ukrywali żadnych tajemnic przed dziennikarką. Pan Onyszkiewicz z trudem wstrzymywał się od śmiechu komentując wydarzenia na poligonie w Orzyszu.TV PLANETA pokazuje ćwiczenia wojskowe w Rosji ,w których biorą żołnierze z ok 15krajów Azji i Europy. Warto to obejrzeć bo przypomina to rywalizację sportową i dostarcza emocji. Można śmiało powiedzieć że NATO i Polska są bezbronne . Żadna tarcza antyrakietowa nie obroni nas przed rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi(taki rodzaj w NATO nie istnieje).
EF-E4-D7-37

A Half-Open Gate to Hell
 
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Rydwany dżihadu
F-16 wracają do Polski
Fleet of the Future
Memory Gives Us Wings
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Ekonowinki na poligonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Jak zginął „Ponury”
Curious about Poland
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Kolejna szabla AFN zdobyta
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Rusza cyberkomponent WOT-u
Likwidacja komendanta Junka
Tu się zadań nie wybiera
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Trudny sojusz partyzantów
Flota przyszłości
Pierwszy krok do „Mewy”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Miroslawiec Up
Następcy Herculesów
„Air Force One” na Cytadeli
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Logistyka dla Leopardów
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Marynarze pomogli prokuraturze
Polski wkład w operację „Overlord”
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Działalność firm na rzecz obronności
Kontroler na bojowo
The Chariots of Jihad
Mapa z głębin morza
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Medale dla uczestników walk w Karbali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Puma” naciera
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
„Dragon” na Bałtyku
Chemicy w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO