moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Dragon-15” na poligonie w Orzyszu

Na poligonie w Orzyszu trwają manewry „Dragon-15”. To największe tegoroczne ćwiczenia zorganizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Bierze w nich udział 7 tysięcy żołnierzy, w tym tysiąc z wojsk sojuszniczych. Przez najbliższe dni będą ćwiczyć współdziałanie w przypadku eskalacji kryzysu na arenie międzynarodowej.„Jest to pierwsze ćwiczenie z wojskami przygotowane i prowadzone przez Dowództwo Generalne Rodzajów SZ po zmianach wprowadzonych reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP” – napisał w liście do żołnierzy gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Manewry pod kryptonimem „Dragon” odbywają się cyklicznie co dwa lata, jednak po raz pierwszy  przećwiczone zostanie przygotowanie oraz działania sił przed wybuchem kryzysu. Jednym z priorytetów jest uruchomienie i sprawdzenie systemu mobilizacyjnego wybranej jednostki wojskowej.  Na ćwiczenia zaproszono obserwatorów: dziennikarzy, wojskowych, pracowników MON oraz innych resortów i instytucji związanych z bezpieczeństwem. VIP Day, nazywany też Dniem Dostojnych Gości, tym razem został zorganizowany pierwszego dnia ćwiczeń, a nie jak poprzednio – ostatniego. – Dzisiejszy dzień to pokaz możliwości Wojska Polskiego. Były to działania połączone sił lądowych oraz lotnictwa – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezentacja obejmowała szerokie spektrum działania, które zakładało obecność snajperów wojsk specjalnych oraz desant żołnierzy wojsk aeromobilnych. Była to również okazja do obserwowania działań taktyczno-ogniowych wojsk pancernych. – Zaproszeni goście mieli możliwość zobaczenia kontrataku sił pancernych wielonarodowej grupy bojowej pod polskim dowództwem – dodaje ppłk Pietrzak.


Tłem ćwiczeń jest hipotetyczna sytuacja, w której między dwoma państwami wybucha konflikt o złoża surowców naturalnych. W oparciu o ten scenariusz żołnierze będą musieli załamać natarcie przeciwnika oraz doprowadzić do kontrataku. Działania obejmują współpracę wojsk o różnym charakterze, w tym współpracę z siłami specjalnymi, desantem spadochronowym, pododdziałami obrony terytorialnej oraz Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Jednocześnie w ćwiczenia zaangażowane są wojska pancerne i zmechanizowane, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, operatorzy bezzałogowców, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy i chemicy, grupa CIMIC oraz żandarmi. Ich zasadnicze uzbrojenie obejmuje m.in. czołgi Leopard 2A5, transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie artyleryjskie Langusta oraz armatohaubice Dana.

W manewrach uwzględniono również obecność wojsk sojuszniczych. Na poligonie w Orzyszu ramię w ramię z polskimi żołnierzami ćwiczą wojskowi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Wchodzą oni w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej. Na ćwiczeniu „Dragon-15” żołnierze ci będą mieli do dyspozycji sprzęt, którego nie ma w polskiej armii, m.in. samoloty Tornado czy bojowe wozy piechoty Warrior.


Gospodarzem ćwiczeń jest 11 Dywizja Kawalerii Pancernej pod dowództwem gen. dyw. Jarosława Miki. „Czarna Dywizja” jest największym związkiem taktycznym wojsk lądowych. W jej struktury wchodzi 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania. Wsparciem dla ciężkich oddziałów jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy oraz 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Funkcjonowanie oraz ciągłość dowodzenia zapewnia 11 Batalion Dowodzenia. Siły te mogą prowadzić skuteczną walkę z przeciwnikiem niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych.

Manewry „Dragon-15” potrwają do 23 października.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~jurek
1445062080
Te ćwiczenia wyglądały jak zabawa małych dzieci .Żołnierze udzielali wywiadów dla TVN i nie ukrywali żadnych tajemnic przed dziennikarką. Pan Onyszkiewicz z trudem wstrzymywał się od śmiechu komentując wydarzenia na poligonie w Orzyszu.TV PLANETA pokazuje ćwiczenia wojskowe w Rosji ,w których biorą żołnierze z ok 15krajów Azji i Europy. Warto to obejrzeć bo przypomina to rywalizację sportową i dostarcza emocji. Można śmiało powiedzieć że NATO i Polska są bezbronne . Żadna tarcza antyrakietowa nie obroni nas przed rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi(taki rodzaj w NATO nie istnieje).
EF-E4-D7-37

Irańskie szachy
 
Śląskie sceny z życia
Iranian Chess Game
Z maratonu programowania do wojska
Wrzesień ’39 na południu Polski
Głos (z) płonącej Warszawy
Sprawdzają Brutusa
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zapal światło dla ofiar Katynia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polskie firmy na targach w Londynie
Rozpoczynamy nową erę
W Indiach mieli swój drugi dom
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Warszawa – miasto nieujarzmione
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Chorwacki test polskich kadetów
Walka i dyplomacja
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umarły dla świata
Rok Żelaznej Dywizji
Terytorialsi na wysokościach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kosmiczny gość
„Robot” w akcji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019 – część 4
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Nowa misja i nowy sprzęt
Oko na Europę
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Cienka niebieska linia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
GROM Challenge
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Nowy wiceminister w MON
Jedna misja, jeden zespół
Defendery 2019 – część 3
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO