moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grafen – przyszłość armii

Niewidoczne materiały, ultracienkie ekrany, lekkie kamizelki kuloodporne, inteligentne gogle, pojemne akumulatory czy bakteriobójcze opatrunki – wszystkie te nowoczesne technologie wojskowe mogą powstać dzięki zastosowaniu grafenu. O wykorzystaniu tego materiału na polu walki rozmawiali naukowcy podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji C3GRAF- 2015.


– Grafen to obecnie jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań na polu walki, związane z przyszłością nowoczesnej armii –  mówił podczas sympozjum dr hab. inż. Zdzisław Bogdanowicz, dziekan Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej.

Naradę w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie poświęcono możliwościom zastosowania kompozytów grafenowych m.in. w siłach zbrojnych. – Wojsko zwykle jako jedno z pierwszych wykorzystuje najnowsze zdobycze naukowe i techniczne, a takim nowym materiałem jest grafen – stwierdził dr Bogdanowicz.

Giętki i przejrzysty

Jak przypomniał prelegent, grafen to materiał, który swoją budową przypomina plaster miodu. Tworzy go pojedyncza warstwa atomów węgla połączonych w sześciokąty. Grafen jest przezroczysty, bardzo giętki i niezwykle wytrzymały – 100 razy bardziej niż stal. Jest też bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności – przewodzi je aż 200 razy szybciej niż krzem. Dzięki swoim właściwościom może być wykorzystywany w elektronice, optoelektronice czy nanokompozytach.

Dziekan Wydziału Mechanicznego WAT podkreślał, że jednym z obszarów militarnego wykorzystania grafenu jest optyka. – Dzięki zastosowaniu tlenku grafenu powstaje materiał nawet 300 razy cieńszy od papieru, nadający się do wytwarzania przejrzystych i elastycznych ekranów dotykowych – tłumaczył dr Bogdanowicz. Grafen może też służyć do tworzenia inteligentnych gogli czy pokrycia szkieł, na przykład w okularach czy optyce wojskowej, aby poprawić ich jakość i wytrzymałość.


Płachta niewidka

Natomiast w Szwecji trwają badania nad stworzeniem elastycznego ekranu złożonego z płaskich soczewek grafenowych. – Ekran ma wyświetlać otaczające go tło, tworząc idealny kamuflaż, pod którym będzie można ukryć na przykład sprzęt wojskowy – zaznaczali prelegenci. Natomiast w siłach powietrznych grafen może być stosowany do tworzenia kompozytów zmniejszających ryzyko oblodzenia i oszronienia samolotów. Przyszłością armii są także zbudowane z wykorzystaniem tego materiału superpojemne i ładowane w kilkanaście sekund akumulatory, np. do wojskowych pojazdów.

Armia może też wykorzystać siatkę grafenową do tworzenia lekkich pancerzy na kamizelki kuloodporne. Z kolei membrany grafenowej, mającej pory o średnicy jednego nanometra, można użyć do uzdatniania wody morskiej do picia. Grafen jako materiał o właściwościach bakteriobójczych może być też stosowany w medycynie pola walki do tworzenia opatrunków.

Konieczne badania

W Polsce badaniami nad grafenem zajmuje się Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy. Jego naukowcy opracowali m.in. najtańszą obecnie na rynku metodę masowej produkcji grafenu, umieszczonego na płytach węglika krzemu. –  Natomiast w Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT rozpoczęto badania nad zastosowaniem grafenu w mieszankach gumowych stosowanych przy produkcji opon – poinformował dr hab. n. med. Mariusz Łapiński z Wojskowej Akademii Technicznej. Trwają też próby pokrycia grafenem materiałów na wojskowe mundury, co m.in. ma poprawić ich odporność na wodę.

Powstało też konsorcjum uczelni, ośrodków badawczych i przedsiębiorstw, którego celem jest rozwijanie nowoczesnych rozwiązań dotyczących zastosowania grafenu. Jego liderem jest WAT, a należą do niego m.in. Politechnika Warszawska, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., ITME i Politechnika Łódzka.

Jak podkreślał dr Bogdanowicz, brakuje jednak systemowego podejścia do badań nad grafenem i programów strategicznych finansujących takie badania. – Konieczne jest zainteresowanie tą tematyką wojska i uruchomienie w sektorze obronności programów badawczych nad grafenem – podkreślał naukowiec.

Organizatorem narady był Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON oraz WAT. „Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze

~pchor
1446067200
Pani Anno, Gwoli ścisłości dodajmy, że pan Bogdanowicz jest profesorem WAT i z tego powodu tytułuje się go tytułem profesora, a nie doktora.
2F-24-0E-E4
~waca
1446062460
Miejmy nadzieje ze PIS rozprawi sie z betonem i tym podobnymi lobby,ktore niszcza polski przemysl zbrojeniowy.
56-B5-EA-73
~ojama
1446058380
Projekt Ślązak się kończy czas na grafen.
46-0E-73-DA
~ja
1446043260
>wszystkie te nowoczesne technologie wojskowe mogą powstać dzięki zastosowaniu grafenu. < Mogą powstać ale nie powstaną. A jeżeli nawet powstaną to i tak wojsko ich nie zakupi bo nowości nie budzą zaufania w wojsku rządzonym przez "komunistyczny beton"
FF-4F-21-05

Charge of Dragon
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO