moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Defilada była także operacją logistyczną

Tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego oraz towarzyszący jej festyn żołnierski pod wieloma względami były wyjątkowe. Dla nas, żołnierzy, oprócz wymiaru ceremonialnego było to duże ćwiczenie wojskowe – sprawdzian dla logistyków oraz realizacja idei „joint” – pisze ppłk Marek Pietrzak, zastępca rzecznika Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas tegorocznego Święta Wojska Polskiego ulicami Warszawy maszerowało blisko 1000 żołnierzy, kolejnych 500 poruszało się 169 pojazdami, a w powietrzu, za kokpitami ponad 60 samolotów i śmigłowców siedziało blisko 100 pilotów i nawigatorów, kolejnych 500 żołnierzy przygotowało festyn oraz zapewniało kolegom szeroko rozumianą logistykę.

Żołnierze przygotowujący się do centralnej parady w Warszawie oraz festynu na błoniach stadionu PGE Narodowy zostali rozmieszczeni w pięciu zgrupowaniach wojskowych, w tym dwóch lotniczych. Transport sprzętu w rejon zgrupowań z jednostek rozrzuconych po całym kraju odbywał się drogą powietrzną i lądową. Wymagało to zaplanowania, zorganizowania i użycia dziesięciu kolejowych transportów oraz wielu transportów kołowych, w których wykorzystywano prawie sto zestawów niskopodwoziowych.

Logistyka była ważnym, ale nie jedynym aspektem naszej działalności, jaki był doskonalony i sprawdzany podczas przygotowań i obchodów Święta Wojska Polskiego. Cała operacja pod wieloma aspektami przypominała ćwiczenie wojskowe, wymagała dokładnego zaplanowania, postawienia zdań, wykorzystania wielu systemów łączności oraz dowodzenia, całego spektrum zabezpieczenia logistycznego i wykorzystania elementów zabezpieczenia działań bojowych, takich jak chociażby ochrona transportów i mienia.

Potencjał wojska zaprezentowany podczas defilady na Al. Ujazdowskich w Warszawie był odpowiednikiem taktycznej grupy bojowej, której główną siłę stanowił batalion czołgów, wzmocniony kompanią zmechanizowaną i zmotoryzowaną, pododdziałami wojsk specjalnych oraz elementami wsparcia, takimi jak: artyleria, obrona przeciwlotnicza oraz pododdziały inżynieryjne, dowodzenia i łączności. Zabezpieczenie działań bojowych zapewniali logistycy, medycy i żandarmeria wojskowa.

Obecnie żołnierze i sprzęt, którzy brali udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie, przegrupowują się do macierzystych jednostek wojskowych. Część żołnierzy, np. czołgiści z 1 Brygady Pancernej w Wesołej, jeszcze w tym tygodniu wyjedzie na kolejne ćwiczenie – tym razem w warunkach poligonowych.

ppłk Marek Pietrzak
zastępca rzecznika Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1439964780
Nie rozpisywałbym się z dumą o dotarciu sprzętu i żołnierzy do Warszawy w warunkach pokojowych. Co mieliby powiedzieć logistycy w państwach urządzających duże defilady, lub ćwiczenia? Być może z nad stosu papierów na biurku wygląda to imponująco, ale jeśli powtarza się Polakom, że armia jest w stanie działać we wszystkich warunkach to te pokojowe nie będą jakimś szczególnym osiągnięciem.
F0-B5-6A-97
~Dmger
1439902560
Wreszcie ktoś wspomniał o zestawach niskopodwoziowych bez których sprzęt gąsienicowy robiący największą furorę by się nie pojawił :)
27-29-6D-1D

Równanie z „Iksem”
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Za sterami Husarza
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Husarze dla mieszkańców Polski
Śmierć w sercu Azji
Studia z obrony granic
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Nowy Grot zatwierdzony
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wielka gra na ukraińskim froncie
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Merops nad Ustką
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Marsz prawdę ci powie
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Sojusz kontra drony
Natowskie manewry na Bałtyku
Wyjątkowy przelot polskich F-35
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Koszykarskie widowisko
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Hegseth odznaczył polskiego generała
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wsparcie ma znaczenie
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Litwini z polskimi Gromami
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Generał z cienia
Czerwieńsze będą…
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Drugi dom efów
Bez zmian w emeryturach
Groźny incydent w Libanie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO