moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister, polityk. Lotnik z zamiłowania

W klapie marynarki z dumą nosił miniaturkę wojskowego orzełka – pamiątkę z czasów, gdy był szefem MON. Jego wielką pasją było lotnictwo i samoloty. Aleksander Szczygło wiele lat poświęcił, pracując na rzecz obronności kraju. Był sekretarzem stanu w MON, ministrem obrony narodowej oraz szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Wydawał się człowiekiem bardzo zasadniczym, powściągliwym i surowym. W rzeczywistości, poza obiektywami kamer i aparatów fotograficznych, miał wielkie poczucie humoru. Znajomym ze swadą serwował dowcipy. Potrafił śmiać się też z siebie.

Płk Anatol Tichoniuk, były przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego, reprezentujący przed kierownictwem resortu interesy żołnierzy, wspomina ministra Szczygłę jako człowieka, który interesował się sprawami żołnierzy, ich problemami i bolączkami. Chętnie też angażował się w pomoc innym. – Nie sposób nie pamiętać pragmatycznego podejścia ministra Szczygły do konieczności poprawy materialnych warunków służby żołnierzy – mówi płk Tichoniuk.

Aleksander Marek Szczygło urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach w województwie warmińsko-mazurskim. Wraz z rodziną mieszkał w Czerwonce w gminie Biskupiec. W 1983 roku ukończył Technikum Kolejowe w Olsztynie, a następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1996 zaliczył kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej organizowany przez Uniwersytet w Georgetown w Stanach Zjednoczonych. Odbył też praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

W kraju działalność zawodową i publiczną rozpoczął w 1990 roku od stanowiska asystenta senatora Lecha Kaczyńskiego. Pracował jako specjalista do spraw legislacyjnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W 2001 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany do Sejmu.

W grudniu 2005 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Funkcję tę przestał pełnić w sierpniu 2006 roku, ponieważ objął urząd szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do resortu obrony powrócił 7 lutego 2007 roku na stanowisko ministra obrony narodowej. 15 stycznia 2009 roku został mianowany szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jako minister obrony narodowej często spotykał się z żołnierzami. Podczas wizyt w jednostkach i na poligonach rozmawiał z nimi nie tylko o służbie. Interesowało go życie szeregowych żołnierzy. Często dopytywał ich o warunki, jakość uzbrojenia i wyposażenia.

Jako jedyny minister, ubrany w kombinezon czołgisty, na szczycie rury ewakuacyjnej (stanowisku zarezerwowanym dla dowódcy czołgu) czołgu Leopard 2A4 dwukrotnie pokonał Odrę po dnie. Było to w czerwcu 2007 roku na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra w okolicy Krosna Odrzańskiego.

W czerwcu 2007 roku poleciał do Libanu. Odwiedził żołnierzy pełniących misję pod egidą ONZ w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNIFIL. Z grupą dowódców wojskowych i dziennikarzy oraz kilkoma tonami darów dla uchodźców leciał na pokładzie samolotu Tu-154M o numerze 101. Tym samym, na pokładzie którego zginął w niespełna trzy lata później.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło został pochowany 21 kwietnia w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Trzynasty Husarz w powietrzu
Przyszłość „Łucznika”
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Ostatni most
Wyścig Stalina
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Terytorialsi zapraszają
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Bez schematów
Kluczowe 30 dni
Uczczono ofiary zamachu majowego
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
WAM coraz bliżej Łodzi
Wojsko zaprasza rodziny
Ostrosz zamiast Mureny
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Powrót WAM-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Borsuk po słowacku
Syndrom Karbali
Jest nowy szef BBN
Groźny incydent w Libanie
Armia testuje roboty do transportu
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
NATO i USA o Iranie
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Psy na… materiały wybuchowe
Od cyberkursu po mundurówkę
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Borsuki zdały wodny egzamin
Bieg ku pamięci bohaterów
Gotowi na każdy scenariusz
Hornet czyli „polski Shahed”
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Przygotowania do lotu do Polski
Wypadek w PKW UNIFIL
Bez zmian w emeryturach
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Nauki i nauczki z Afganistanu
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Więcej strzelnic w powiecie
Specjalsi przeciw flocie cieni
Desant na Bornholm
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Skrzydlaci komandosi
Adaptacja i realizm
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Początek wielkiej historii
Rzeźnik w rękach GROM-u
SAFE staje się faktem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO