moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wsparcie dla szpicy w Bydgoszczy

Będą wspierać przerzut i działania nowo tworzonych sił szybkiego reagowania NATO. Na wschodniej flance Sojuszu powstanie kilka grup integracyjnych (Force Integration Units). Jedna z pierwszych, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, zostanie zorganizowana w Bydgoszczy. O szczegółach ich działania będą rozmawiać ministrowie obrony podczas jutrzejszego szczytu w Brukseli.


Bydgoszcz jest jednym z najważniejszych wojskowych garnizonów w Polsce. W mieście ulokowane są wszystkie instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego, które znajdują się w Polsce: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO. W sumie to kilkuset zagranicznych żołnierzy. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku liczba ta się zwiększy. – W Polsce i niektórych innych krajach NATO zostaną utworzone grupy integracyjne NATO, tak zwane NATO Force Integration Units. W Polsce grupa będzie mieć siedzibę w Bydgoszczy – zapowiedział Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej.

Grupy powstają w ramach przyjętego w ubiegłym roku na szczycie w Newport „Planu działań na rzecz gotowości”. Przewiduje on przebudowę Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Forces – NRF), w ramach których zostaną utworzone połączone siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości – Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), nazywane potocznie „szpicą”, oraz siły do użycia w dalszej kolejności – Initial Follow-On Forces Group (IFFG).

Bardzo ważnym elementem wspomnianego planu jest przygotowanie odpowiedniego zabezpieczenia logistycznego dla nowych sił szybkiego reagowania. Na wschodniej flance Sojuszu mają powstać nowe bazy i magazyny broni, amunicji i paliw oraz NATO Force Integration Units (NFIU), czyli grupy integracyjne NATO. – Ich głównym zadaniem będzie wsparcie przerzutu i działania na terenie danego państwa nowo tworzonych sił bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF) – wyjaśnia płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. Podkreśla, że szczegółowy zakres obowiązków i zadań grup oraz ich struktura i źródła finansowania są dopiero ustalane przez władze wojskowe Sojuszu i będą omawiane m.in. podczas czwartkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.


Pewne decyzje jednak już zapadły. Zgodnie z przyjętą w Newport koncepcją grupy integracyjne, które w pierwszej kolejności – poza Polską – mają powstać w Rumunii, Bułgarii oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii, podobnie jak nowo tworzone siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości, mają być dowodzone przez wielonarodowe korpusy.

– Grupa integracyjna, która powstanie w Polsce wraz z grupami rozmieszczonymi w państwach bałtyckich, będzie podlegała Dowództwu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – wyjaśnia płk Sońta.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpocznie się formowanie NFIU. Nieoficjalnie pierwsze, w tym ta w Bydgoszczy, mogą powstać jeszcze w tym roku.

Bydgoszcz to jeden z największych i najważniejszych wojskowych garnizonów w kraju. Mieści się tutaj Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Centrum Doktryn i Szkolenia, Batalion Dowodzenia, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, kpt. Karolina Krzewina-Hyc

dodaj komentarz

komentarze

~Luke
1423253220
-Bolo- bjeze sie co sie ma na poligon ;-)
89-B5-6E-3D
~Bolo
1423214340
Z przerażeniem zauważam za ministrem stoi T-34 z godłem stosowanym przez armie ludowego wojska polskiego. Czy takie eksponaty też biorą udział w manewrach?
B9-0D-E7-62
~Katol
1423127460
~Sebo- ważne by Amerykanie uważali i go nie przejechali lub zgnietli. p.s. wysłać MON, komisję obrony, sztab na Ukrainę w naszych BWP'ach.. . niech se "powalczom" ...
4B-26-E9-39
~Sebo
1423072080
Pięknie się prezentują nasze BWPe :)
12-64-B6-95

PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wypadek w PKW UNIFIL
SAFE staje się faktem!
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bez schematów
Strykery w akcji
Bez zmian w emeryturach
Desant na Bornholm
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Jest nowy szef BBN
Zbrodnia bez kary
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Przygotowania do lotu do Polski
Psy na… materiały wybuchowe
Groźny incydent w Libanie
Ostrosz zamiast Mureny
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Borsuk po słowacku
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Od cyberkursu po mundurówkę
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Syndrom Karbali
Terytorialsi zapraszają
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Adaptacja i realizm
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Powrót WAM-u
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Ostatni most
Zbrodnia i kłamstwo
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Specjalsi przeciw flocie cieni
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Nauki i nauczki z Afganistanu
WAM coraz bliżej Łodzi
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
NATO i USA o Iranie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Więcej strzelnic w powiecie
Kosmiczne oko armii
Gotowi na każdy scenariusz
Trzynasty Husarz w powietrzu
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wyścig Stalina
Początek wielkiej historii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Kluczowe 30 dni
Bieg ku pamięci bohaterów
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Uczczono ofiary zamachu majowego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO