Dowód osobisty, świadectwa szkolne lub dyplomy, zdjęcie i ewentualnie zaświadczenia medyczne – to dokumenty, które muszą zabrać ze sobą osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej. Od dziś do 30 kwietnia przed powiatowymi komisjami lekarskimi ma się stawić w sumie 270 tysięcy osób.
Co roku armia ocenia zdolności młodych ludzi do czynnej służby wojskowej. Do stawienia się na kwalifikację wojskową zobowiązuje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. O tym, kto w danym roku podlega kwalifikacji, kiedy ją przeprowadzić i jak długo będzie trwała – decydują ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej.
Kwalifikacja także dla ochotników
Tegoroczna kwalifikacja rozpoczyna się dziś i potrwa do 30 kwietnia. Na terenie 16 województw przeprowadzają ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). W sumie w przedsięwzięcie jest zaangażowanych m.in. 16 wojewódzkich i około 400 powiatowych komisji lekarskich, 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień.
W ciągu 63 dni przed komisjami lekarskimi musi się stawić blisko 270 tysięcy młodych osób. To głównie 19-latkowie oraz mężczyźni w wieku od 20 do 24 lat, którzy dotąd nie przeszli kwalifikacji i nie mają przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie dostały także tegoroczne absolwentki szkół medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych.
– Na naszym terenie do kwalifikacji stanie niemal 3,5 tysiąca osób, w tym około 2 tysiące 800 osób z rocznika podstawowego, czyli 19-latkowie. Jest też siedem kobiet, które z racji wykształcenia mają obowiązek przejść kwalifikację – mówi mjr Arkadiusz Jackiewicz, szef Wydziału Rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie. Poza mieszkańcami Głogowa do tamtejszego WKU przyjadą m.in. mieszkańcy Legnicy, Polkowic, Wołowa, Lubina. Frekwencja dotycząca 19-latków wynosi w głogowskim WKU przeważnie 90 procent.
Osoby powyżej 19 roku życia wzywane przez armię, to ci którzy do tej pory nie stanęli do kwalifikacji lub dostali kategorię o czasowej niezdolności do służby. Jak zawsze do kwalifikacji mogą też podejść 18-letni ochotnicy, chodzi o kobiety i mężczyzn, którzy planują podjąć służbę wojskową.
Kto zdolny do służby
Osoby stawiające się przed komisją muszą zabrać ze sobą m.in. dokument tożsamości, fotografię, dokumenty poświadczające wykształcenie (lub zaświadczenie o tym, że się nadal uczą) oraz ewentualną dokumentację medyczną.
Podczas kwalifikacji każdy trafi do ewidencji wojskowej (a jeśli jego dane już się w niej znajdują, to zostaną zaktualizowane). Potem lekarze ocenią stan zdrowia wezwanej osoby. Sprawdzane będą m.in. słuch, wzrok oraz ewentualne wady postawy.
Na koniec każdemu zostanie przyznana kategoria zdolności do służby. Najwyższa – „A” będzie oznaczać, że kandydat nadaje się do czynnej służby wojskowej (wymagana jest też niekaralność sądowa), kategoria „E” całkowicie ją wykluczy. Przedstawiciel wojskowego komendanta uzupełnień wyda także książeczki wojskowe. Osoby uznane za zdolne do czynnej służby zostaną przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby z kategorią D i E zostaną skreślone z ewidencji wojskowej.
Po raz siódmy
Kwalifikację wojskową wprowadzono w 2009 roku w związku z wprowadzeniem armii zawodowej. Zastąpiła ona powszechny pobór do wojska. Cel pozostał jednak ten sam: zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Wszystko po to, by w razie zagrożenia kraju i potrzeby uzupełnienia armii, wojsko mogło ich powołać.
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
– „A” – orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Osoba z tą kategorią może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno podczas pokoju, jak i w trakcie mobilizacji i wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do niej orzekają wojskowe komisje lekarskie). Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie ta kategoria, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy;
– „B” – orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby z tą kategorią zostaną ponownie wezwane na kwalifikację po upływie okresu, na jaki orzeczono czasową niezdolność;
– „D” – orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że dana osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby i jest przenoszona do rezerwy;
– „E” – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i podczas wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.
autor zdjęć: WKU Pszczyna
komentarze