moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kontenerowa strzelnica

Można ją ustawić wszędzie. Strzelać nie tylko ostrą amunicją, lecz także prowadzić „bezogniowe” szkolenie z użyciem broni laserowej. Nowy model kontenerowej strzelnicy, opracowany przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa, zdobył nagrodę Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.


Po przeprowadzonej pod koniec ubiegłej dekady nowelizacji ustawy o broni i amunicji zlikwidowano sporo garnizonowych strzelnic, funkcjonujących przy jednostkach wojskowych. Nie spełniały rygorystycznych warunków bezpieczeństwa, narzucających m.in. zachowanie dużej odległości takiego obiektu od budynków mieszkalnych.

Zmiany w prawie okazały się szczególnie uciążliwe dla uzbrojonej w broń osobistą kadry. Z powodu ograniczonej możliwości wykonywania obowiązkowych strzelań podczas ćwiczeń poligonowych musi się ona szkolić w garnizonowych obiektach. Dobrze, gdy są w pobliżu. Gorzej, gdy trzeba do nich dojechać kilkadziesiąt kilometrów. Wtedy jest to już całodniowa wyprawa, a to oznacza utrudnienia w normalnej pracy dowództwa lub instytucji.

Rozwiązaniem problemu dostępności strzelnic okazały się ich mobilne odpowiedniki opracowane kilka lat temu przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa. Ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana – umocnione kontenery zestawia się ze sobą, tworząc w ich wnętrzu dwa tory strzeleckie. Dwa kontenery to długość toru wynosząca 15 m, pięć – aż 50 metrów.


Wojsko ma już kilka takich mobilnych strzelnic. Dwa lata temu jedna z nich trafiła do Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie, którego kadra musiała jeździć na strzelania aż do Bielska-Białej.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Zakłady Mechaniczne z Tarnowa zaprezentowały najnowszy model swojej mobilnej strzelnicy.

– To już nie jest zwykła, kontenerowa strzelnica, lecz obiekt szkolenia podstawowego i zaawansowanego użytkowników broni osobistej – podkreśla Tomasz Berezowski, dyrektor handlowy zakładów. Żołnierze mogą bowiem nie tylko strzelać ostrą amunicją z pistoletów kalibru do 11,43 mm oraz pistoletów maszynowych kalibru do 9 mm. – Strzelnica jest wyposażona również w „wirtualną rzeczywistość”, czyli interaktywny ekran, na którym są wyświetlane cele, do których żołnierze strzelają laserowymi wskaźnikami umieszczonymi w ich normalnej, służbowej broni – wyjaśnia Berezowski.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, dzięki generowanym komputerowo scenariuszom (w bazie danych jest ich obecnie 500) na strzelnicy można przeszkolić żołnierzy ze wszystkich procedur związanych z użyciem broni.

– Ponieważ w naszym obiekcie żołnierz może praktycznie od razu, po wirtualnym treningu, odbyć trening strzelecki z użyciem ostrej amunicji, szkolenie jest o wiele efektywniejsze – podkreśla dyrektor.

Innowacyjność „Obiektu szkolenia podstawowego i zaawansowanego użytkowników broni osobistej” doceniło jury MSPO w Kielcach, przyznając jego twórcom nagrodę Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ZM Tarnów, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~HS
1410855240
sorbi, po drodze kościołowi twój pomysł jeśli faktycznie tak "walczą" o tą naszą Polskę. Ogólnie twój pomysł i scoobiego bardzo mi sie podobają. Można by je podesłać gdzieś wyżej?
48-59-6E-4F
~scooby
1410520320
~sorbi - ja by tylko dla ponad gimnazjalnych. do średniej liczyłyby się tylko 5 i 6. Zajęcie wybrany Żołnierz ( lub grupa Żołnierzy) z zacięciem pedagogiczny i odpowiednimi umiejętnościami - kto inny od taktyki inny od broni. Płaca + 2 wynagrodzenie ze szkoły , umundurowany , może przyjść uzbrojony w broń osobistą. Nauka : Stopnie do porucznika , taktyka, umiejętność strzelania - wiatrówka , ASG , MSBS i popularne BOR , Wilk. WKM i pomoc przy obsłudze moździerza. BHP posługiwania sie bronią tz: brak lufy w piach, nie noszenia na łydce. Podstawy walki w ręcz - głownie uwolnienia i obronne techniki inwazyjne, pomoc medyczna, orientacja w terenie, przeprawianie się przez rzekę w pontonie, rozbijanie namiotów i organizacja obozowisk , obsługa i pomoc w kuchni polowej. żadnej musztry i wf mają oddzielnie. Umiejętność rozpoznawania wrogich jednostek, zakopywanie min ... . z tym ostatnim to popłynąłem .. . p.s. Dla tych co maj tylko 6 indywidualny program układany przez dowódce najbliższej jednostki : np kurs jazdy Rosomakiem, ... .
39-FF-C3-6D
~sorbi
1410464220
Taka strzelnica powinna być umieszczona w każdym nawet małym mieście - powinniśmy przywrócić coś na wzór Ligi Obrony Kraju i Przysposobienia Obronnego w szkołach- nie mam nic przeciwko religii w szkole - ale z dwojga dobrego - wybrałbym Przysposobienie Obronne, ale w zmienionej formule (nie tylko bandażowanie, ale również musztra, nauka strzelania, taktyka, nauka stopni i związków wojskowych ( pluton, kompania itd) - w miejsce religii.
B3-4C-FB-DD
~scooby
1410462960
Kupić z 500 -1000 szt i niech jeżdżą w ramach przysposobienia Obronnego po szkołach ponad gimnazjalnych.
39-FF-C3-6D
~scooby
1410446700
Ile trzeba kocy lub materacy, by zatrzymać taka kulę ?
39-FF-C3-6D

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Psiakrew, harmata!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Będzie można zostać snajperem lądowym
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Optyka dla żołnierzy
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO