moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiceprezydent USA: W NATO jesteście bezpieczni

USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Chcę podkreślić, że prezydent Obama i ja poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – zapewniał dziś w Warszawie Joe Biden, wiceprezydent USA.


Wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie to reakcja na wydarzenia na Krymie. We wtorek prezydent Władimir Putin podpisał dokumenty przyłączające ten półwysep do Federacji Rosyjskiej. Putin powoływał się na wyniki niedzielnego referendum, według którego 96 proc. mieszkańców Krymu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

Aneksja Krymu przez Rosję była jednym z głównych tematów spotkania wiceprezydenta USA z premierem Donaldem Tuskiem. Na wspólnej konferencji prasowej obaj politycy podkreślali, że społeczność międzynarodowa potępia „napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. –  Rosyjscy przywódcy pokazali, jakie są ich intencje w sprawie Ukrainy. Poparli nielegalne referendum na Krymie, które zostało odrzucone przez niemalże cały świat –  mówił Biden. Z kolei premier Tusk podkreślał, że nie można zaakceptować argumentów popartych siłą. –  Aneksja Krymu przez Rosję, która jest nie do przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową, w tym Polskę, zmienia sytuację geopolityczną w tej części świata. Zwiększa także ryzyko w Europie Wschodniej – zauważył szef polskiego rządu.

Dlatego podczas spotkania obu polityków rozmawiano także o wspólnych zobowiązaniach obronnych w ramach NATO– USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Jesteście jednym z najmocniejszych sojuszników, jakich USA mogłyby tylko sobie wymarzyć – mówił Biden. Wiceprezydent powtórzył deklarację prezydenta Baracka Obamy, że USA i NATO są świadome sojuszniczych zobowiązań. – Poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – dodał. W ubiegłym tygodniu do bazy lotniczej w Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów F-16.


Zdaniem Tuska wizyta Joe Bidena w Polsce (a następnie na Litwie, Łotwie i Estonii) pokazuje, że „Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między USA i Polską musi być żywy i skuteczny w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Z Kancelarii Premiera Joe Biden pojechał na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami, m.in. obrony – Tomaszem Siemoniakiem, spraw zagranicznych – Radosławem Sikorskim. – Chciałbym wskazać na to, że ze Stanami Zjednoczonymi łączy nas bardzo wiele, a chcielibyśmy, by wiązało nas jeszcze więcej. Podzielamy te same obawy, ale i te same nadzieje w kwestii ukraińskiej. Liczymy na to, że z pomocą całego świata uda nam się odmienić bieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą – mówił po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski.

Wczoraj brytyjskie MSZ podało, że RAF włączy się w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – mówił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

W poniedziałek wieczorem w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą. Ponieważ żaden z krajów bałtyckich nie ma możliwości samodzielnego patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, patrole na zasadzie rotacji zapewniają inni członkowie Sojuszu. 

JT

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, mjr Robert siemaszko DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Yann 51
1395166080
Dajcie w końcu rakiety dla Homarów i pociski manewrujące dla F 16 o zasięgu 1000 km !!!.
99-3A-FB-AA

Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
 
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zbrodnia bez kary
Legia Akademicka po raz piąty
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Duch Invictus jest, czas na formę
Będą podwyżki dla żołnierzy
Afganistan. Czas wracać do domu
Kraby dla podhalańczyków
Wilk na poligonie
Święto sportowców w mundurach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
103 lata Sztabu Generalnego
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Course on Diplomacy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Szef MON odwiedził USA
Polityka nie znosi próżni
Napięta sytuacja na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
BohaterONy 2021 wręczone!
Żołnierze poszkodowani na granicy
Będzie ustawa o obronie
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Saper robi przejście
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
O bezpieczeństwie państw NATO
Sportowiec roku
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
KFOR: wyższy stopień gotowości
W jedynym słusznym kierunku
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Raki dla podhalańczyków
AZOR – podwodny specjalista
Time for Miecznik
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Szczury Torbuku
Kobiety a pokój
Dron dla hydrografów
Wybierz się na wojskowe studia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO