moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy wicemistrzami w Mali

W zawodach zorganizowanych w bazie szkoleniowej Koulikoro w Mali drużyna polskich żołnierzy zajęła II miejsce, nieznacznie ustępując Francuzom.


W bazie misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Koulikoro odbyły się międzynarodowe, noworoczne zawody zorganizowane przez niemiecką obsadę szpitala polowego. W rywalizacji wzięło udział 19 drużyn. Polacy, a wśród nich chor. Krzysztof Pogoński, st. sierż. Radosław Kaszuba, plut. Benedykt Pietrzyński, kpr. Adrian Hryńczuk i kpr. Dariusz Zięba przystąpili do rywalizacji w jednej drużynie wspólnie z czeskimi i portugalskimi kolegami.

Wśród konkurencji znalazły się niecodzienne dyscypliny wymagające celności, jak chociażby rzut butem do opony, ale też takie, które wymagały od drużyn perfekcyjnej współpracy, jak chociażby ewakuacja rannego z pola walki na torze przeszkód, wyścig taczek, czy przeciąganie ciężarówki na czas.

W klasyfikacji generalnej drużyna polskich żołnierzy zajęła II miejsce, nieznacznie ustępując drużynie francuskiej. Zawody odbyły się w duchu sportowej rywalizacji i w przyjacielskiej atmosferze. Współpraca w drużynie wicemistrzów przebiegła w idealny sposób pomimo bariery językowej i przyniosła wysoki wynik końcowy.

Jednym z autorów sukcesu polskich żołnierzy we współzawodnictwie międzynarodowym był plut. Benedykt Pietrzyński, który podkreślił, jak bardzo ważna była współpraca w każdej konkurencji: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z II miejsca. Zostaliśmy wicemistrzami Koulikoro Training Camp. Pokazaliśmy umiejętności i moc polskiego żołnierza. Nie było łatwo, ale udało się pokonać 17 innych drużyn. Należy podkreślić jak wspaniale współpracowało się nam z Czechami i Portugalczykami. Wspólnie stworzyliśmy zgrany team i to przyniosło końcowy sukces.
Wszyscy nasz sukces dedykujemy dowódcy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali, panu ppłk. Mieczysławowi Spychalskiemu, który w dniu zawodów obchodził swoje imieniny – podkreślił plut. Pietrzyński.

Tekst: st. kpr. Piotr Kozieł

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr. Piotr Kozieł

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kolejne Husarze prawie gotowe
Nowy starszy podoficer w SGWP
Invictus, czyli niezwyciężony
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Maj polskich żywych torped
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Medal Honoru dla Ollisa
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Weterani razem przełamują bariery
HIMARS-y w Rumunii
Together on the Front Line and Beyond
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Co nowego w przepisach?
Klucz do przyszłości
Medycyna pod ostrzałem
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Gladius wzmacnia armię
Bojowy duch i serce na dłoni
GROM szkoli przyszłych operatorów
Partnerstwo Polski i Litwy
Premier wojenny
„Ratownik” o krok bliżej
Terytorialsi konstruktorami dronów
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Sprawdzili się na macie i w ringu
Taniec na „Orle”
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Oko na Bałtyk
Zimowi podhalańczycy
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Buzdygan Internautów – głosowanie
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kierunek Rumunia
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Zatrzymanie pracownika MON-u
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ferie z wojskiem
Outside the Box
Szwedzi z Piorunami
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Chcę być ładowniczym czołgu”
To nie mogło się udać, ale…
Podwyżki coraz bliżej
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Na styku zagrożeń
Ostatnia minuta Kutschery
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Partnerstwo daje siłę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO