Z szeregu wystąp

Scaliła i uporządkowała normy prawne rozproszone wcześniej w kilkudziesięciu ustawach, otworzyła drogę do intensywnej modernizacji polskich sił zbrojnych i – co najważniejsze – znacząco wpłynęła na poziom poczucia bezpieczeństwa w całym społeczeństwie. Rok temu weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny.

Kilkanaście miesięcy intensywnych prac i przełomowych decyzji resortu obrony narodowej już owocuje wymiernymi efektami. Przede wszystkim – dzięki nowej formule służby wojskowej, uproszczonemu procesowi rekrutacji, licznym akcjom promocyjnym i rekrutacyjnych, a także, co równie ważne, wachlarzowi zachęt i ciekawej ofercie dla każdego, kto swoje życie chce związać z wojskiem – znacznie zwiększyło się zainteresowanie armią. W ciągu ostatniego roku w szeregi Wojska Polskiego wstąpiła rekordowa liczba osób.

Liczna armia to jednak nie wszystko. Musi być doskonale wyposażona, dlatego ustawa pozwala na znaczące zwiększenie finansowania modernizacji. Również w tej dziedzinie efekty są bardzo zadowalające, bo rok 2022 był rekordowy pod względem strategicznych umów, m.in. na systemy rakietowe HIMARS, wyrzutnie Chunmoo czy samoloty F-35 i FA/50. Nowoczesny sprzęt jest nie tylko niezbędny w efektywnej pracy i służbie, lecz także stanowi motywację dla żołnierzy i kandydatów do wojska ze względu na możliwość specjalistycznego kształcenia się i szkolenia. Bezsprzeczne pozostaje również to, że w obecnej sytuacji geopolitycznej – w kontekście konfliktu w Ukrainie – ważny jest również tzw. rezultat odstraszający. Jak podkreśla bowiem wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, „musimy zadbać o to,
aby Polska zawsze była gotowa bronić swojej wolności i niepodległości”.

Kompleksowo prezentujemy w majowym numerze „Polski Zbrojnej” rozwiązania i decyzje wprowadzone w życie rok temu ustawą o obronie ojczyzny, a także sprawdzamy efekty poszczególnych jej zapisów.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO