Z szeregu wystąp

Podczas misji UNIFIL w Libanie doszło do incydentu. Mieszkańcy pewnej wioski zatrzymali wojskowy patrol, obrzucili kamieniami i oblali benzyną jeden z samochodów. Czym zawiniły siły pokojowe? Miejscowi wielokrotnie prosili żołnierzy, by ci nie jeździli szybko w pobliżu ich domostw – nikt jednak nie wysłuchał ich próśb. W końcu emocje wzięły górę nad rozsądkiem.

Opisana sytuacja nie przydarzyła się polskim żołnierzom, pokazuje jednak, że warto się komunikować, warto też uczyć się na błędach. Przygotowania do wyjazdu na misje nie mogą sprowadzać się tylko do szkolenia ogniowego czy taktycznego. Przychylności ludzi nie zdobywa się przecież karabinem, ale poprzez zrozumienie i wzajemny szacunek. Właśnie dlatego w grudniowym numerze „Polski Zbrojnej” swoją uwagę koncentrujemy na świadomości międzykulturowej. I choć właściwe zrozumienie kontekstu kulturowego to podstawa relacji partnerskich w biznesie i polityce, my na tę kwestię patrzymy z perspektywy wojska. Jestem przekonana, że ignorowanie różnic kulturowych może bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo żołnierzy, a także na powodzenie podejmowanych przez nich działań i całych operacji wojskowych.

Korzystając z doświadczeń z dotychczasowych misji, powinniśmy szkolenie żołnierzy w tym zakresie traktować poważnie. Niech kursy ze świadomości kulturowej – a takie nasi żołnierze przechodzą przed misjami obligatoryjnie – będą czymś więcej niż tylko przykrym obowiązkiem. Warto też pamiętać o tym, że świadomość międzykulturowa to doskonały punkt wyjścia do budowania relacji partnerskich i sojuszniczych. Przecież nasi żołnierze od lat pracują z przedstawicielami różnych kultur w obcym sobie środowisku, zajmują stanowiska w natowskich instytucjach, pełnią dyżury w międzynarodowych strukturach, delegują pododdziały do sojuszniczych sił szybkiego reagowania, studiują za granicą i biorą udział w międzynarodowych manewrach wojskowych.

Zamykamy 2024 rok zmianami w strukturach Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Dziękujemy dotychczasowemu kierownictwu, pani Izabeli Borańskiej-Chmielewskiej oraz pani Annie Putkiewicz za lata wspólnej pracy. Na zbliżający się 2025 rok patrzymy z optymizmem. Będziemy pisać o tym, co dla czytelników ważne i interesujące. Będziemy jak najbliżej wojska i żołnierskich spraw.

Szanowni Państwo, święta Bożego Narodzenia to czas dla Polaków wyjątkowy. Naszym Czytelnikom życzymy spokojnych, pełnych wytchnienia i refleksji świąt oraz dobrego Nowego Roku!

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO