Z szeregu wystąp

Wojskowa Akademia Medyczna decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza zostanie odtworzona. Zlikwidowana 22 lata temu instytucja powróci na mapę Łodzi. Jednym z powodów podjęcia takiego kroku jest konieczność stworzenia systemu edukacji wojskowych medyków, będącego odpowiedzią na współczesne zagrożenia.

Obserwacje polskich władz i najważniejszych dowódców są jednoznaczne – wojskowe kadry medyczne muszą być intensywnie szkolone na bazie doświadczeń i wniosków płynących z ukraińskiego frontu. Te zaś są konkretne: zbyt mała liczba wojskowych medyków i trudność odbudowy kadry medycznej w czasie trwania konfliktu zbrojnego, konieczność dopasowania procedur do realiów wojny i niestandardowych scenariuszy, konieczność szkolenia medycznego wszystkich żołnierzy, nie tylko ratowników.

Wojskowi specjaliści już wyciągają wnioski z doświadczeń z wojny w Ukrainie i na przykład tak przygotowują szkolenia medyczne, żeby polscy żołnierze w każdej sytuacji potrafili udzielić pierwszej pomocy sobie lub koledze. Bo medycyna pola walki, chcąc odpowiadać na współczesne zagrożenia, musi stale się rozwijać. I w polskim wojsku tak się dzieje, jednak ze względu na sytuację w Ukrainie tempo zmian powinno być zwiększone.

W czerwcowym numerze przedstawiamy rolę medyków wojskowych, a także wyzwania, jakie stoją w tym zakresie przed polską armią, która wnikliwie analizuje doświadczenia wschodnich sąsiadów i udziela im wsparcia szkoleniowego.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO