Słowo wstępne

Pod koniec pierwszego ćwierćwiecza XXI wieku sztuczna inteligencja to już nie fantastyka, tylko rzeczywistość. Algorytmy AI z powodzeniem sprawdzają się dziś w medycynie, w transporcie, logistyce, wspierają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i coraz częściej goszczą w wojsku.

O tym, jak kolosalne znaczenie ma AI dla rozwoju gospodarczego i obronności, świadczy jedna z pierwszych decyzji Donalda Trumpa tuż po objęciu przez niego urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, który podpisał dokument zapowiadający „dominację USA w sztucznej inteligencji” i wyeliminowanie barier dla rozwoju AI. Ogłosił ponadto uruchomienie wartego 500 mld dolarów projektu „Stargate”, nazywanego „największym w historii projektem infrastrukturalnym dotyczącym AI”. Inwestycja zakłada budowę centrów danych w Stanach Zjednoczonych i stworzenie 100 tys. miejsc pracy, co ma przyczynić się do technologicznego skoku cywilizacyjnego. O palmę pierwszeństwa w dziedzinie AI Stany Zjednoczone rywalizują z Chinami. Niedługo bowiem przed ogłoszeniem projektu „Stargate” światową premierę miała pierwsza bezpłatna aplikacja „Deep Seek”, czyli chatbot AI opracowany w Chinach niewielkim podobno nakładem finansowym. Pojawienie się chińskiego modelu AI zatrzęsło Wall Street, a Donald Trump przyznał, że rozwój chińskiej firmy jest sygnałem ostrzegawczym dla amerykańskiego przemysłu technologicznego.

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji – o czym piszemy w lutowym numerze „Polski Zbrojnej” – widać nie tylko z perspektywy Waszyngtonu czy Pekinu. Nad rozwojem inicjatyw i programów badawczych związanych z AI od kilku lat intensywnie pracują NATO oraz kraje Unii Europejskiej. Konieczność inwestowania w AI widzi także Polska, w tym Ministerstwo Obrony Narodowej. W magazynie piszemy m.in. o resortowej strategii AI i utworzeniu Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz programach, dzięki którym innowacyjne rozwiązania powstające na rynku komercyjnym mogą być wdrażane w armii.

Dlaczego sztuczna inteligencja jest dla wojska tak ważna? Za odpowiedź niech służy to, co w kwestiach AI dzieje się obecnie w Ukrainie. Sztuczną inteligencję wykorzystywano tam początkowo do identyfikowania rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się zbrodni wojennych, ale z czasem repertuar zadań, do jakich się ją wykorzystuje, znacznie się poszerzył. Sztuczna inteligencja sprawdza się np. przy rozpoznawaniu celów i naprowadzaniu środków rażenia. Eksperci są zgodni: to właśnie dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technologii, zwłaszcza wykorzystujących AI, Ukraińcy są w stanie skuteczniej i efektywniej niż Rosjanie wykorzystywać swoje systemy obronne, co pomaga im niwelować różnicę potencjałów obu armii.

AI to ważny, ale nie jedyny temat poruszany w lutowym numerze PZ. W magazynie przeczytacie Państwo m.in. o tym, jak zmieniła się Ukraina podczas wojny, o działaniach hybrydowych Rosji na Bałtyku czy też o zasadach dotyczących kwalifikacji wojskowej.

Inspirującej lektury!

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek, p.o. redaktor naczelna „Polski Zbrojnej”





Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO