moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie zostawiają nikogo

Dziś, po niemal roku od wybuchu pandemii, trudno wyobrazić sobie walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem bez wsparcia wojska. Nieocenieni są chociażby terytorialsi, którzy pomagają m.in. w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Organizują transport dla seniorów do placówek medycznych lub umożliwiają im przejście tej procedury w ich własnym domu.

Tylko wczoraj, 331 dnia walki z koronawirusem, w działania antycovidowe było zaangażowanych 5244 żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Ponad trzy tysiące z nich zostało skierowanych do 625 szpitali i placówek ochrony zdrowia. Żołnierze m.in. sprawdzali temperaturę osób zgłaszających się do placówek medycznych, wykonywali także prace administracyjne. Cały czas wojskowi są obecni w punktach pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Wczoraj takie czynności wykonywali w 12 punktach typu drive-thru i 238 zlokalizowanych w placówkach medycznych. Pobrali łącznie 5471 próbek do badań.

Na terenie województwa mazowieckiego tego rodzaju działania realizuje m.in. 1 Warszawska Brygada Pancerna. – Każdego dnia w walkę z COVID-19 jest zaangażowanych 120 żołnierzy, w przyszłym tygodniu będzie ich więcej o 20 – mówi ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy jednostki. Dodaje także, że chemicy z pancernej brygady dbali o bezpieczeństwo uczestników ćwiczenia „Zima ’20”. – Przeprowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń o łącznej powierzchni trzech tysięcy ośmiuset metrów kwadratowych – zaznacza.

REKLAMA

Cały czas żołnierze WOT czuwają też na dedykowanej seniorom infolinii. Dzwoniąc na numer 800-100-115 osoby starsze mogą uzyskać informacje dotyczące np. szczepień. – Żołnierze odebrali już prawie 1500 telefonów. Większość dotyczyła szczepień, tego jak i gdzie można się na nie zapisać – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – W ponad 400 przypadkach konieczne było wsparcie bezpośrednie. Wówczas taka informacja trafiała do brygady stacjonującej w okolicach miejsca zamieszkania seniora, która kierowała do wsparcia żołnierzy – dodaje.

Ponad 20 takich wniosków trafiło do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Przez ostatnie kilka dni pomagaliśmy kombatantom w realizacji procedury szczepienia. Część z nich przetransportowaliśmy do punktów szczepień, a do tych, którzy nie mogą opuszczać domów, przywieźliśmy medyków, którzy zaszczepili ich na miejscu – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski z 1 BOT. – Wszystkie te działania powtórzymy za mniej więcej trzy tygodnie, kiedy nasi podopieczni będą musieli przyjąć drugą dawkę szczepionki – dodaje.

Ale to nie wszystko – żołnierze wspierają także podopiecznych i personel Domów Pomocy Społecznej, między innymi organizując transport żywności, pomagając w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków, wykonując drobne naprawy, a także opiekując się osobami leżącymi. Wojsko wspiera też organizacje pozarządowe, które opiekują się kombatantami. Jedna z nich to Stowarzyszenie Odra-Niemen, które codziennie dostarcza posiłki prawie 200 seniorom. – Wśród naszych wolontariuszy są m.in. żołnierze wojsk obrony terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, a nawet pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda – mówi Krzysztof Krzemiński z Odry-Niemen. – Bardzo się cieszymy, że wspiera nas także polski przemysł obronny, Polska Grupa Zbrojeniowa i należące do niej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne – zaznacza.

Żołnierze pomagają także w 29 centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zajmują się m.in. transportem próbek, pomagają w pracach administracyjnych, a także sami honorowo oddają krew. – Tylko wczoraj terytorialsi oddali 23 litry krwi, a łącznie od początku pandemii, wspólnie z podchorążymi, aż 6244 litry – mówi płk Pietrzak. Dodaje, że żołnierze zrealizowali wczoraj osiem transportów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, a razem z policjantami skontrolowali 19 tysięcy adresów, pod którymi miały przebywać osoby objęte kwarantanną.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Złoto ustrzelone w Indiach
 
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Kurs na dyplomację
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Kolejne Herculesy dla wojska
Łączenie dwóch światów
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Udany weekend żołnierzy
Mężny duch dla ratowników
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Kuźnie oficerskich kadr
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Nowe książeczki wojskowe
„Wolverine Strike” odpiera atak
Jedyna taka brygada
Pierwsze kroki na linie
Leopardy w natarciu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Ogień z trzech poligonów
Mistrzowskie zagranie przegranych
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ukraiński kurs na Zachód
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Course on Diplomacy
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Rumuński „Scorpion Spring”
Skok na wyższy poziom
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Kierunek: certyfikacja
Rosomaki na okrętach
Sto sekund do zagłady
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Łask czeka na myśliwce V generacji
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Sportowy jubileusz
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Opiniowanie po nowemu
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Nowy karabin z Tarnowa
Siły powietrzne czekają na F-35
Jak wojsko walczy z pandemią
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Nowy zarząd PGZ
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Test na flance
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO