moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie zostawiają nikogo

Dziś, po niemal roku od wybuchu pandemii, trudno wyobrazić sobie walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem bez wsparcia wojska. Nieocenieni są chociażby terytorialsi, którzy pomagają m.in. w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Organizują transport dla seniorów do placówek medycznych lub umożliwiają im przejście tej procedury w ich własnym domu.

Tylko wczoraj, 331 dnia walki z koronawirusem, w działania antycovidowe było zaangażowanych 5244 żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Ponad trzy tysiące z nich zostało skierowanych do 625 szpitali i placówek ochrony zdrowia. Żołnierze m.in. sprawdzali temperaturę osób zgłaszających się do placówek medycznych, wykonywali także prace administracyjne. Cały czas wojskowi są obecni w punktach pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. Wczoraj takie czynności wykonywali w 12 punktach typu drive-thru i 238 zlokalizowanych w placówkach medycznych. Pobrali łącznie 5471 próbek do badań.

Na terenie województwa mazowieckiego tego rodzaju działania realizuje m.in. 1 Warszawska Brygada Pancerna. – Każdego dnia w walkę z COVID-19 jest zaangażowanych 120 żołnierzy, w przyszłym tygodniu będzie ich więcej o 20 – mówi ppor. Jacek Piotrowski, oficer prasowy jednostki. Dodaje także, że chemicy z pancernej brygady dbali o bezpieczeństwo uczestników ćwiczenia „Zima ’20”. – Przeprowadziliśmy dezynfekcję pomieszczeń o łącznej powierzchni trzech tysięcy ośmiuset metrów kwadratowych – zaznacza.

REKLAMA

Cały czas żołnierze WOT czuwają też na dedykowanej seniorom infolinii. Dzwoniąc na numer 800-100-115 osoby starsze mogą uzyskać informacje dotyczące np. szczepień. – Żołnierze odebrali już prawie 1500 telefonów. Większość dotyczyła szczepień, tego jak i gdzie można się na nie zapisać – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. – W ponad 400 przypadkach konieczne było wsparcie bezpośrednie. Wówczas taka informacja trafiała do brygady stacjonującej w okolicach miejsca zamieszkania seniora, która kierowała do wsparcia żołnierzy – dodaje.

Ponad 20 takich wniosków trafiło do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Przez ostatnie kilka dni pomagaliśmy kombatantom w realizacji procedury szczepienia. Część z nich przetransportowaliśmy do punktów szczepień, a do tych, którzy nie mogą opuszczać domów, przywieźliśmy medyków, którzy zaszczepili ich na miejscu – wyjaśnia kpt. Łukasz Wilczewski z 1 BOT. – Wszystkie te działania powtórzymy za mniej więcej trzy tygodnie, kiedy nasi podopieczni będą musieli przyjąć drugą dawkę szczepionki – dodaje.

Ale to nie wszystko – żołnierze wspierają także podopiecznych i personel Domów Pomocy Społecznej, między innymi organizując transport żywności, pomagając w przygotowywaniu i wydawaniu posiłków, wykonując drobne naprawy, a także opiekując się osobami leżącymi. Wojsko wspiera też organizacje pozarządowe, które opiekują się kombatantami. Jedna z nich to Stowarzyszenie Odra-Niemen, które codziennie dostarcza posiłki prawie 200 seniorom. – Wśród naszych wolontariuszy są m.in. żołnierze wojsk obrony terytorialnej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, a nawet pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda – mówi Krzysztof Krzemiński z Odry-Niemen. – Bardzo się cieszymy, że wspiera nas także polski przemysł obronny, Polska Grupa Zbrojeniowa i należące do niej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne – zaznacza.

Żołnierze pomagają także w 29 centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zajmują się m.in. transportem próbek, pomagają w pracach administracyjnych, a także sami honorowo oddają krew. – Tylko wczoraj terytorialsi oddali 23 litry krwi, a łącznie od początku pandemii, wspólnie z podchorążymi, aż 6244 litry – mówi płk Pietrzak. Dodaje, że żołnierze zrealizowali wczoraj osiem transportów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, a razem z policjantami skontrolowali 19 tysięcy adresów, pod którymi miały przebywać osoby objęte kwarantanną.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW

dodaj komentarz

komentarze


O bezpieczeństwie państw NATO
 
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Wilk na poligonie
Polityka nie znosi próżni
AZOR – podwodny specjalista
Szczury Torbuku
Time for Miecznik
Ciemne strony Facebooka
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Emerytura wypłacana w … karmie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
103 lata Sztabu Generalnego
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Napięta sytuacja na granicy
Duch Invictus jest, czas na formę
Kobiety a pokój
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Dron dla hydrografów
Zbrodnia bez kary
Czy będą podwyżki?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Star Army
Będą podwyżki dla żołnierzy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Raki dla podhalańczyków
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Kraby dla podhalańczyków
Żołnierze poszkodowani na granicy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON odwiedził USA
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Inwestycje Stoczni Wojennej
Ogień na alpejskich szczytach
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Saper robi przejście
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO