moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test gotowości obrony kraju

W Akademii Sztuki Wojennej zakończyło się ćwiczenie sztabowe „Zima-20”, podczas którego sprawdzano procedury obrony kraju. Dziś z jego uczestnikami spotkał się prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – To dla nas pierwsza lekcja, która pozwala nam na korektę i opracowanie nowych elementów – mówił w Rembertowie zwierzchnik sił zbrojnych.

Ćwiczenie sztabowe „Zima-20”, które odbyło się w Akademii Sztuki Wojennej, miało charakter niejawny i było największym tego typu przedsięwzięciem przeprowadzonym przez Wojsko Polskie po 1989 roku. – Przetestowano procedury dotyczące strategicznej obrony kraju, jakie zostały wprowadzone m.in. w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi czy Strategii Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu ostatnich kilku lat – mówił dziś w Rembertowie prezydent Andrzej Duda. – Omówiliśmy szczegółowo przebieg ćwiczenia, wyciągnęliśmy też pierwsze wnioski, dotyczące między innymi wyposażenia sił zbrojnych. To ćwiczenie jest dla nas pierwszą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie nowych elementów – zaznaczył.

Prezydent przypomniał także, że w funkcjonującym systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi osobą, która w czasie wojny będzie odpowiadała za działania wojska jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – To na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego rekomendacji dotyczących zmian, jakie powinniśmy wprowadzić – zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że liczy na to, iż takie ćwiczenia będą odbywać się częściej. – Zarówno przebieg ćwiczenia, jak i emocje towarzyszące podejmowanym decyzjom pokazały, jak ważne jest to, aby takie działania prowadzić – powiedział.

REKLAMA

O tym, jak istotne były działania prowadzone przez wojsko, mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ćwiczenie niezwykle ważne pod względem gotowości Wojska Polskiego do obrony naszej ojczyzny – podkreślił. – Dla mnie jako ministra obrony mają one szczególne znaczenie, jeśli chodzi o plan zakupów, a także organizację działań wojska czy jego dyslokację – powiedział. Dodał, że podczas ćwiczenia sprawdzono także użyteczność sprzętu wojskowego, który armia ma dopiero otrzymać. Chodzi m.in. o system przeciwrakietowy Patriot, wyrzutnie HIMARS czy myśliwce F-35. – Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że dzięki temu wyposażeniu zdolności bojowe wojska znacząco wzrosły – zaznaczył.

Minister odniósł się także do toczącej się w mediach dyskusji dotyczącej funkcjonalności karabinków Grot. – Podczas tego ćwiczenia nie sprawdzaliśmy ich użyteczności, bo to broń sprawdzona już wcześniej i bardzo użyteczna – podkreślił.

Zarówno prezydent, jak i minister podkreślali, że ćwiczenie odbyło się w czasie pandemii koronawirusa. – Warunki nam nie sprzyjały. Zastosowaliśmy jednak wszelkie środki ostrożności, dzięki czemu ćwiczenie mogło się odbyć w pełnej skali – powiedział szef MON-u. – Mimo tego że siły zbrojne są zaangażowane w walkę z pandemią, a co za tym idzie dowódcy mają dodatkowe obowiązki, udało się przeprowadzić tak obciążające czasowo ćwiczenie. Zakończyło się ono sukcesem, dowództwa wszystkich szczebli dały radę. To świetna rekomendacja na przyszłość – zaznaczył Andrzej Duda.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Karol Frankowski, MON

dodaj komentarz

komentarze

~jarzabek
1611852480
Jestem w szoku i moj kon tez .Kiedy drony bojowe,satelity, smiglowce ,okrety podwodne ,kiedy Narew i reszta Wisly ????
96-1A-47-5A
~Trolik
1611828720
Oby to nie był taki plan obrony kraju jak w 1939 roku.
FB-53-D0-19
~Cro
1611822780
"osobą, która w czasie wojny będzie odpowiadała za działania wojska jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – To na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego rekomendacji dotyczących zmian, jakie powinniśmy wprowadzić – zaznaczył Andrzej Duda." Jak to się ma do zmian wprowadzonych na początku Grudnia 2020? "Dodał, że podczas ćwiczenia sprawdzono także użyteczność sprzętu wojskowego, który armia ma dopiero otrzymać. Chodzi m.in. o system przeciwrakietowy Patriot, wyrzutnie HIMARS czy myśliwce F-35. – Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że dzięki temu wyposażeniu zdolności bojowe wojska znacząco wzrosły – zaznaczył." Że niby jak to sprawdzono? Piloci latali w papierowych makietach? Czytacie czasem co piszecie? Ja bym się wstydził o tym pisać.... ale co poradzić PZ i Df24 czerpią wzory z półwyspu koreańskiego i to z północy?
B0-68-DF-7C

Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
 
Topaz w ASzWoj-u
Amerykanie odmładzają F-16
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Armia kupuje wozy dla strażaków
Żołnierze sportowcy nadają ton
Laserowa artyleria US Army
Trudny rok na misjach
F-35 wylądują w Łasku
Pamiętajmy o Wyklętych
Jakie zmiany w mundurówce?
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Czołgista pod wodą
Machina „Irini”
Rozpoznanie na medal
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Wojsko kontra COVID-19
Opiniowanie po nowemu
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Podwodniacy na spluwaczkach
Złoty biatlon żołnierzy
Łowcza-Rega ma być lepsza
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Medalowe „oczko” żołnierzy
SERE znaczy przetrwać
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Ukraiński kurs na Zachód
Na pomoc Libańczykom
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Jak to jest z awansami bez limitu?
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Awanse generalskie
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
„Orzeł” na Bałtyku
Obrady ministrów obrony NATO
Od roku z pomocą i w gotowości
Odnowili powstańcze mogiły
Kombatancie – przebadaj się
Kuźnie oficerskich kadr
Ostatnia wola bohatera
Krwawa Olszynka
Controlled Attack
W kazamatach Informacji Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO