moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
1 Brygada wzmocniona Leopardami

My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, żeby strzec granic, by wróg nie wtargnął na teren Polski – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. W środę uroczyście zakończył się proces wzmacniania warszawskiej brygady batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4.

Zgodnie z planami MON do końca tego roku 1 Brygada Pancerna w Wesołej miała zostać wzmocniona batalionem czołgów Leopard 2A5 oraz 2A4. Dziś podczas uroczystej zbiórki Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oficjalnie ogłosił, że proces ten właśnie się zakończył. – Oto materializuje się na naszych oczach decyzja, która jest ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski – podkreślał szef MON. – Ta nowa strategia nie polega na tym, byśmy przygotowali się do odbijania straconego terenu. My mamy być przygotowani do tego, by strzec granic Polski, by wraz z sojusznikami stworzyć taką siłę ognia, by wróg się cofnął przed zajęciem jakiejkolwiek części polskiego terenu – mówił minister.

Minister Macierewicz zaznaczał, że jest pod olbrzymim wrażeniem skuteczności i sprawności przeprowadzenia tej operacji. – Chcę serdecznie podziękować płk. Janowi Rydzowi i wszystkim jednostkom, które realizowały tę decyzję pod jego kierownictwem. To było trudne zadanie, trudne logistycznie, ale trudne też we wszystkich innych wymiarach. I trzeba było takiego żołnierza jak pan pułkownik, żeby to zadanie przyjąć i skutecznie zrealizować. Dziś ten batalion jest w pełni sprawny i w pełni zdolny do walki – mówił minister.

Film: MON

W sumie w skład batalionu wchodzą 4 kompanie: 30 czołgów Leopard 2A5 i 14 Leopard 2A4 oraz 7 wozów dowodzenia. Pancerniacy z Wesołej są też przygotowani do ich obsługi. Jak poinformował minister, odpowiednie kursy m.in. na dowódców czołgów, działonowych i kierowców przeszło w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie 217 żołnierzy.

Minister zauważył, że wzmocnienie 1 Brygady czołgami Leopard to jedynie część całościowego planu. – Planu, który ma zagwarantować Polsce i Polakom to, aby nigdy nie musieli się obawiać o bezpieczeństwo swojego kraju, ale też o bezpieczeństwo swoich najbliższych – mówił minister i dodał, że od razu po zakończeniu przenoszenia batalionu do Wesołej rozpoczął się proces szkolenia i przygotowania następnego batalionu. Jednostka ta w 2018 roku także zostanie przeniesiona na wschodni brzeg Wisły.

Jak to się zaczęło?

W grudniu 2016 roku minister Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów Leopardów zostanie przeniesiony do Wesołej w ramach procesu wzmacniania potencjału obronnego wschodniej części kraju. W styczniu wiadomo było, że plan ten dotyczy jednego batalionu z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przedstawiciele resortu obrony narodowej tłumaczyli, że taka decyzja została podjęta na podstawie przesłanek m.in. analizy nowej sytuacji bezpieczeństwa spowodowanej konfliktem na Ukrainie oraz niewystarczającego potencjału obronnego ulokowanego w poprzednich latach we wschodniej części kraju. Plan ten zyskał rekomendację Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jak tłumaczono, dzięki tej decyzji Wojsko Polskie wzmocni swój potencjał na ścianie wschodniej oraz uzyska realne zdolności do sprawnej i szybkiej odpowiedzi w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Następstwami decyzji o przezbrojeniu 1 Brygady były kolejne: sprzęt ciężki, z którego dotąd korzystali pancerniacy w Wesołej, czyli czołgi PT-91 trafił do 15 Brygady Zmechanizowanej, a czołgi T-72 z Giżycka uzupełniły wyposażenie 34 Brygady.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie stracą dodatku
 
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Sześć dekad pod wirnikiem
Nowy wiceminister w MON
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Policja i wojsko kontra COVID-19
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Następca RPG-7
Iran uderza w USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Logistycy transportują środki ochronne
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Żadnej kapitulacji
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Edukacja na platformie
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Wojskowi medycy w gotowości
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Defense Without Politics
Trzy cele na ścieżce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Bomby w Odrze
Ochotnik do Polski
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
PKW Orlik na półmetku
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Obradowała Rada Gabinetowa
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Początek katyńskiej zbrodni
Poprad w kolejnej jednostce
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
PGZ pomaga w walce z epidemią
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Medycy WOT kontra COVID-19
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Nowa misja polskich żołnierzy
Certyfikacja na „Tarczowni”
Rakiety w celu
Sukcesy sportowców w mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO