moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce?

Sekretarz obrony USA nie wyklucza, że w Polsce będzie stacjonować więcej amerykańskich żołnierzy, niż zapowiedział to latem prezydent Donald Trump. – Istnieje realna szansa, by przyjrzeć się umieszczeniu 2 Pułku Kawalerii, lub przynajmniej jego części, w Polsce – mówił Mark Esper, szef Pentagonu. Oddział miałby zostać przesunięty z bazy w Niemczech.

Mark Esper był gościem prestiżowego amerykańskiego think tanku – Atlantic Council. Szef Pentagonu mówił wczoraj o roli amerykańskich sojuszy oraz o współpracy z partnerami w dobie rywalizacji mocarstw. Jednym z ważniejszych wątków debaty była obecność sił USA na Starym Kontynencie, relacje wojskowe z europejskimi sojusznikami oraz sposoby wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Szef Pentagonu był pytany o kwestie dotyczące wycofania części sił USA z Niemiec. Czy ruch ten nie osłabi militarnie Europy? Czy może będzie to okazja, by powstała w ten sposób luka została wypełniona przez europejskich sojuszników? Jednocześnie Frederic Kempe, prezes Atlantic Council i moderator debaty, zapytał o zawarte latem porozumienie o wzmocnionej współpracy wojskowej z Polską, czy wpłynęło na wzmocnienie bezpieczeństwa i czy może się stać wzorcem dla innych członków NATO. – Co daje nam przesunięcie sił do Polski? Jakie zagrożenia pojawią się w związku z redukcją sił w Niemczech? Czy są plany zrównoważenia tego działania? – pytał Frederic Kempe.

Wycofanie około 12 tys. żołnierzy z Niemiec – jak tłumaczył Mark Esper – nie będzie oznaczało osłabienia Europy, ponieważ amerykańskie siły zostaną jedynie przesunięte bliżej granicy z Rosją. – To kwestia zdrowego rozsądku. Nie trzeba być Napoleonem czy też MacArthurem, by spojrzeć na mapę i zdać sobie sprawę, że im dalej jesteś na wschód, tym większą możesz dać gwarancję sojusznikom i partnerom na linii frontu niezależnie od tego, czy są to państwa bałtyckie na północnym wschodzie, Polska na wschód od Niemiec, czy Bułgaria i Rumunia znajdujące się na południowym wschodzie, nad Morzem Czarnym. Tak więc musimy przesunąć się nieco bardziej na wschód – przekonywał. To, zdaniem szefa Pentagonu, pomoże skrócić czas potrzebny na reakcję, gdyby Rosja zachowywała się agresywnie.

Według sekretarza obrony USA podpisanie latem porozumienia o wzmocnionej współpracy wojskowej z Polską było konieczne, ponieważ poprzednia umowa nie odpowiadała obecnym wyzwaniom geopolitycznym oraz realiom budżetowym. – Teraz mamy umowę, która otwiera nowe możliwości – ocenił.

Esper przypomniał, że zgodnie z ustaleniami sprzed kilku miesięcy z baz w Niemczech do Polski zostanie przesuniętych około tysiąca żołnierzy. Okazuje się, że może być ich jednak więcej. – Istnieje realna szansa, by przyjrzeć się umieszczeniu 2 Pułku Kawalerii, lub przynajmniej jego części, w Polsce. Polacy tego chcą – mówił szef Pentagonu. – Rozmawialiśmy o Dowództwie V Korpusu, który będzie dodatkowym elementem stacjonującym w Polsce – ujawnił Esper. – To tyle jeśli chodzi o Polskę. Ale nie powinniśmy stracić z pola widzenia także państw bałtyckich oraz regionu Morza Czarnego – zastrzegł.

Żołnierze 2 Pułku Kawalerii US Army, którzy stacjonują w Vilseck w Niemczech, byli już kilkakrotnie na ćwiczeniach w Polsce. Brali udział m.in. w „Dragoon Ride 2016”, ćwiczeniach mających sprawdzić możliwości szybkiego przerzutu wojsk NATO bliżej granicy Sojuszu z Rosją. W 2017 roku żołnierze z 2 Pułku tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Półroczną służbę na Mazurach pełnili także w 2020 roku.

 

Joanna Tańska

autor zdjęć: Michał Zieliński, Marvin Lynchard / U.S. Secretary of Defense

dodaj komentarz

komentarze


Siła braterstwa
 
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
A Multi-Front Operation
W drodze do Ameryki
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jacht i menażki od wojska
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Albatros” wyszedł na morze
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Marynarz na „Korfantym”
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Żandarmeria świętuje
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Grupy niszczycieli czołgów
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjaliści od wsparcia
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Krwiodawcy w mundurach
Moździerze dla WOT-u
CBW świętuje
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Tygrysy grasowały także nocą!
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Borsuk pokazał swoje możliwości
PKW Turcja już działa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kask Weterana do zdobycia!
Gorzka parada zwycięstwa
Podoficer, czyli lider
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Misje kształtują charakter
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Dragon” wskazał cel
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO