moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kawalerzyści z USA ponownie w Polsce

Amerykańscy żołnierze z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej w Polsce. Dziś, trzy lata od tamtych wydarzeń, rozpoczęli kolejną misję na Mazurach. Wspólnie z sojusznikami z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumuni i Chorwacji będą strzegli bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Uroczysta zmiana dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO odbyła się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. To właśnie tu stacjonują żołnierze armii sojuszniczych. Dziś w obecności najważniejszych dowódców Wojska Polskiego zakończyła się misja żołnierzy z 3 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych, którzy spędzili na Mazurach ostatnie sześć miesięcy. Jednocześnie misję rozpoczęli wojskowi z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii.

– Polska to piękny kraj, a Polacy to bardzo przyjaźni ludzie. Pobyt tutaj był przyjemnością. Dziękuję wszystkim, że wspierali nas przez te sześć miesięcy – mówił ppłk Andrew Gallo, dotychczasowy dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oficer przekazał sztandar Batalionowej Grupy Bojowej NATO nowemu dowódcy. Sojuszniczymi pododdziałami od dziś będzie dowodził ppłk Jeffrey Higgins.

REKLAMA

Ppłk Gallo za zasługi na rzecz rozwijania sojuszniczej współpracy został dziś wyróżniony Brązowym Medalem Wojska Polskiego. Odznaczenie wręczył mu gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Natomiast dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Krzysztof Radomski, uhonorował pamiątkowym ryngrafem dowódcę 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – płk. Bogdana Rycerskiego i ppłk. Gallo za przygotowanie i przeprowadzenie 12. edycji ćwiczenia „Bull Run”. Podczas tych manewrów żołnierze musieli opuścić alarmowo jednostkę i przemieścić się we wskazane wcześniej rejony poza poligonem. W ten sposób wojsko sprawdza swoją gotowość, a także weryfikuje, jakimi trasami i jak szybko może się przemieszczać ciężki sprzęt. Mimo że każda rotacja realizuje takie działania dwukrotnie, wydarzenie, które odbyło się w czerwcu było wyjątkowe. Sojusznicy po raz pierwszy pokonywali przeszkodę wodną. Było to możliwe dzięki mostom rozstawionym przez wojska inżynieryjne.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów

Żołnierze, którzy w piątek rozpoczęli misję w Polsce to kawalerzyści z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army. Na co dzień stacjonują w Vilseck w Niemczech. To właśnie oni tworzyli trzon pierwszej zmiany Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce. Tak jak w 2017 roku, tak i teraz podczas misji będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Stryker. – Przemieszczenie odbyło się bardzo sprawienie. Zarówno sprzęt, jak i żołnierze dotarli do Polski bez żadnych niespodzianek. Naszym pierwszym zadaniem będzie kontynuacja osiągnięć naszych poprzedników – mówił ppłk Higgins.

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, cały kontyngent przed przyjazdem na Mazury przeszedł kwarantannę. Wszyscy żołnierze przeszli też badania, które potwierdziły, że żaden z nich nie jest nosicielem COVID-19.

 

Wojskowi z US Army zostaną na Mazurach przez kolejne sześć miesięcy. W tym czasie będą współpracowali z sojusznikami: z Chorwacji (dysponują samobieżnymi wyrzutniami rakiet M92 Volcano), Wielkiej Brytanii, którzy są wyposażeni m.in. w pojazdy rozpoznawcze Jackal, a także z Rumunii. Ci ostatni dotychczas korzystali z systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003, ale wkrótce przywiozą do Polski nowy sprzęt. Będą to samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.

Z Batalionową Grupą Bojową NATO będą także współdziałali polscy żołnierze. W stacjonującej na Mazurach 15 Brygadzie Zmechanizowanej utworzono Batalionową Grupę Zadaniową. Jej trzon stanowią na przemian 1 i 2 Batalion Zmechanizowany z giżyckiej jednostki, ich działania zabezpieczają przeciwlotnicy, saperzy, logistycy, wysunięci obserwatorzy oraz kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej. Dowódcą Grupy Zadaniowej jest ppłk Adam Krysiak. – Pierwszy miesiąc współpracy to tzw. okres zapoznawczy. Wówczas przeprowadzimy kilka szkoleń poligonowych, aby sprawdzić wszystkie procedury i po prostu się zgrać – mówi ppłk Krysiak. – Przed nami kilka dużych ćwiczeń, między innymi „Krewal’20”, „Tumak’20”, „Dzik’20” czy „Bull Run”. Aby im sprostać musimy funkcjonować jak jeden organizm – dodaje.

Decyzja o rozlokowaniu na wschodniej flance natowskich żołnierzy zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w lipcu 2016 roku odbył się w Warszawie. Zgodnie z postanowieniem członków Sojuszu, w ramach projektu enhanced Forward Presence (eFP), którego celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, Batalionowe Grupy Bojowe stacjonują w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Podobna grupa, jednak w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (ang. tailored Forward Presence – tFP stacjonuje w Rumunii. Tworzą ją między innymi żołnierze Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski, 18 Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
 
Na rozgrzewkę – zapasy
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Na straży niebieskiej linii
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Pandemię pokonamy szczepieniami
WBH upublicznia swoje archiwa
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Symulator na szerokie wody
Żołnierze testują nauczycieli
Daglezje na większe przeprawy
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Symulator Orlika w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
Ferie z gwiazdami sportu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kierunek: Litwa
Co musi umieć kierowca czołgu
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
155 mm dla US Army
Krotony w akcji
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kutno w sieci LogHubs
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Obrady ministrów obrony NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Dama odeszła do historii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Armia Fight Night znów w akcji
Agenci wywiadu na bobslejach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Międzynarodowy Elbląg
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Buzdygany dla najlepszych
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Ukraiński kurs na Zachód
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pustynna burza wokół Husajna
We Never Stop
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Malutka na poligonie
Żydzi od Andersa
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Wojsko – plan na życie
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Kuźnie oficerskich kadr

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO