moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO 2020 - serwis specjalny

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jest miejscem spotkań polskiej zbrojeniówki i oknem na świat dla jej produktów. Impreza, trzecia co do wielkości w Europie, na stałe wpisała się w kalendarz targów i co roku przyciąga wszystkich tych, dla których ważne są kwestie bezpieczeństwa i obronności. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Wielka Brytania. Zapraszamy do lektury serwisu specjalnego oraz naszych relacji z Kielc.

     
  MSPO - centrum polskiej myśli zbrojeniowej

Tegoroczny 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jest wyjątkowy. Zorganizowano go w trudnym dla wszystkich czasie światowego kryzysu epidemicznego. Dzięki determinacji organizatorów i konsekwentnemu wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej kielecki Salon tradycyjnie jest centrum skupiającym polską myśl zbrojeniową, przemysł, naukę oraz świat biznesu - pisze Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
  Lekcja pokonywania trudności

Jak po pandemii koronawirusa zmienią się wydatki obronne państw? Kto w branży zbrojeniowej zyska, a kto straci na lockdownie? W najnowszym numerze „Polski Zbrojnej” Dariusz Majchrzak, Piotr Wilczyński i Jacek Żołnierkiewicz dyskutują o obecnym oraz poprzednich wielkich kryzysach w przemyśle zbrojeniowym oraz tendencjach panujących na rynku handlu bronią.
  Czas konsolidacji

Jako spółka matka zamierzamy pełnić funkcję podmiotu zarządzającego projektami, organizującego ich finansowanie, zapewniającego doradztwo prawne, m.in. przy przygotowywaniu umów – mówi Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
  Ryzykowne remedium

Wielkie kryzysy gospodarcze często prowadzą do wielkich wojen. Doskonałym sposobem wyciągania kraju z zapaści są interwencyjne inwestycje, na przykład w zbrojenia.
  W poszukiwaniu wspólnego języka

Siły zbrojne USA dla wielu armii świata są niedoścignionym wzorem, mają jednak pewne słabości. Jedną z nich są problemy z ogniową interoperacyjnością, czyli współpracą podczas prowadzenia ostrzału przez siły lądowe, marynarkę wojenną, piechotę morską. Lekarstwem na tę przypadłość może się okazać polski system.
  Sieciocentryczność – systemy dowodzenia i kierowania C2

Zasadniczą ideą tzw. sieciocentryczności jest maksymalizacja wykorzystania dostępnych informacji w celu zwiększenia potencjału bojowego poprzez ich dystrybucję do wszystkich potencjalnych odbiorców. PIT-RADWAR opracowuje systemy zgodne z wymaganiami architektury sieciocentrycznej i jest w tej dziedzinie krajowym liderem, docenianym również poza granicami kraju.
  System weryfikacji temperatury AGAT-T

PCO, główny polski producent wyrobów optoelektronicznych, rozwija ofertę urządzeń termowizyjnych przydatnych w walce z pandemią COVID-19.
  Logistyka w sieci

E-NOSP jest projektem wpisującym się w natowskie wymagania dotyczące logistyki opartej na systemach sieciocentrycznych.
  Raytheon Missiles & Defense potężną siłą przemysłową

Raytheon Missiles & Defense, dział nowo utworzonej firmy Raytheon Technologies, powstał na fundamencie zaawansowanych innowacji i doskonałości w dziedzinie inżynierii. Pomoże zdefiniować przyszłość przemysłu lotniczego i obronnego.
  Sprawdzony bojowo system bezzałogowy dla Wojska Polskiego

FlyEye to bezzałogowy system powietrzny, którego najbardziej rozpoznawalnym elementem są lekkie, startujące z ręki i lądujące automatycznie bezzałogowe samoloty wielozadaniowe. Rozwiązanie zostało opracowane przez spółkę Flytronic z Gliwic, wchodzącą w skład GRUPY WB. System był wykorzystywany w warunkach bojowych przez Siły Zbrojne RP podczas misji zagranicznych.
  Krab uderza z daleka

Jest wyposażona w 155-milimetrowe działo zdolne wyrzucać sześć pocisków na minutę i razić cele oddalone nawet o 40 km, a także w systemy maskujące i ostrzegające przed atakiem przeciwnika. O atutach najpotężniejszej haubicy Wojska Polskiego opowiadają żołnierze.
 

Debiut na targach w Kielcach

Oprócz firm zbrojeniowych z Polski i z zagranicy, na targach w Kielcach pojawi się też stoisko Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć ponad dziesięć godzin nagrań ze specjalnie zorganizowanego studia telewizyjnego. – Gwarantujemy ciekawe rozmowy z ekspertami z dowództw sił zbrojnych, jednostek i uczelni wojskowych, a także z uczniami klas mundurowych i przedstawicielami organizacji proobronnych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski.

 

Jutro rusza MSPO 2020!

W tym roku będzie to jedyna impreza wystawiennicza branży obronnej w Europie. Jutro w Kielcach po raz 28. swoje podwoje otworzy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym swoje najnowsze produkty zaprezentuje prawie 200 firm zbrojeniowych z całego świata. Imprezie towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP, a krajem wiodącym targów jest tym razem Wielka Brytania.

  Wojsko Polskie na MSPO 2020

Wystawa Sił Zbrojnych RP to stały element Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Tradycyjnie przed halami wystawienniczymi zaparkował ciężki sprzęt. Goście targów mogą zobaczyć m.in. haubicę Krab, wyrzutnię rakiet Langusta oraz różne wersje transporterów Rosomak. Jednak największą uwagę zwracają prezentowane w Kielcach czołgi.

 

Polsko-czeski pojazd dla Wojska Polskiego

Czy w Polsce powstanie linia produkcyjna wielozadaniowych pojazdów 4x4 dla Wojska Polskiego? Taki plan ma Polska Grupa Zbrojeniowa. Ma on zostać zrealizowany dzięki porozumieniu o współpracy, które podczas MSPO 2020 zawarły Huta Stalowa Wola i wywodząca się z Czech Tatra. Przedstawiciele PGZ nie wykluczają, że nowy pojazd stanie się towarem eksportowym.

 

W Kielcach trwają targi przemysłu obronnego

Pandemia uderzyła także w przemysł obronny. Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się w Kielcach przedstawić swoją ofertę – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na jedynych w tym roku targach zbrojeniowych w Europie swoje produkty prezentuje 185 wystawców z całego świata.

 

Premiery PCO na kieleckich targach

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego swoją targową premierę miał zminiaturyzowany monokular termowizyjny MT-1 firmy PCO SA. Ważące niespełna 200 gramów urządzenie jest jednym z najmniejszych tego typu rozwiązań na świecie. Na stoisku PCO można było także zapoznać się z produkcyjną wersją opracowanego dla wojsk specjalnych Modułowego Zestawu Noktowizyjnego MZN-1.

 

 

RQ-21A BlackJack na MSPO

Są wyposażone w kamerę dzienną i nocną, dalmierz laserowy oraz działający w podczerwieni znacznik celów. Osiągają maksymalną wysokość 6 km i prędkość prawie 170 km/h, a w powietrzu mogą spędzić ponad 16 godzin. Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach po raz pierwszy pokazano publicznie rozpoznawczy bezzałgowiec polskich specjalsów – amerykański RQ-21A BlackJack.

 

Leopard 2PL już w armii

Jeszcze lepsza ochrona balistyczna, poprawiona skuteczność ognia, a także większa funkcjonalność – to nowe cechy czołgu Leopard. Podczas MSPO wojsko po raz pierwszy zaprezentowało pancernego kolosa w wersji 2 PL. Przywieźli go do Kielc pancerniacy ze Świętoszowa, którzy jako pierwsi otrzymali zmodernizowany sprzęt. Wkrótce zasili on także 1 Brygadę Pancerną.

 

Jarzębina dla wojska

Miny przeciwpancerne z systemu Jarzębina o zasięgu 100 metrów są automatyczne i uruchamiane przy użyciu kilku czujników. Operator może je zaprogramować, zdalnie rozbroić i uzbroić, a także wyłączyć niektóre strefy ich działania, aby np. jego pojazdy mogły przejechać. Nowoczesny system opracowany przez polskich inżynierów powstał zgodnie z koncepcją inteligentnego pola walki.

 

 

Brytyjczycy promują się na MSPO

Stałym punktem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wystawa narodowa, na której jedno z państw prezentuje produkty swojego przemysłu obronnego. W tym roku przygotowała ją Wielka Brytania. System obrony przeciwlotniczej CAMM koncernu MBDA to główny element ekspozycji, ale Brytyjczycy promują także rozwiązania przeznaczone do wyposażenia żołnierzy.

 

„Narew” i „Ottokar-Brzoza” według MBDA

Oferta MBDA w programie „Narew” obejmuje pełną polonizację systemu. Chcemy, aby polski przemysł zbrojeniowy osiągnął suwerenne zdolności produkcyjne, jeśli chodzi o najnowocześniejsze systemy rakietowe – mówi Jan Grabowski, dyrektor przedstawicielstwa MBDA w Polsce.

 

 

Śmigłowcowa propozycja Leonardo na MSPO 2020

Podczas kieleckich targów zbrojeniowych koncern Leonardo złożył Wojsku Polskiemu propozycję współpracy. Jeśli kupując wielozadaniowy śmigłowiec dla Marynarki Wojennej RP oraz maszynę uderzeniową, Polska wybierze oferty Leonardo, to oba śmigłowce będą produkowane w należących do zagranicznego holdingu zakładach PZL-Świdnik. Polska spółka będzie mogła je też produkować na eksport.

 

Żołnierz WOT-u skonstruował solarny zasilacz

Ładuje się z panelu słonecznego i wystarcza do zasilenia radiostacji przez tydzień. Przenośny Moduł Zasilania Lekkiej Piechoty skonstruowany przez mł. chor. Artura Natkańskiego, żołnierza 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej prezentowany był przez terytorialsów podczas kieleckich targów zbrojeniowych. Z urządzenia można też ładować telefony, tablety i laptopy.

 

Kandydat na następcę RPG-7

Przeznaczony jest dla lekkiej piechoty lub żołnierzy WOT-u. Służy do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, bojowych wozów piechoty i stanowisk nieprzyjaciela, a jego zasięg wynosi do 300 metrów. Lekki jednorazowy granatnik przeciwpancerny firmy Mesko SA to odpowiedź polskiego przemysłu na program sił zbrojnych o nazwie „Grot”.

 

 

Finał MSPO

System zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP, symulator szkolenia strzelców przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun i autonomiczny robot dezynfekujący RobUV nagrodzone podczas MSPO. Ceremonia wręczenia statuetek Defendera zwieńczyła 28. edycję kieleckich targów.

 

Następca Honkera na MSPO

To zupełnie nowa jakość dla armii – tak o Fordach Ranger XLT mówi kmdr por. Artur Wturych z 2 Regionalnej Bazy Logistycznej. Jednostka odpowiedzialna za zakupy dla wojska zaprezentowała podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego pierwszy egzemplarz pojazdu, który zastąpi w siłach zbrojnych Honkera. Rangerów będą używać wojska zarówno operacyjne, jak i zabezpieczenia.

 

Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Po przymusowym wodowaniu statku powietrznego, gdy jego załoga znajdzie się w wodzie, liczy się każda minuta. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował nową wersję morskiego ubioru pilota: MUP – Rescue Pack, który w takiej sytuacji pozwoli załodze dłużej przeżyć w zimnej wodzie w oczekiwaniu na pomoc.

 

 

 

Defendery 2020: RobUV

Robot dezynfekujący, symulator do szkolenia strzelców przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, a także system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych e-NOSP – to produkty obronne wyróżnione nagrodami Defender podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dziś przybliżamy pierwszego zwycięzcę – RobUV firmy ZURAD Sp. z o.o.

 

Defendery 2020: Zapobiec awarii

Opracowany przez polskich inżynierów e-NSOP, czyli system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji, pozwala szybko wykryć pierwsze oznaki niesprawnego działania urządzeń lotniskowych. Dzięki temu ryzyko uziemienia statków powietrznych spada do minimum. e-NOSP został nagrodzony podczas kieleckich targów zbrojeniowych.

 

Defender 2020: Symulator Pioruna

Można go używać zarówno jako część systemu szkolno-treningowego Śnieżnik, który umożliwia symulowanie strzelań w różnych sytuacjach taktycznych, jak i jako osobne, autonomiczne urządzenie, które wyświetla obraz za pomocą projektora lub gogli rozszerzonej rzeczywistości VR. Oto ostatni zwycięzca tegorocznych Defenderów – symulator do szkolenia strzelców PPZR Piorun.
REKLAMA

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
16 Dywizja najlepsza!
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Bohaterska obrona wzgórza 385
F-16 kończą misję w Estonii
Ku czci roku 1918 i 1920
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kraken dla Kormoranów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defilada na święto dywizji
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Październik pod znakiem Tallboya
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Nadchodzi Armia Fight Night!
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
A więc wojna...
Groty dla podchorążych WAT-u
Ukraiński kurs na Zachód
Trenują, aby szkolić innych
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Ryzykowne remedium
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zamek na poligonie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Promocja oficerska w AWL
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Kaper” przeciw terrorystom
Dekady za wcześnie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szybciej do wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Defendery 2020: RobUV
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Zostań studentem ASzWoj
Szybsza droga do armii zawodowej
Następca Honkera na MSPO
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO