moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz WOT-u skonstruował solarny zasilacz

Ładuje się z panelu słonecznego i wystarcza do zasilenia radiostacji przez tydzień. Przenośny Moduł Zasilania Lekkiej Piechoty skonstruowany przez mł. chor. Artura Natkańskiego, żołnierza 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej prezentowany był przez terytorialsów podczas kieleckich targów zbrojeniowych. Z urządzenia można też ładować telefony, tablety i laptopy.

– Na pomysł zbudowania go wpadłem dwa lata temu podczas ćwiczeń rotacyjnych i szkoleń poligonowych – mówi mł. chor. Artur Natkański z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, konstruktor Przenośnego Modułu Zasilania Lekkiej Piechoty. Urządzenie zaprezentowano na stoisku wojsk obrony terytorialnej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Podoficer z wykształcenia jest elektronikiem, pracował wcześniej m.in. w batalionie remontowym 10 Brygady Logistycznej, potem był dowódcą plutonu radiowego w 13 ŚBOT, a teraz jest zastępcą kierownika kancelarii kryptograficznej.

Mł. chor. Natkański wyjaśnia, że w wyposażeniu sekcji piechoty są dwie radiostacje, do których potrzebne są akumulatory, poza tym żołnierze zabierają też ze sobą często powerbanki do zasilania pozostałego sprzętu. Tymczasem podczas działań w trudnym terenie każdy kilogram ekwipunku mniej jest na wagę złota. – Dlatego pomyślałem, że warto opracować jeden zasilacz, który zastąpi wszystkie akumulatory, będzie od nich lżejszy i dodatkowo bardziej odporny na warunki pogodowe – tłumaczy konstruktor.

Tak powstał Przenośny Moduł Zasilania Lekkiej Piechoty PMZLP-1, którego zadaniem jest magazynowanie energii elektrycznej. Urządzenie można ładować z kilku źródeł. Podstawowym sposobem jest wykorzystanie wchodzącego w skład modułu panelu solarnego. To ultracienka mata fotowoltaiczna o grubości 0,07 cm, czyli podobnej do kartki papieru. Mata jest elastyczna, wodoodporna i podzielona na sekcje. – Nawet jeśli jedna z nich zostanie uszkodzona, mata nadal może ładować – podaje żołnierz.

Po rozłożeniu panel ma wymiary 100 x 63 cm. Żołnierz przypina go karabińczykami do plecaka i maszeruje, a moduł ładuje się podczas drogi. Na pełne załadowanie urządzenia wystarczy półtorej godziny. Można je także ładować z sieci elektrycznej, z zapalniczki samochodowej i np. z akumulatora w aucie.

Zainstalowany w module akumulator litowy z samochodu elektrycznego ma pojemność do 670 Wh, czyli wystarczy na co najmniej tydzień zasilania radiostacji np. naręcznej AN/PRC-152 czy plecakowej RRC-9210, których używają żołnierze lekkiej piechoty. Moduł może zasilać także inny sprzęt wojska. Z dwóch złącz USB można podładować np. komórki, tablety czy nadajniki GPS, podgrzewacz do racji żywnościowych, a dzięki specjalnym adapterom także laptopy.

Urządzenie, które zastępuje wszystkie akumulatory, jakie żołnierze musieliby zabrać ze sobą na ćwiczenia czy zadania bojowe, waży tylko 1,5 kg. To około 3 kg mniej niż używane obecnie zasilacze. – Dodatkowo zwykłe akumulatory trzeba chronić przed zbytnim przegrzaniem, mrozem oraz wodą, a mój moduł jest odporny na wysoką i niską temperaturę, a także na zanurzenie w wodzie – podkreśla podoficer.

Na razie żołnierz skonstruował trzy moduły, które są już po testach laboratoryjnych i poligonowych w ŚBOT. Teraz żołnierze korzystają z nich na co dzień. – Napisałem wniosek racjonalizatorski i czekam na akceptację z wojska. Już wiem, że są nim zainteresowane inne brygady – mówi mł. chor. Natkański. Na razie urządzenie nie trafiło do produkcji, konstruktor nie chce więc mówić o kosztach, ale szacuje, że będzie ono około trzykrotnie tańsze niż używane obecnie akumulatory.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Defender 2020: Symulator Pioruna
 
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ryzykowne remedium
Polsko-amerykańska współpraca
16 Dywizja najlepsza!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Trenują, aby szkolić innych
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ku czci roku 1918 i 1920
„Kaper” przeciw terrorystom
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zostań studentem ASzWoj
Laserowa artyleria US Army
Promocja oficerska w AWL
Kraby kontra okręt
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kraken dla Kormoranów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szybciej do wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Następca Honkera na MSPO
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Defendery 2020: RobUV
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Październik pod znakiem Tallboya
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
A więc wojna...
Defilada na święto dywizji
Amerykanie odmładzają F-16
Zamek na poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dekady za wcześnie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Ochotnik do Auschwitz
Kabina do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Groty dla podchorążych WAT-u
F-16 kończą misję w Estonii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nadchodzi Armia Fight Night!
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Aviation Detachment” w Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO