moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kabina do zadań specjalnych

Jest mobilna, lekka i łatwa w obsłudze, a dzięki systemowi specjalnych filtrów umożliwia izolację osób chorych na COVID-19. To cechy kabiny, którą podczas kieleckich targów zaprezentowała Lubawa SA. Produkt jest dedykowany placówkom medycznym, ale może sprawdzić się także w domach pomocy społecznej, szkołach czy na lotniskach.

Kabina izolacyjna, którą podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowała Lubawa SA, ma kształt sześcianu. Wewnątrz, na powierzchni niecałych 10 metrów sześciennych, została wydzielona strefa dla pacjenta, a także przedsionek, w którym pracownicy placówek zdrowia mogą przygotować się do opieki nad chorym – ubrać odzież ochronną oraz pozostawić ją do późniejszej dekontaminacji. Dzięki temu, że kabina jest wykonana z przezroczystego tworzywa – jest ono podwieszane na aluminiowym stelażu – personel może obserwować pacjenta, nie wchodząc do izolatorium. W jednej ze ścian znajdują się otwory techniczne, które umożliwiają podłączenie zasilania aparatury medycznej. Co istotne, kabina została wyposażona w system umożliwiający przepływ powietrza, jego filtrację, a także monitorowanie poziomu dwutlenku węgla.

Marcin Kubica, prezes Lubawy, wyjaśnia, że opracowanie produktu to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez pracowników placówek medycznych. – W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w wielu miejscach pojawiła się konieczność utworzenia stref do izolowania chorych osób. Często do tego celu przystosowywano sale szpitalne, jednak wiązało się to z ograniczeniem liczby miejsc dla pacjentów – mówi. – Opracowana przez nas kabina może być rozstawiona nad łóżkiem nosiciela wirusa nawet w wieloosobowej sali bez ryzyka narażenia zdrowia innych osób znajdujących się w pomieszczeniu – zaznacza.

Ale szpitale to niejedyne miejsce, gdzie sprawdzi się kabina. Jest ona mobilna, lekka, a jej montaż trwa zaledwie kilka minut, przez co może być wykorzystywana na przykład w domach pomocy społecznej, w szkołach czy na lotniskach. – W takich miejscach izolatoria powstają po prostu w pomieszczeniach, jakimi dysponuje dana placówka, jednak zazwyczaj nie mają one odpowiedniego systemu wentylacji, więc wirus się w nich po prostu rozprzestrzenia – mówi prezes.

Oczywiście idea samej kabiny nie jest nowością. Takie rozwiązania były już wykorzystywane na świecie, między innymi podczas walki z epidemią eboli. Podobny produkt w swojej ofercie posiada jedna z izraelskich firm. – Ma on niestety jedną wadę – bardzo wysoką cenę. Nam udało się opracować o wiele tańsze rozwiązanie, w dodatku wyłącznie siłami polskiego przemysłu – podkreśla Kubica.

Podczas opracowywania kabiny Lubawa współpracowała między innymi ze znajdującą się w Polsce fabryką Nederman, która dostarczyła system filtracji powietrza, a także z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, który przebadał produkt i certyfikował go zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. – Warto zaznaczyć, że zazwyczaj cała procedura wdrożenia takiego produktu trwa nawet kilka lat, a nam udało się zrealizować cały proces w zaledwie trzy miesiące – podkreśla przedstawiciel Lubawy.

Opracowanie kabiny to niejedyne działanie firmy na rzecz walki z pandemią. Lubawa przystosowała także produkowane przez siebie namioty, które służą jako miejsce remontu wojskowych pojazdów w warunkach polowych, by można było w nich przeprowadzać dekontaminację karetek. Namioty z Lubawy były też wykorzystywane do organizacji stref triażu w placówkach medycznych oraz mobilnych punktów test and go, w których żołnierze wojsk obrony terytorialnej pobierali wymazy od osób podejrzewanych o to, że są nosicielami koronawirusa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Lubawa SA

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi nie ustają z pomocą
 
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Gotowi na trzynastą zmianę
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Szef MON ma koronawirusa
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Among Us, Allies
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Miasto niezłomne składa broń
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Rozejm dla prowadzenia wojny
Żołnierze NATO na polskich drogach
Święto sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nauka pobierania wymazów
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Amerykanie odmładzają F-16
Nowe wojskowe karetki kupione
Jeszcze więcej OPW
Amunicja z Meska
Urodzony żołnierz
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
„Gepard’ 20” na Mazurach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Brother from Overseas
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Włosko-polski czołg?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Pilica – ostateczne odliczanie
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Charytatywny rekord Buzdygana
Coraz więcej chętnych do armii
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO