moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śmigłowcowa propozycja Leonardo na MSPO 2020

Podczas kieleckich targów zbrojeniowych koncern Leonardo złożył Wojsku Polskiemu propozycję współpracy. Jeśli kupując wielozadaniowy śmigłowiec dla Marynarki Wojennej RP oraz maszynę uderzeniową, Polska wybierze oferty Leonardo, to oba śmigłowce będą produkowane w należących do zagranicznego holdingu zakładach PZL-Świdnik. Polska spółka będzie mogła je też produkować na eksport.

AW 139 EMSAR.

Programy dotyczące zakupu śmigłowców to jeden z priorytetów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Zakładają one zastąpienie wysłużonych wiropłatów kupionych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku nowymi konstrukcjami. 

Perkoz, Kruk i Kondor

Wojsko poszukuje następców trzech typów maszyn – wielozadaniowych Mi-2, uderzeniowych Mi-24 oraz pokładowych Kaman SH-2G Super Seasprite. Pierwszy program nosi kryptonim „Perkoz” i zakłada pozyskanie 32 maszyn w trzech wersjach – wsparcia, dowodzenia i rozpoznania/walki elektronicznej. Drugi program – „Kruk” – dotyczy zakupu 32 śmigłowców dysponujących uzbrojeniem zdolnym do zwalczania wszelkiego typu pojazdów opancerzonych, przede wszystkim czołgów. Trzeci program został nazwany „Kondor” i zakłada zakup maksymalnie ośmiu maszyn do poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz radiolokacyjnego wskazywania celów (RWC).

Te zamówienia wyceniane są na miliardy złotych, więc o kontrakty zamierzają walczyć czołowe światowe koncerny zbrojeniowe, które mają w swojej ofercie śmigłowce, m.in. amerykański Bell Textron i Boeing, europejskie Airbus Helicopters oraz Leonardo. Ich ofertę można poznać podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Produkcja w Świdniku

Koncern Leonardo, którego częścią kilka lat temu stał się włosko-brytyjski producent śmigłowców AgustaWestland, złożył WP podczas tegorocznych targów propozycję współpracy. Zadeklarował, że jeśli polski rząd wybierze w ramach programów „Perkoz” i „Kruk” jego maszyny, to będą one produkowane w należących do zagranicznego holdingu zakładach PZL-Świdnik, a polska spółka po zrealizowaniu zamówienia dla Sił Zbrojnych RP będzie mogła je produkować na eksport. – Dwie linie produkcyjne, dla dwóch różnych typów śmigłowców w najważniejszych polskich zakładach śmigłowcowych, czyli PZL-Świdnik, to unikalna i bezprecedensowa propozycja współpracy. W skrócie program przedstawia się następująco: projekt, rozwój, personalizacja, testowanie, produkcja, montaż, wsparcie, szkolenie oraz eksport – wyjaśnia Dariusz Szulc z Leonardo Press Office.

AW-139 M.

Przedstawiciele Leonardo podkreślają, że szczególnie projekt „Perkoza”, w ramach którego holding proponuje naszej armii wielozadaniową maszynę AW-139, jest mocno powiązany z Polską. – Śmigłowiec AW-139 został opracowany z udziałem polskich inżynierów i techników jeszcze zanim polskie zakłady stały się częścią koncernu Leonardo – komentuje Szulc. Dodaje, że wiropłat jest wyposażony w zaawansowane systemy lotu i nawigacji, czujniki unikania kolizji oraz bliskości ziemi, czteroosiowego autopilota z trybami misji, zaawansowaną nawigację satelitarną, ma też wyjątkową zdolność do dalszego lotu przez ponad godzinę bez oleju w przekładni.

AW-249.

Jeśli chodzi o program „Kruk”, czyli dotyczący maszyn, które mają zastąpić śmigłowce Mi-24, to koncern Leonardo proponuje polskim siłom zbrojnym dołączenie do projektu AW-249, czyli nowego wiropłatu uderzeniowego projektowanego dla włoskiej armii. – Im wcześniej Polska dołączy do tego projektu, tym większy będzie miała na niego wpływ, a tym samym odniesie większe korzyści gospodarcze i finansowe – wyjaśnia Dariusz Szulc. – Polski wariant śmigłowca mógłby być eksportowany jak produkt lokalny, włączywszy w to realizację transakcji za pośrednictwem polskiego rządu, czyli programy G2G – zapowiada.

AW-159.

W przypadku „Kondora”, czyli maszyn pokładowych dla Marynarki Wojennej RP, Leonardo proponuje wojsku maszyny AW-159. Jak zapewniają przedstawiciele koncernu, wiropłat, który kupiły już Królewska Marynarka Wielkiej Brytanii i armia południowokoreańska, ma wyróżniające się w swojej klasie osiągi oraz może mieć różne uzbrojenie, od karabinów maszynowych począwszy, po różnego typu pociski i torpedy.

W przypadku tego programu, jeśli MON wybierze ofertę Leonardo, śmigłowiec nie będzie produkowany w Polsce, jednak w naszym kraju miałyby być wytwarzane jego elementy, powstałoby także centrum serwisowo-obsługowe.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leonardo

dodaj komentarz

komentarze

~HanSolo
1600789080
Mniejsza wersja 149-tki miałaby zastąpić Mi-8/Mi-14? Przecież tu est mowa o śmigłowcu o masie startowej 12 ton lub więcej, a nie 8800 kg? To ma być jakiś chory żart?
72-AA-2D-E4

Black Hawki w GROM-ie
 
Defendery w komplecie
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Śladami walk 2 Korpusu
Misja, w której stawką było życie
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Żołnierze bez testów z WF-u
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Tajfuny dla polskich okrętów
Ogień nad Bałtykiem
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Course on Diplomacy
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
W jedynym słusznym kierunku
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Srebro dla wytrwałych
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i wspólna pamięć
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Emerytura wypłacana w … karmie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
NATO na tropie dezinformacji
Baczyński – poeta walki
W walce na dwa fronty – bez szans
Pomnik prawdy o Katyniu
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Oczy specjalsów
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Święto wojsk lądowych
Symulator skoków ze spadochronem
Skała hartuje kawalerię
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Skok na głęboką wodę
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Żołnierze wrócili do Polski
Wybierz się na wojskowe studia
Wojskowi mistrzowie szosy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Konkurs o Katyniu
Techniki linowe dla wybranych
Afganistan. Czas wracać do domu
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Czołgi do ataku!
MSPO 2021 - serwis specjalny
23 medale żołnierzy na torze
Przez sport do wojska!
Srebrna strzała na wschodniej flance
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO