moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jutro rusza MSPO 2020!

W tym roku będzie to jedyna impreza wystawiennicza branży obronnej w Europie. Jutro w Kielcach po raz 28. swoje podwoje otworzy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, na którym swoje najnowsze produkty zaprezentuje prawie 200 firm zbrojeniowych z całego świata. Imprezie towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP, a krajem wiodącym targów jest tym razem Wielka Brytania.

Na powierzchni około 10 tys. metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentuje prawie 200 firm z 16 państw: Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Południowej, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Choć to zdecydowanie mniej niż podczas poprzednich edycji targów – które przyciągały około 600 podmiotów z całego świata, dzięki czemu mogły się poszczycić mianem trzeciej co do wielkości imprezy wystawienniczej branży obronnej w Europie – to warto pamiętać, iż MSPO to w tym roku jedyne targi zbrojeniowe na Starym Kontynencie.

Co będzie można zobaczyć? W części targowej – system rakietowy Patriot, w który Wojsko Polskie ma zostać wyposażone już w 2022 roku, śmigłowce: AH-64 Apache, Bell 505 oraz Bell 407 GXi, a także system obrony przeciwlotniczej CAMM koncernu MBDA. A na Wystawie Sił Zbrojnych RP m.in. czołgi Leopard 2 PL i zmodyfikowany T-72, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, 155-milimetrową armatohaubicę Krab, 120-milimetrowy automatyczny moździerz Rak, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta oraz Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak.

Bezpieczeństwo

Organizatorzy Salonu podkreślają, że dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne uczestnikom imprezy. Targi zostały skrócone do trzech dni (potrwają od 8 do 10 września) i zrezygnowano z tzw. dni otwartych, podczas których sprzęt i uzbrojenie mogli obejrzeć nie tylko branżowi specjaliści, przedstawiciele armii oraz przemysłu, ale wszyscy zainteresowani obronnością.

Poza tym przygotowano całą „antycovidową” infrastrukturę. – Na targach pojawią się wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w sprzęt do mierzenia temperatury oraz automatycznej dezynfekcji, tzw. dekontaminacji – wyjaśnia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce SA.

Wystawa narodowa

Od 2004 roku częścią MSPO jest tzw. wystawa narodowa, podczas której swoje produkty promuje jedno, wybrane państwo. Dotychczas w tej roli wystąpiły m.in. Niemcy, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Włochy, Turcja, Izrael i Korea Południowa. W tym roku wystawę narodową przygotuje Wielka Brytania. Nie jest to debiut Brytyjczyków, ponieważ w 2010 roku również wystąpili jako kraj wiodący na kieleckich targach.

Na stoiskach przygotowanych przez rządową agencję UK Defence and Security Exports (będącą częścią brytyjskiego Ministerstwa Handlu Międzynarodowego), sprzęt i uzbrojenie zaprezentują m.in. firmy MBDA Missile Systems, Leonardo, PGI - Protection Group International, Seven Technologies Group oraz Stream Defence Group.

Z kolei 9 września w centrum konferencyjnym kieleckich targów odbędzie się seminarium „Wielka Brytania i Polska – Budujmy razem: umacnianie współpracy w przemyśle z myślą o tworzeniu rozwiązań klasy światowej”.

Wystawa Sił Zbrojnych RP

Od 21 lat Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. Jej tegoroczne hasło brzmi: „Siły Zbrojne na miarę współczesnych zagrożeń”.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na wystawie będzie można zobaczyć najnowszy sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego. Poza wspomnianymi już czołgami Leopard 2PL i T-72, systemami artyleryjskimi oraz przeciwlotniczymi, na zwiedzających czekać będą wyposażenie i broń osobista żołnierzy oraz stoiska ponad 30 jednostek i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.

WIW zaprasza!

Tradycyjnie podczas MSPO Wojskowy Instytut Wydawniczy zaprezentuje swoje najnowsze publikacje. Wśród nich wrześniowe wydanie miesięcznika „Polska Zbrojna”, w którym znajduje się obszerna część poświęcona MSPO i sektorowi obronnemu. Ponadto udostępnimy egzemplarze pozostałych tytułów WIW-u: „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” i „Kwartalnik Bellona”.

Zaprezentujemy też szereg wydawnictw poświęconych setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, m.in. okolicznościową jednodniówkę, album „Rok 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich”, „Katyń 1920–1940” oraz wydanie specjalne „Bellony”: „Polskie Zwycięstwo dla Wolności Europy”. Goście naszego stoiska będą mogli poznać także nasze pozostałe publikacje książkowe. Po więcej informacji zapraszamy na stoisko numer 29 w hali C.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 będzie otwarty w dniach 8–10 września, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Targi Kielce

dodaj komentarz

komentarze


Kombinezon ratunkowy dla pilotów
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybciej do wojska
Nadchodzi Armia Fight Night!
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
A więc wojna...
Defendery 2020: RobUV
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dekady za wcześnie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Amerykanie odmładzają F-16
Szybsza droga do armii zawodowej
Strzelcy wyborowi z WOT-u
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
F-16 kończą misję w Estonii
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Zamek na poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Defendery 2020: Zapobiec awarii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Kraken dla Kormoranów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defilada na święto dywizji
Październik pod znakiem Tallboya
16 Dywizja najlepsza!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defender 2020: Symulator Pioruna
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Następca Honkera na MSPO
Ryzykowne remedium
Kabina do zadań specjalnych
Trenują, aby szkolić innych
Zostań studentem ASzWoj
Kraby kontra okręt
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Groty dla podchorążych WAT-u
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterska obrona wzgórza 385
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
„Kaper” przeciw terrorystom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Aviation Detachment” w Łasku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Promocja oficerska w AWL
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO