moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GROM dla cichociemnych

Na warszawskim Ursynowie po raz pierwszy świętowano Dzień Cichociemnych. W obchody włączyli się żołnierze GROM-u. Skakali na spadochronach, a na pikniku pokazali swoją broń i pojazdy. – Chcemy w ten sposób uczcić pamięć o cichociemnych, których tradycje przejęła nasza jednostka – mówi jeden z komandosów.


Jeszcze kilka tygodni temu pisaliśmy, że na Ursynowie powstanie Park imienia Cichociemnych. Pomysłu burmistrza Piotra Guziała nie zaakceptowali na razie radni dzielnicy. Tłumaczą, że mieszkańcy Urysnowa przywykli do starej nazwy tego miejsca – Górka Kazurka. Póki co, nie ma Parku imienia Cichociemnych, jest za to Ursynowski Dzień Cichociemnych.

Z tej okazji zorganizowano piknik, na którym mieszkańcy Warszawy mogli dowiedzieć się czegoś o wojskach specjalnych. – To niewielka część tego co posiadamy i używamy, ale piknik jest zorganizowany przede wszystkim dla cichociemnych – mówił portalowi polska-zbrojna.pl płk Piotr Gąstal, dowódca jednostki GROM. Dodał też, że w przyszłości GROM wesprze każdą inicjatywę upamiętniającą cichociemnych.

Największą niespodzianką były skoki gromowców ze spadochronem. Żołnierze skakali z wysokości 1500 metrów ze śmigłowca Mi-8 W3. – Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy tak dobrze wyszkolonych żołnierzy – mówili zachwyceni pokazem mieszkańcy Warszawy, którzy na ursynowski piknik przyjechali z najodleglejszych dzielnic stolicy.

Pokaz oglądał również major Alojzy Józekowski, były cichociemny. – Mam nadzieję, że powstanie tu małpi gaj, podobny do tego, na którym ćwiczyliśmy w Szkocji w czasie wojny – mówił. – Tu będzie ćwiczyć młodzież. To moim zdaniem najlepszy sposób na to, by pielęgnować pamięć o cichociemnych. Chciałabym, że trwała wiecznie.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Major Józekowski był jedynym cichociemnym, który oglądał pokazy specjalsów. Ale na pikniku była też wnuczka cichociemnego Agnieszka Polończyk, która mówiła, że pielęgnowanie pamięci o tamtych czasach to obowiązek młodych ludzi. – Mamy okazję zobaczyć, jak przeszłość i tradycje łączą się z nowoczesnością – mówili Bogdan i Anna Rowińscy z Fundacji imienia Cichociemnych, inicjatorzy dzisiejszego święta. – Mamy nadzieję, że za rok znowu się tu spotkamy.

Na Górce Kazurce, prócz małpiego gaju, powstaje też tor przeszkód wzorowany na takim, na którym ćwiczą gromowcy. – Nie chodzi o to, by od razu zostać komandosem – tłumaczy burmistrz Guział. – Raczej o promocję zdrowego stylu życia.

EK/IS

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze

~17
1368995280
zazdroszcze warszawiakom bo ja w jednostce nie mam takiego nadajacego sie do uzytku małpiego gaju zreszta po co i tak bysmy z niego nie korzystali najwazniejsze bezpieczeństwo nie realizm jeszcze by sobie ktos kostke skrecił i by było
A0-C8-C6-27

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szukali zaginionych w skażonej strefie
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Na tronie mistrza bez zmian
Najdłuższa noc
Odpalili K9 Thunder
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Dyplomatyczna gra o powstanie
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Koniec bezkarności floty cieni?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
W cieniu dumy floty
Góral z ORP „Gryf”
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Pancerniacy jadą na misję
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Powrót do przeszłości Westerplatte
Miliardy na logistykę i łączność
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Piątka z czwartego wozu
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
USA: chcemy Grenlandii
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Wojsko kontra śnieżyce
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Silniejsza obrona granic Litwy
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Sabotaż na dnie Bałtyku
Niebo pod osłoną
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Oskarżony Maduro
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Snowboardzistka i pływacy na medal
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Przyszłość polskich czołgów K2
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Przyszłość obrony i odstraszania
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
The Era of Polish IFVs
Nowe Daglezje na nowy rok
„Pułaski” do remontu
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Co nowego w przepisach?
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Amerykański szogun

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO