moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GROM dla cichociemnych

Na warszawskim Ursynowie po raz pierwszy świętowano Dzień Cichociemnych. W obchody włączyli się żołnierze GROM-u. Skakali na spadochronach, a na pikniku pokazali swoją broń i pojazdy. – Chcemy w ten sposób uczcić pamięć o cichociemnych, których tradycje przejęła nasza jednostka – mówi jeden z komandosów.


Jeszcze kilka tygodni temu pisaliśmy, że na Ursynowie powstanie Park imienia Cichociemnych. Pomysłu burmistrza Piotra Guziała nie zaakceptowali na razie radni dzielnicy. Tłumaczą, że mieszkańcy Urysnowa przywykli do starej nazwy tego miejsca – Górka Kazurka. Póki co, nie ma Parku imienia Cichociemnych, jest za to Ursynowski Dzień Cichociemnych.

Z tej okazji zorganizowano piknik, na którym mieszkańcy Warszawy mogli dowiedzieć się czegoś o wojskach specjalnych. – To niewielka część tego co posiadamy i używamy, ale piknik jest zorganizowany przede wszystkim dla cichociemnych – mówił portalowi polska-zbrojna.pl płk Piotr Gąstal, dowódca jednostki GROM. Dodał też, że w przyszłości GROM wesprze każdą inicjatywę upamiętniającą cichociemnych.

Największą niespodzianką były skoki gromowców ze spadochronem. Żołnierze skakali z wysokości 1500 metrów ze śmigłowca Mi-8 W3. – Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy tak dobrze wyszkolonych żołnierzy – mówili zachwyceni pokazem mieszkańcy Warszawy, którzy na ursynowski piknik przyjechali z najodleglejszych dzielnic stolicy.

Pokaz oglądał również major Alojzy Józekowski, były cichociemny. – Mam nadzieję, że powstanie tu małpi gaj, podobny do tego, na którym ćwiczyliśmy w Szkocji w czasie wojny – mówił. – Tu będzie ćwiczyć młodzież. To moim zdaniem najlepszy sposób na to, by pielęgnować pamięć o cichociemnych. Chciałabym, że trwała wiecznie.

Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium kraju. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Major Józekowski był jedynym cichociemnym, który oglądał pokazy specjalsów. Ale na pikniku była też wnuczka cichociemnego Agnieszka Polończyk, która mówiła, że pielęgnowanie pamięci o tamtych czasach to obowiązek młodych ludzi. – Mamy okazję zobaczyć, jak przeszłość i tradycje łączą się z nowoczesnością – mówili Bogdan i Anna Rowińscy z Fundacji imienia Cichociemnych, inicjatorzy dzisiejszego święta. – Mamy nadzieję, że za rok znowu się tu spotkamy.

Na Górce Kazurce, prócz małpiego gaju, powstaje też tor przeszkód wzorowany na takim, na którym ćwiczą gromowcy. – Nie chodzi o to, by od razu zostać komandosem – tłumaczy burmistrz Guział. – Raczej o promocję zdrowego stylu życia.

EK/IS

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze

~17
1368995280
zazdroszcze warszawiakom bo ja w jednostce nie mam takiego nadajacego sie do uzytku małpiego gaju zreszta po co i tak bysmy z niego nie korzystali najwazniejsze bezpieczeństwo nie realizm jeszcze by sobie ktos kostke skrecił i by było
A0-C8-C6-27

Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Nie szpital, a instytut
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali bojowego ducha
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Serwis K9 w Polsce
Przysięga w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO