moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy rozejm na Bliskim Wschodzie się utrzyma

Blisko połowa Izraelczyków jest przeciwna zawartemu z Palestyńczykami zawieszeniu broni – wynika z najnowszych sondaży. Z kolei w Strefie Gazy panują nastroje triumfalizmu. Po obu stronach trwa liczenie strat, do jakich doszło podczas ośmiodniowej  wymiany ognia między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Sondaż, który pojawił się w izraelskich mediach, przeprowadził niezależny ośrodek badawczy Maagar Mochot. Wynika z niego, że 49 proc. pytanych opowiedziało się za kontynuowaniem operacji „Filar obrony”. 31 proc. wybrało zawieszenie broni, a 20 proc. przyznało, że nie ma zdania.

W utrzymanie zawieszenia broni wątpi minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Liberman. W jednym z wywiadów telewizyjnych polityk stwierdził, że „w końcu trzeba obalić reżim Hamasu”. – Okupacja Gazy i obalenie Hamasu to proces, który trwałby ponad cztery miesiące – oceniał Liberman. Ale, jak zauważył, rozpoczynanie operacji lądowej na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi do Knesetu byłoby złym ruchem.

Dziś, zaledwie dwa dni od zawieszenia broni, na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zastrzelony został Palestyńczyk.

Jak dotąd obie strony konfliktu starają się przestrzegać rozejmu. Trwa szacowanie kosztów i weryfikacja liczby ofiar kilkudniowych walk między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podało, że według posiadanych przez nie informacji w enklawie palestyńskiej zginęło 158 osób, w tym 103 cywili. Wśród ofiar jest 30 dzieci i 13 kobiet. Dane te są wciąż weryfikowane. Źródła palestyńskie informują o 163 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków, w tym 37 dzieciach. Natomiast w Izraelu z powodu ran odniesionych od odłamków pocisku moździerzowego zmarł drugi żołnierz, kpt. rez. Boris Yarmulnik. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar konfrontacji z ugrupowaniami palestyńskimi ze Strefy Gazy wzrosła do sześciu.

Izraelskie Siły Obrony przyznały, że w nocy, już po ogłoszeniu rozejmu, palestyńscy bojownicy wystrzelili mniej rakiet niż podawano wcześniej. Ostatecznie wojskowi potwierdzili, że było ich pięć, a dwie z nich zostały przechwycone przez system przeciwrakietowy Iron Dome.

Ogółem podczas operacji „Filar obrony” zniszczono 421 pocisków, których trajektoria lotu wskazywała, że spadną na tereny zamieszkałe. Skuteczność działań oceniono na 84 proc. Rząd izraelski podał, że ośmiodniowe użycie systemu Iron Dome kosztowało 25–30 mln dolarów.

Wśród ponad 1500 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po raz pierwszy użyto kilku pocisków dalekiego zasięgu Fajr-5, które mogą dosięgnąć cele odległe o 75 km. Przenoszą one 175 kg materiałów wybuchowych. Rakiety Fajr-5 są produkcji irańskiej, ale Hamas twierdzi, że wytwarza ich lokalny odpowiednik – Kassam M-75.

Jednak dowódca sił lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. mjr Mohamed Ali Dżafari przyznał, że technologia produkcji Fajr-5 została przekazana Palestyńczykom. Jego wypowiedź w tej sprawie pojawiła się na stronie internetowej irańskiego klubu młodych dziennikarzy.

W zasięgu Fajr-5 są Tel Awiw i Jerozolima. Według źródeł izraelskich palestyńscy bojownicy dysponują sześcioma typami rakiet o różnym zasięgu i sile rażenia. Cztery z rodziny Kassam są ich własnej produkcji. Zasięg  największej Kassam 4 wynosi 15–17 km.

Izraelski minister obrony Ehud Barak stwierdził, że świętujący „zwycięstwo” Hamas otrzymał ciężkie ciosy militarne. – Duża część rakiet średniego zasięgu została zniszczona – powiedział. Zdaniem szefa resortu obrony, rakiety, które spadły na obszary zabudowane w Izraelu, zawierały około tony materiałów wybuchowych. Na cele w Strefie Gazy spadło ich zaś około 1000 ton.

Źródło: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

WR

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Krok w stronę pokoju
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur, medale i duma
Marsz gąsienicowych kolumn
Polska szykuje się do produkcji Panter
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Orka tuż, tuż
Królestwo pojazdów
Zbrodnicza farsa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Na straży nieba
F-35 Changes Everything
Premier powołał nową wiceminister obrony
Pancerny Poznań
Umowa na pociski do Patriotów
Zełenski traci Order Orła Białego?
Wsparcie ma znaczenie
Koło zamachowe gospodarki
Podróż w ciemność
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Sportowe jubileusze
Kraków zaprosił weteranów
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Innowacje dla bezpieczeństwa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski wkład w operację „Overlord”
Równanie z „Iksem”
Minister obrony RFN w Polsce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Trening działań połączonych
Podchorążowie w dżungli
Apetyt Smoka rośnie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Bez zmian w emeryturach
Lotnicze święto w Lesznie
AMW oferuje mieszkania
Święto DGRSZ
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Śmierć w sercu Azji
Na granicy stratosfery
Generał z cienia
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO