moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy rozejm na Bliskim Wschodzie się utrzyma

Blisko połowa Izraelczyków jest przeciwna zawartemu z Palestyńczykami zawieszeniu broni – wynika z najnowszych sondaży. Z kolei w Strefie Gazy panują nastroje triumfalizmu. Po obu stronach trwa liczenie strat, do jakich doszło podczas ośmiodniowej  wymiany ognia między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Sondaż, który pojawił się w izraelskich mediach, przeprowadził niezależny ośrodek badawczy Maagar Mochot. Wynika z niego, że 49 proc. pytanych opowiedziało się za kontynuowaniem operacji „Filar obrony”. 31 proc. wybrało zawieszenie broni, a 20 proc. przyznało, że nie ma zdania.

W utrzymanie zawieszenia broni wątpi minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Liberman. W jednym z wywiadów telewizyjnych polityk stwierdził, że „w końcu trzeba obalić reżim Hamasu”. – Okupacja Gazy i obalenie Hamasu to proces, który trwałby ponad cztery miesiące – oceniał Liberman. Ale, jak zauważył, rozpoczynanie operacji lądowej na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi do Knesetu byłoby złym ruchem.

Dziś, zaledwie dwa dni od zawieszenia broni, na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zastrzelony został Palestyńczyk.

Jak dotąd obie strony konfliktu starają się przestrzegać rozejmu. Trwa szacowanie kosztów i weryfikacja liczby ofiar kilkudniowych walk między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podało, że według posiadanych przez nie informacji w enklawie palestyńskiej zginęło 158 osób, w tym 103 cywili. Wśród ofiar jest 30 dzieci i 13 kobiet. Dane te są wciąż weryfikowane. Źródła palestyńskie informują o 163 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków, w tym 37 dzieciach. Natomiast w Izraelu z powodu ran odniesionych od odłamków pocisku moździerzowego zmarł drugi żołnierz, kpt. rez. Boris Yarmulnik. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar konfrontacji z ugrupowaniami palestyńskimi ze Strefy Gazy wzrosła do sześciu.

Izraelskie Siły Obrony przyznały, że w nocy, już po ogłoszeniu rozejmu, palestyńscy bojownicy wystrzelili mniej rakiet niż podawano wcześniej. Ostatecznie wojskowi potwierdzili, że było ich pięć, a dwie z nich zostały przechwycone przez system przeciwrakietowy Iron Dome.

Ogółem podczas operacji „Filar obrony” zniszczono 421 pocisków, których trajektoria lotu wskazywała, że spadną na tereny zamieszkałe. Skuteczność działań oceniono na 84 proc. Rząd izraelski podał, że ośmiodniowe użycie systemu Iron Dome kosztowało 25–30 mln dolarów.

Wśród ponad 1500 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po raz pierwszy użyto kilku pocisków dalekiego zasięgu Fajr-5, które mogą dosięgnąć cele odległe o 75 km. Przenoszą one 175 kg materiałów wybuchowych. Rakiety Fajr-5 są produkcji irańskiej, ale Hamas twierdzi, że wytwarza ich lokalny odpowiednik – Kassam M-75.

Jednak dowódca sił lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. mjr Mohamed Ali Dżafari przyznał, że technologia produkcji Fajr-5 została przekazana Palestyńczykom. Jego wypowiedź w tej sprawie pojawiła się na stronie internetowej irańskiego klubu młodych dziennikarzy.

W zasięgu Fajr-5 są Tel Awiw i Jerozolima. Według źródeł izraelskich palestyńscy bojownicy dysponują sześcioma typami rakiet o różnym zasięgu i sile rażenia. Cztery z rodziny Kassam są ich własnej produkcji. Zasięg  największej Kassam 4 wynosi 15–17 km.

Izraelski minister obrony Ehud Barak stwierdził, że świętujący „zwycięstwo” Hamas otrzymał ciężkie ciosy militarne. – Duża część rakiet średniego zasięgu została zniszczona – powiedział. Zdaniem szefa resortu obrony, rakiety, które spadły na obszary zabudowane w Izraelu, zawierały około tony materiałów wybuchowych. Na cele w Strefie Gazy spadło ich zaś około 1000 ton.

Źródło: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

WR

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojna o porządek świata
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Tajna misja polskiej agentki
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Bruksela przed szczytem
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO