moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Służby w pełnej gotowości

Nawet 150 litrów deszczu na metr kwadratowy może spaść w weekend w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Dlatego od kilku dni trwają intensywne przygotowania do akcji przeciwpowodziowej, także w Wojsku Polskim. – Jesteśmy w pełnej gotowości – mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

W piątek w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kadry kierowniczej resortu obrony w związku z trudną sytuacją hydrologiczną w południowo-zachodniej części kraju. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim w ciągu trzech najbliższych dni może spaść nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co może doprowadzić do lokalnych podtopień lub powodzi. – Wojsko jest cały czas w kontakcie ze służbami, które koordynują działania. Utworzono zgrupowania zadaniowe wojsk obrony terytorialnej. W gotowości są także wojska operacyjne, czy to do ewakuacji, czy działań inżynieryjnych – powiedział po zakończeniu narady wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na podstawie oceny sytuacji oraz wniosków wojewodów skierowanych do Ministerstwa Obrony Narodowej zostało utworzonych pięć zgrupowań zadaniowych celem wsparcia tych województw, które na chwilę obecną wydają się być najbardziej zagrożone. Jesteśmy gotowi do realizacji zadań 24 godziny na dobę – podkreślił gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Do akcji przeciwpowodziowej jest w tej chwili gotowych ponad 2,5 tys. żołnierzy WOT-u i wojsk operacyjnych. Do dyspozycji mają m.in. ciężki sprzęt budowlany, transportery pływające oraz łodzie. Z kolei z pokładów wojskowych śmigłowców będzie prowadzony monitoring sytuacji na rzekach. Minister obrony zapewnił, że jeśli zajdzie taka konieczność, do pomocy zostaną skierowani dodatkowi żołnierze i sprzęt.

O potrzebie użycia wojska w akcji mają decydować lokalne sztaby kryzysowe. Szef MON-u poinformował, że takie działania już mają miejsce. Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolska, zwróciła się dzisiaj z wnioskiem o wydzielenie żołnierzy WOT-u do działań w rejonie rzeki Barycz.

Kilka godzin wcześniej we Wrocławiu obradował sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka. – Nie ma dzisiaj powodu do paniki, ale jest powód, by być w pełni zmobilizowanym, aby w tych miejscach, gdzie może wystąpić jakiś dramat, wszyscy mogli liczyć na możliwie szybką i skuteczną pomoc – powiedział szef rządu po zakończeniu narady. – Nasza infrastruktura zda ten egzamin o wiele lepiej niż w przeszłości. Służby i ludzie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo są na nim skoncentrowani i wiedzą, że najbliższe dni to będzie pełna koncentracja sił 24 godziny na dobę – dodał premier Tusk.

Przygotowania do akcji przeciwpowodziowej trwają od kilku dni. W najbardziej zagrożone rejony został skierowany ciężki sprzęt budowlany, napełniane i rozdawane są worki z piaskiem. Wody Polskie przygotowały zbiorniki retencyjne na przyjęcie wyjątkowo dużej ilości wody, sprawdzono działanie urządzeń hydrotechnicznych, a z koryt rzek usunięto wiatrołomy i inne przeszkody, które mogłyby dodatkowo spiętrzać przepływającą wodę. Samorządy i władze wojewódzkie mają do dyspozycji ponad 125 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i członków Ochotniczej Straży Pożarnej. W rezerwie są także funkcjonariusze Policji. – Dziękuję za pełną koordynację i solidarność między województwami. Jestem zbudowany tym poziomem mobilizacji i gotowości do działania. Mówimy o tysiącach żołnierzy, strażaków i policjantów – mówił Donald Tusk. Premier poinformował, że sztaby kryzysowe są także w kontakcie z władzami Czech i Niemiec, które również przygotowują się na najgorszy scenariusz. – Apeluję do wszystkich o szczególną uwagę, jeśli chodzi o komunikaty i dyspozycje służb oraz władz wojewódzkich – dodał minister Siemoniak.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: DGRSZ, Maciej Nędzyński/CO MON, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Coraz więcej Alpha Scramble
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Aukcja dla weterana
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Gorący lipiec PKW Łotwa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Flanka pod strażą
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Młodzi medycy na poligonie
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Rok 2027 bez Air Show Radom
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Abordaż z polskim wsparciem
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Patrioty pod Płockiem
Z prądem i pod prąd
Siatka niewidka dla wojska
Tarcza i miecz
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
F-15 dla Polski?
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Walka w dwóch światach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Mewa” na północnym szlaku
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Sojusznicza tarcza antydronowa
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Zmarł gen. Mirosław Różański
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Dwa marzenia spełnione naraz
Legion Medyczny na poligonie
Armia testuje naziemne drony
Cztery brygady, jeden cel
„Kryzysowy” Jaśmin
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO