moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ponad 17 tysięcy żołnierzy zawodowych to kobiety

Nosicie z dumą mundur żołnierza Wojska Polskiego, jesteście w różnych rodzajach sił zbrojnych, pełnicie służbę w Polsce i poza granicami kraju. Niesiecie pomoc, bronicie i działacie wszędzie tam, gdzie trzeba – podkreślał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas posiedzenia Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet. W Wojsku Polskim jest już 17 tys. kobiet.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet zorganizowano w Warszawie. Z członkiniami Rady oraz pełnomocnikami do spraw wojskowej służby kobiet w Wojsku Polskim spotkał się wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony podziękował kobietom za ich służbę i podkreślił, że stanowią one nieodłączną i coraz większą część Wojska Polskiego. Zaznaczył, że większy udział kobiet na różnych szczeblach dowodzenia jest jednym z priorytetów kierownictwa MON-u. – Mam poczucie, że spotykam się z osobami, które naprawdę często przeszły bardzo trudną drogę, żeby dojść do tego miejsca, w którym są dzisiaj – przyznał wicepremier.

Kobiety stanowią dziś 13 proc. żołnierzy zawodowych. To oznacza, że mundur nosi ponad 17 tys. – To są liczby, które opisują, jak bardzo przez te 25 lat, od czasu wstąpienia Polski do NATO i powołania Rady zmieniała się sytuacja kobiet w Wojsku Polskim i jak wiele kobiet przybyło w armii. To jest wyzwanie i zobowiązanie – powiedział Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że dla wszystkich pań jest miejsce w armii, są też zadania dostosowane do ich możliwości. – Różnice są naturalne, ale nie są one negatywne. Wynikają z uwarunkowań biologicznych, z naszego zaangażowania i możliwości oraz chęci łączenia życia zawodowego z rodzinnym – mówił minister obrony. Zapowiedział też, że resort pracuje nad wprowadzeniem tzw. karty rodziny wojskowej, dzięki której najbliżsi żołnierzy zawodowych będą mogli liczyć na różnego rodzaju ulgi i bonusy.

REKLAMA

Wicepremier Kosiniak-Kamysz przypomniał, że jednym z priorytetów MON-u jest indywidualne wyposażenie żołnierza, które ma uwzględniać wszystkie potrzeby wojskowych, tak kobiet, jak i mężczyzn. Ma być nowoczesne, komfortowe i dostosowane do potrzeb i wykonywanych zadań. – Druga kwestia to podnoszenie kwalifikacji i zarządzanie. Podczas jednej z odpraw u szefa Sztabu Generalnego WP poprosiłem, by obecne tam kobiety podniosły ręce. Okazało się, że na 120 osób była tylko jedna pani. Tak samo było na odprawie z kadrą kierowniczą sił powietrznych. Tak nie może być i tak nie będzie – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. – Proszę, abyście były gotowe do pełnienia nie tylko obecnej służby, lecz także do dowodzenia. Do pełnienia najważniejszych funkcji w Wojsku Polskim – stwierdził szef MON-u. Przypomniał też, że ostatnio kobieta objęła stanowisko szefowej Służby Wywiadu Wojskowego oraz zastępcy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. – Wierzę, że ta kadencja przyniesie nam pierwsze nominacje kobiet na stopnie generalskie. Zdaję sobie sprawę z emocji, które to budzi, ale macie panie we mnie swojego emisariusza – podkreślił wicepremier.

Podczas posiedzenia wystąpiła mjr Nina Kaczmarek, przewodnicząca Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet. Przypomniała historię służby kobiet, powołanie Rady oraz zmiany, jakie wprowadzano w przepisach dotyczących służby pań. Oficer podkreśliła, że ten rok jest szczególny, ponieważ świętujemy 25-lecie Polski w NATO, ale też ćwierćwiecze Rady do Spraw Wojskowej Służby Kobiet.


Film: Wojciech Król / CO MON

– W posiedzeniu uczestniczyły także panie, które są nowo wybranymi pełnomocnikami do spraw wojskowej służby kobiet. Podczas spotkania przeszły przeszkolenie, poznały zakres obowiązków oraz zadania Rady. Rozmawialiśmy także o nowych przepisach, które wprowadza m.in. Ustawa o obronie ojczyzny – mówi mjr Kaczmarek. Przewodnicząca Rady podkreśliła znaczenie decyzji ministra obrony narodowej nr 120 z 31 października 2023 roku. – Ta decyzja zmienia dotychczasowy sposób funkcjonowania Rady. Poszerza obszar działalności pełnomocników i nadaje im dodatkowe uprawnienia. Jest to dla nas bardzo ważne, bo od teraz pełnomocnicy są przedstawicielami z wyboru, a nie z nadania. To środowisko kobiet podczas zebrań wyborczych zwołanych przez kierownika jednostki organizacyjnej wybiera swojego przedstawiciela i jest to bardzo ważna zmiana – zaznacza mjr Kaczmarek.

W Siłach Zbrojnych RP jest obecnie 60 pełnomocniczek do spraw wojskowej służby kobiet. – Wojsko Polskie rośnie w siłę, jest coraz więcej jednostek, a więc coraz więcej kobiet zaczyna służbę. Chciałabym, by takich pełnomocników w armii było około 200 – przyznaje przewodnicząca Rady. Zgodnie z przepisami pełnomocnicy są wybierani w jednostkach od szczebla brygady (oraz równorzędnych). Takie osoby mogą być także powołane według potrzeb środowiska w jednostkach do tego nieuprawnionych, czyli np. w batalionach. – Jeśli jest taka potrzeba, to nie będziemy nikomu odmawiać. Chodzi przecież o aktywację środowiska na rzecz wspólnego dobra – zapewnia mjr Kaczmarek.Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet to gremium opiniodawczo-doradcze ministra obrony narodowej. Została utworzona w listopadzie 1999 roku, czyli tuż po wstąpieniu Polski do NATO. Sojusz nałożył na Wojsko Polskie zobowiązania dotyczące zwiększenia liczby kobiet w siłach zbrojnych, udostępnienia szerszego zakresu stanowisk obejmowanych przez kobiety (w tym dowódczych) i większego uczestnictwa kobiet w misjach zagranicznych.

Rada do Spraw Wojskowej Służby Kobiet troszczy się przede wszystkim o poprawę warunków służby kobiet, eliminację dyskryminacji ze względu na płeć, prowadzi też działania edukacyjne na rzecz wyrównania szans rozwoju kobiet w środowisku wojskowym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO