moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwedzka flaga wreszcie w NATO

Przystąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – mówił w poniedziałek Ulf Kristersson, premier Szwecji. Dziś odbyła się uroczystość wciągnięcia szwedzkiej flagi na maszt przed kwaterą główną NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny organizacji, zapewnił, że od teraz Szwedzi cieszą się gwarancją sojuszniczej obrony.

Pojazdy opancerzone Sił Zbrojnych Szwecji podczas ćwiczeń.

Przed budynkiem kwatery głównej NATO załopotała flaga Szwecji – 32. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sztokholm oficjalnie dołączył do grona sojuszników pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy Szwedzi złożyli w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne. Dziś zaś odbyło się powitanie Szwecji w strukturach Sojuszu i wciągnięcie na maszt szwedzkiej flagi. Na uroczystości byli obecni m.in. księżniczka Wiktoria, reprezentująca szwedzką rodzinę królewską, Ulf Kristersson, premier Szwecji, Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, oraz szwedzcy wojskowi. 


To historyczny dzień. Szwecja zajmie teraz należne jej miejsce przy stole NATO, będzie miała równy z innymi sojusznikami głos w sprawie kształtowania polityki NATO – powiedział Jens Stoltenberg podczas spotkania z mediami. Sekretarz generalny Sojuszu przypomniał, że Szwecja od ponad 200 lat nie przystępowała do żadnej międzynarodowej organizacji wojskowej, zachowując neutralność. Teraz jednak – jak podkreślił – może się cieszyć z ochrony, która wynika z artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego (zapewniającego kolektywną obronę). Stoltenberg mówił o potencjale militarnym, jaki Szwecja wniesie do Sojuszu. – To siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny – wymieniał. – Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, a Szwecję bezpieczniejszą – zapewniał. – Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę – dodał Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego nawiązał do ataku Rosji na Ukrainę. – Prezydent Putin, rozpoczynając agresję na Ukrainę dwa lata temu, chciał osłabić NATO i zwiększyć swoją kontrolę nad sąsiadami. Nie udało mu się to. NATO jest silniejsze, a Ukraina jest bliższa członkostwa w Sojuszu niż kiedykolwiek w historii – powiedział. Przypomniał również, że natowska pomoc dla Kijowa musi być kontynuowana. – Prezydent Putin rozpoczął tę wojnę i może ją zakończyć. Takiej opcji nie ma Ukraina. Poddanie się nie oznacza pokoju – zaznaczył Jens Stoltenberg.

Film: NATO News

Szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson zwrócił uwagę na wysokie poparcie wśród Szwedów dla inicjatywy przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Szwecja jest członkiem NATO i jesteśmy z tego niesamowicie dumni – mówił premier Ulf Kristersson. – Wiemy, że oczekiwania NATO wobec Szwecji są wysokie, ale sami sobie stawiamy wysoko poprzeczkę – przyznał. – Od zakończenia II wojny nie mieliśmy w naszym regionie tak poważnej sytuacji jak obecnie. Putin w najbliższych latach będzie zagrażał bezpieczeństwu euroatlantyckiemu. Przystąpiliśmy do NATO, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – tłumaczył Ulf Kristersson. Szwedzki premier podkreślił, że pomoc dla Ukrainy jest dla Sztokholmu fundamentem wspierania bezpieczeństwa w regionie. – Ukraina walczy dzielnie nie tylko za swoją wolność, ale i za wolność Europy – ocenił. Poinformował, że aby wzmocnić obronność, Szwecja podwoiła swój budżet na ten cel. Będzie on wynosił 2% PKB. – Flaga szwedzka w kwaterze głównej NATO to znak, że stajemy ramię w ramię w walce o wolność i demokrację – zapewnił Ulf Kristersson.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Gotlands regemente, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Śladami ojca
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO