moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznaliśmy uzbrojenie Mieczników

Ustalona została ostateczna konfiguracja wszystkich fregat rakietowych o kryptonimie Miecznik. Na mocy zatwierdzonego kilka dni temu przez Agencję Uzbrojenia aneksu do umowy ramowej na budowę Mieczników okręty nr 2 i 3 będą wyposażone w takie same systemy elektroniczne i walki jak prototypowa, już budowana w PGZ Stoczni Wojennej, pierwsza jednostka tego typu.

W PGZ Stoczni Wojennej trwa budowa pierwszej fregaty rakietowej o kryptonimie Miecznik. Zgodnie z podpisanym w 2021 roku kontraktem ramowym prototypowa jednostka zostanie wyposażona w uzbrojenie i systemy walki pozwalające jej pokonywać nie tylko wrogie statki powietrzne oraz nieprzyjacielskie pociski manewrujące i balistyczne. Okręt będzie również w stanie niszczyć nieprzyjacielskie okręty nawodne i podwodne, a także cele naziemne. Choć umowa z 2021 roku przewiduje budowę trzech Mieczników, do tej pory ustalona była specyfikacja techniczna tylko pierwszego, prototypowego okrętu.

Dzisiaj Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zatwierdziła kolejny, czwarty już aneks do umowy z 2021 roku, na mocy którego ustalone zostały konfiguracja kolejnych zaplanowanych do budowy fregat oraz kwota, jaką Skarb Państwa zapłaci wykonawcy. – Okręty seryjne budowane w ramach programu „Miecznik” (tj. druga i trzecia jednostka) zostaną doposażone w sensory i efektory tożsame z tymi, które są kontraktowane na pierwszą jednostkę prototypową – zakomunikowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Oznacza to, że wszystkie Mieczniki zostaną uzbrojone w: armatę OTO Melara Super Rapid Strales kalibru 76 mm, dwie armaty kalibru 35 mm OSU-35K zasilane amunicją programowalną, zdalnie i ręcznie sterowane wielkokalibrowe karabiny maszynowe, a także wyrzutnię rakiet VLS Mk-41 – z której wystrzeliwane będą pociski przeciwlotnicze Sea Ceptor CAMM. Na okrętach znajdą się także radar ścianowy SM400 oraz radar dookólny NS50, sonary, systemy identyfikacji „swój–obcy” oraz walki radioelektronicznej. Okręty będą dowodzone przy użyciu systemu Tacticos.

Za zbudowanie i wyposażenie wszystkich trzech fregat – ostatnia ma wejść do służby w 2031 roku – Skarb Państwa zapłaci konsorcjum PGZ-Miecznik około 14,8 mld zł brutto.

Polska Grupa Zbrojeniowa podkreśla, że program Miecznik pozwoli rodzimemu przemysłowi stoczniowemu i zbrojeniowemu wejść na zupełnie nowe rynki zbytu. – Realizacja projektu „Miecznik” jest impulsem rozwojowym dla całego sektora stoczniowego skupionego nie tylko na Pomorzu. Najlepiej to widać na przykładzie PGZ Stoczni Wojennej, w której realizowane są inwestycje na niespotykaną dotąd skalę. Budujemy jedną z trzech największych hal kadłubowych w Europie – komentuje Cezary Cierzan, dyrektor Departamentu Technologii Morskich PGZ. – Już teraz realizujemy zamówienia dla Marynarki Wojennej RP, ale też dla uznanych odbiorców zagranicznych. Co ważne, dzięki projektowi „Miecznik” staliśmy się pełnoprawnym partnerem doświadczonych w budowie okrętów firm jak Babcock czy dostawców uzbrojenia jak Thales – dodaje.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.; grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko ma swojego satelitę!
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Militarne Schengen
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Więcej Herculesów dla Abramsów
Razem na ratunek
Czwarta dostawa Abramsów
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Zwrot na Bałtyk
Polski „Wiking” dla Danii
Komplet medali wojskowych na ringu
Noc Dnia Podchorążego
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Nowe zasady dla kobiet w armii
Najdłuższa noc
AW149 made in Poland
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Kapral Bartnik mistrzem świata
Po co wojsku satelity?
Wojsko na Horyzoncie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Mundurowi z benefitami
Nowe Kraby w Sulechowie
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Wojskowy bus do szczęścia
Gdy ucichnie artyleria
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
W krainie Świętego Mikołaja
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Skytrucki dla Niemiec
The Darker, the Better
Pancerniacy jadą na misję
Uczelnie łączą siły
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pociski rakietowe dla Husarzy
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niebo pod osłoną
Plan na WAM
Polscy marynarze na misjach
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
wGotowości do reakcji
Wojsko przetestuje nowe technologie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Dzień wart stu lat
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO