moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piekielny ogień dla polskiej armii

Śmigłowce AW-149, które wkrótce wejdą do wyposażenia Sił Zbrojnych RP, będą uzbrojone w najnowszą amerykańską broń przeciwpancerną. – Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Mariusz Błaszczak.

AGM-114R2 Hellfire to najnowsza wersja produkowanych od początku lat osiemdziesiątych amerykańskich pocisków przeciwpancernych klasy powietrze–ziemia. Rakieta, nazywana również AGM-114R Hellfire II/Romeo Hellfire, ma długość 1,8 m, waży niecałe 50 kg, osiąga prędkość maksymalną ponad 1,3 Ma i jest w stanie razić cele oddalone o 8 km (branżowi eksperci spekulują, że realny zasięg najnowszych „piekielnych ogni” przekracza 10 km).

O planach zakupu Hellfire II Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował w marcu. Teraz wicepremier Błaszczak napisał w mediach społecznościowych, że zostały sfinalizowane rozmowy handlowe z producentem pocisków, czyli koncernem Lockheed Martin.

– Dziś podpisaliśmy umowę na dostawę pocisków rakietowych Hellfire. Będą stanowiły uzbrojenie dla śmigłowców wsparcia AW149 i docelowo uderzeniowych AH-64E Apache Guardian – poinformował szef resortu obrony. W pierwszej kolejności w amerykańskie pociski zostaną uzbrojone wielozadaniowe maszyny AW149, które mają w tym roku wejść do służby jako Perkozy. Ale rakiety będą również przeznaczone dla śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache, które polska armia zamierza kupić. Przypomnijmy, w ubiegłym roku Polska wystąpiła do rządu Stanów Zjednoczonych o zgodę na sprzedaż 96 maszyn Apache w ich najnowszej wersji.

Za 800 pocisków AGM-114R2 Hellfire Skarb Państwa zapłaci około 150 mln dolarów, a zgodnie z informacjami z Agencji Uzbrojenia, pierwsza ich partia ma być przekazana polskiemu wojsku jeszcze w tym roku. – Warto podkreślić, że blisko 70% zamówionych pocisków zostanie dostarczonych nie później niż do końca I połowy 2026 roku – napisał na Twitterze ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Dostawy wszystkich rakiet zakończą się w 2029 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1685713260
czyli za sztukę 1 MLN PL ... !!! ile trzeba wydać aby zbudować rodzimego Moskita ...???
C7-31-3D-45

Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Nowy Grot zatwierdzony
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Sojusz kontra drony
Biało-czerwona na Monte Cassino
Latający dron – broń na okręty podwodne
Co dalej z orderem Zełenskiego?
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Hegseth odznaczył polskiego generała
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Natowskie manewry na Bałtyku
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Husarze dla mieszkańców Polski
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Oswoić „latający komputer”
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
DIANA szansą dla polskich innowacji
Równanie z „Iksem”
Groźny incydent w Libanie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Marsz prawdę ci powie
Polski wkład w operację „Overlord”
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Wsparcie ma znaczenie
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Kraków zaprosił weteranów
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Generał z cienia
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Czerwieńsze będą…
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Studia z obrony granic
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
F-35 zmienia wszystko
NATO rozkłada lotniczy parasol
Merops nad Ustką
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Bałtyk, wspólna sprawa
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Koszykarskie widowisko
Drugi dom efów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO