moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek: przestrzeń kosmiczna

Wojskowa Akademia Techniczna zacieśnia współpracę z Polską Agencją Kosmiczną. Przedstawiciele WAT-u i Agencji podpisali porozumienie, dzięki któremu studenci i absolwenci uczelni będą mieli możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego w murach PAK-u. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy wybrali studia m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej.

Umowa o współpracy Wojskowej Akademii Technicznej z Polską Agencja Kosmiczną została zawarta w czwartek. Porozumienie zakłada m.in. organizację wspólnych wydarzeń, takich jak spotkania, wykłady czy seminaria, mających aktywizować zawodowo młodych ludzi. Studenci i absolwenci WAT-u będą także otrzymywali informacje o możliwości odbycia praktyk czy staży w PAK-u. Dokument podpisali gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT-u, i prof. Grzegorz Wrochna, prezes Agencji.

Podczas uroczystości podpisania porozumienia gen. bryg. prof. Wachulak zaznaczał, że WAT kształci młodych ludzi na kierunkach, których absolwenci mogą być szczególnie przydatni w instytucji związanej z sektorem kosmicznym. – Wojskowa Akademia Techniczna sukcesywnie rozwija i realizuje strategiczne założenia w obszarze wspierania karier zawodowych swoich studentów, dlatego współpraca z PAK-iem jest szczególnie istotna z uwagi na wspólny cel, którym jest rozwój nauki i badań oraz dostosowanie kształcenia studentów do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – powiedział. Natomiast prof. Grzegorz Wrochna, prezes PAK-u, dodał, że „potencjał polskiego sektora kosmicznego w dużej mierze jest zależny od dobrze wyszkolonej kadry”. Przekonywał także, że to bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali wiedzę nie tylko na danym kierunku studiów, lecz także by udzielali się np. w kołach naukowych. – Natomiast początek rzeczywistej drogi zawodowej na rynku pracy stanowią praktyki i staże, dlatego wraz z WAT-em będziemy promować takie możliwości – zaznaczył prof. Wrochna.

REKLAMA

Współpraca będzie dotyczyć prowadzonych w WAT studiów m.in. w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz przygotowywania kadr dla resortu obrony narodowej w obszarze piątej domeny operacyjnej – przestrzeni kosmicznej.

Do tej pory WAT i PAK współpracowały m.in. przy realizacji projektów naukowo-badawczych. Studenci WAT-u stawali także na podium w ogłaszanych przez prezesa Agencji konkursach na najlepszą pracę dyplomową.

Wojskowa Akademia Techniczna to działająca od 1951 roku uczelnia publiczna, nadzorowana przez Ministerstwo Oborny Narodowej. W jej murach, na ośmiu wydziałach, wykształcenie zdobywają zarówno cywile, jak i przyszli oficerowie. WAT posiada także bogatą ofertę studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych, od niedawna na jej terenie funkcjonują również Szkoła Doktorska oraz Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Polska Agencja Kosmiczna została powołana w 2014 roku. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego, prowadzenie działań na rzecz badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej oraz edukacja społeczeństwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay, WAT

dodaj komentarz

komentarze

~wiesiek
1670168340
Pan gen. prof. Wachulak to wybitny naukowiec. Wieżę, że pod jego kierownictwem akademia powróci do klasy akademii z czasów gen. prof. Kaliskiego.
AC-AA-64-F8

Nowa strzelnica w Piastowie
 
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
SAROV w opcji
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Ochotnicy rozpoczynają służbę
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Wojskowa rodzina w hali sportowej
The Fall of the Superpower Myth
Upominki dla tureckich dzieci
W hołdzie powstańcom styczniowym
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Śladem profesjonalistów
Zachód o wsparciu dla Kijowa
4% PKB na Wojsko Polskie
Dodatek już nie za klasę
Weź udział w konkursie katyńskim
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Abramsy jadą do Ukrainy!
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Tons on Board
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina czeka na czołgi
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Dłuższa służba się opłaci
Styczniowy poligon terytorialsów
Pamięć o powstańcach styczniowych
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Dwie dekady WIM-u
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Nie zmarnować szansy
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Walczymy z imperium zła
Armia Czerwona niesie śmierć
Przetarcie przed manewrami
Terenowe motocykle II RP
Z Radomia do Las Vegas
Modernizacyjne priorytety wojska
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Desant w Forcie Bragg
F-35 rozpoczynają Air Policing
Droga do mistrzostwa
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
To był wielki cios dla polskiej armii
Orlik w natowskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO