moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nieśli ideę wolnej i suwerennej ojczyzny

Polska wita otwartymi ramiona prezydentów, którzy byli strażnikami pamięci i ojcami polskiej państwowości – mówiono w sobotę podczas uroczystego pochówku trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie. Prochy Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęły w mauzoleum w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

– Pochylamy się nad trumnami ze szczątkami naszych prezydentów, witamy, a zarazem odprowadzamy ich na miejsce wiecznego spoczynku – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego pogrzebu Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Prochy trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie spoczęły w Świątyni Opatrzności Bożej.

Andrzej Duda mówił o bohaterstwie polityków, którym zabrano ojczyznę i którzy nie mogli do niej wrócić. – Oni cały czas wierzyli, że niosą w sobie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i że Polska jeszcze taka będzie. I się nie pomylili – zaznaczył prezydent. Przypomniał, że ostatni z prezydentów na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia prezydenckie wolnej Polski pierwszemu prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach – Lechowi Wałęsie. – Dziś dziękujemy im, że nieśli przez dziesięciolecia bardzo trudnych lat ideę wolnej i suwerennej Polski – zaznaczył Duda.

W uroczystościach wziął udział także premier Mateusz Morawiecki. – Polska wita otwartymi ramiona ojców polskiej niepodległości, którzy byli strażnikami pamięci i polskiej państwowości – mówił. Szef rządu podkreślił, że każdy z polityków za cel nadrzędny uznawał wolną i silną RP. – Wasz duch będzie nas prowadził ku takiej Polsce – zapewnił Morawiecki. Premier stwierdził także, że uroczystość jest wezwaniem do wielkiej, rozproszonej po całym świecie, polskiej diaspory. – Drodzy rodacy, gdziekolwiek rzucił was los historii, tutaj jest wasz dom, myślimy o was, pamiętamy i jesteście tutaj zawsze wyczekiwani – zakończył Morawiecki.

We mszy żałobnej uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Polski, m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, i Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON, członkowie rodzin prezydentów RP na uchodźstwie oraz reprezentanci brytyjskiej Polonii. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Głównym celem działań prezydentów na emigracji była walka o wolną Polskę oraz zapewnienie ciągłości i suwerenności Rzeczypospolitej – przypomniał kardynał. Dodał, że dla każdego z nich wolna Polska była wspólnym mianownikiem i każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojściu do wolności Ojczyny. – Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy – ocenił kard. Nycz.

Spoczęli w Mauzoleum

Po mszy trumny ze szczątkami złożono do sarkofagów w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. Jednocześnie żołnierze oddali salwę honorową przed świątynią, a we wszystkich warszawskich parafiach zabiły kościelne dzwony.

Wraz z prezydentami Raczkiewiczem, Zaleskim i Ostrowskim w Mauzoleum spoczywa również Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej i został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków na terenie świątyni. Obok grobowców tych czterech polityków znalazły się symbolicznie sarkofagi upamiętniające pozostałych prezydentów na emigracji: Edwarda Raczyńskiego, pochowanego w rodzinnym majątku w Rogalinie, oraz Kazimierza Sabbata, który spoczywa na cmentarzu Gunnersbury w Londynie. Wolą ich rodzin było, aby ich prochy pozostały w dotychczasowym miejscach.

Ostatnim elementem uroczystości było otwarcie obok Mauzoleum Izby Pamięci poświęconej prezydentom na uchodźstwie. – Izba służy przypomnieniu postaci prezydentów, czasów, w których przyszło im działać, oraz wyzwań, jakim usiłowali sprostać – mówiła kilka dni temu Elżbieta Duda, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej w IPN, które przygotowało ekspozycję.

Zwiedzający zobaczą tam oryginalne fotografie, dokumenty i artefakty związane z prezydentami, m.in. paszport i legitymację oficera służby zdrowia z 1944 roku Stanisława Ostrowskiego, pieczęć Kazimierza Sabbata oraz ryngraf Ryszarda Kaczorowskiego. Znalazła się tam także kopia prezydenckiej Chorągwi Rzeczypospolitej, której oryginał powiewał nad Zamkiem Królewskim, a we wrześniu 1939 roku został wywieziony z kraju przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Mauzoleum i Izba Pamięci będą udostępnione dla zwiedzających od 14 listopada.

Polska na emigracji

Sprawowanie władzy II RP na emigracji było możliwe dzięki zapisom konstytucji kwietniowej z 1935 roku. Od września 1939 do grudnia 1990 roku urząd prezydenta piastowało sześciu polityków: Władysław Raczkiewicz (prezydent w latach 1939–1947), August Zaleski (1947–1972), Stanisław Ostrowski (1972–1979), Edward Raczyński (1979–1986), Kazimierz Sabbat (1986–1989) i Ryszard Kaczorowski (1989–1990).

Zakończeniem ich misji było uroczyste przekazanie przez Ryszarda Kaczorowskiego 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich Lechowi Wałęsie, pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wolnych wyborach powszechnych po II wojnie światowej.

Groby trzech pierwszych prezydentów na uchodźstwie znajdowały się w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii na Cmentarzu Lotników Polskich. Miasto ma duże związki z Polską. W ulokowanych tam podczas II wojny bazach RAF stacjonowały polskie jednostki lotnicze, a na tamtejszym cmentarzu znajduje się największa liczba grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii. Uroczystości ekshumacyjne i pożegnanie prezydentów odbyło się tam 6 listopada.

Z Wielkiej Brytanii szczątki polityków przywiozła w sobotę wojskowa CASA. Na lotnisku w Warszawie powitali ich przedstawiciele polskiego rządu w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. – Po długiej podróży nasi prezydenci na uchodźstwie wracają na polską ziemię, wracają tu, gdzie jest ich miejsce – mówił wówczas premier Morawiecki. Podkreślił, że to oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia RP, byli depozytariuszami pamięci i ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei.

Z kolei Zbigniew Girzyński, poseł i historyk, zaznaczył, że prezydenci na uchodźstwie byli rycerzami, którzy walczyli o najświętszą sprawę, czyli wolność naszego kraju. – To oni swoją niezłomną postawą wykuwali w naszych sercach wolną Polskę – podkreślił Girzyński. Po powitaniu na lotnisku kondukt żałobny przejechał ulicami miasta w asyście honorowej wojska i policji do Świątyni Opatrzności Bożej.

Sprowadzenie do Polski szczątków prezydentów jest symbolicznym zamknięciem trwających od 2018 roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Objęte zostało patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”. Jej celem jest przypomnienie Polakom o działalności władz RP na emigracji i roli prezydentów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP; Kancelaria Premiera, MON, IPN

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Rajd ku czci saperów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO