moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kieleckie nagrody cz. 5

EOD ONE, czyli interaktywne ubranie ochronne dla saperów, chroniące przed odłamkami oraz falą cieplną i uderzeniową. Cleamix VCS-Series, czyli zestaw do oczyszczania powietrza w pojazdach i pomieszczeniach z różnych wirusów, bakterii oraz gazów bojowych. Przedstawiamy kolejnych laureatów przyznawanych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nagród Defender.

Konkurs, w którym są przyznawane Defendery, organizowany jest na MSPO od 25 lat. O te nagrody mogą ubiegać się produkty obronne, które wyróżniają się na tle konkurencji nie tylko nowoczesnością i innowacyjnością, lecz także walorami użytkowymi. O tym, kto zostanie uhonorowany, decyduje jury składające się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ministerstw: Obrony, Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Edukacji i Nauki, a także reprezentantów Sił Zbrojnych RP oraz służb mundurowych. W tym roku konkursowe jury nagrodziło Defenderami dziesięć produktów i dziś przedstawiamy kolejne z nich.

 

Interaktywny kombinezon

O tym, że praca sapera, czy to wojskowego, czy działającego w jednostkach pirotechnicznych policji lub służb specjalnych, nie jest bezpieczna, chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Specjaliści w tej dziedzinie wskazują, że wybuch neutralizowanego niebezpiecznego przedmiotu niesie dla sapera trzy typy zagrożeń. Są to odłamki lecące z ogromną prędkością oraz dwa rodzaje fal – uderzeniowa i cieplna. Saperzy podkreślają, że to nie odłamki są najgroźniejsze, ale właśnie fale, szczególnie uderzeniowa.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Lubawa pokazała, opracowane wspólnie z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa MORATEX oraz spółką MindMade, przeciwwybuchowe i odłamkoodporne ubranie ochronne EOD ONE. Jak przekonują jego twórcy, zostało ono zaprojektowane z myślą o jak najbardziej kompleksowej ochronie sapera.

Specjalna konstrukcja poszczególnych warstw odzieży ochronnej składających się na EOD ONE, czyli nie tylko hełm, kurtka i spodnie, lecz także specjalny kołnierz, buty oraz osłony: szyi, ud i podudzi, chroni pirotechnika przed zabójczym działaniem fali cieplnej i uderzeniowej. Co ważne, saper może dostosowywać poziom ochrony balistycznej do swoich preferencji. Aby ją zmaksymalizować, może np. zainstalować w skafandrze dodatkowe panele balistyczne, które chronią tułów przed odłamkami: tymi o wadze 1,1 g, lecącymi po wybuchu z prędkością 1800 m/s, albo tymi ważącymi prawie 3 g, lecącymi z prędkością 1300 m/s.

EOD ONE to kombinezon, który wyróżnia się na tle konkurencji interaktywnością. Noszący go saper nie musi sam sterować funkcjami ubrania, takimi jak oświetlenie, łączność, ochrona przed zaparowaniem przyłbicy oraz system chłodzenia ciała. Tym wszystkim może zarządzać jego pomocnik (albo dowódca), który na specjalny ekran na przedramieniu może wysłać mu np. zdjęcie schematu zapalnika albo film instruktażowy, jak rozbrajać dany ładunek.

Chronić elektronikę

Kolejnym produktem nagrodzonym podczas tegorocznego MSPO Defenderem jest przenośny system do dekontaminacji Cleamix VCS-Series fińskiej firmy Cleamix Oy. Dekontaminacja to proces, który polega na unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia. Mogą to być nie tylko różnego typu wirusy i bakterie, lecz także chemikalia, w tym broń chemiczna i biologiczna.

Jak podkreśla Dawid Manicki z firmy Iacobus, która reprezentuje w Polsce fińską spółkę, system Cleamix VCS wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie dekontaminacji tym, że jest bezpieczny dla elektroniki. – Dzięki użyciu suchego gazu, a dokładniej nadtlenku wodoru, nie ma ryzyka uszkodzenia skomplikowanej i drogiej elektroniki, jakie istnieje przy metodach mokrych, gdzie rozpyla się wilgotną mgiełkę, lub ozonowaniu, gdzie następuje silne utlenianie – wyjaśnia Manicki. – Inne metody, jak np. oczyszczanie powietrza promieniowaniem UV, także nie są zbyt bezpieczne, gdyż mogą zostać uszkodzone powierzchnie plastikowe – dodaje.

Przedstawiciele firmy Cleamix Oy podkreślają, że zaletą systemu Cleamix VCS jest jego niewielki rozmiar, który pozwala go łatwo przenosić i używać tam, gdzie jest potrzebny. Urządzenie jest już w wyposażeniu polskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Innowacyjność tego produktu doceniło jury konkursu Defender, przyznając mu, jako jedynemu rozwiązaniu zagranicznemu, tegoroczny laur.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO