moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosja wciąż bombarduje Ukrainę

Ukraińska policja oskarżą Rosjan o używanie amunicji fosforowej, zakazanej Konwencją Genewską. W 18. dniu inwazji rosyjska armia kontynuowała bombardowania i ostrzał artyleryjsko-rakietowy miast na wschodzie i południu Ukrainy. W ataku na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie zginęło ponad 30 osób. To miejscowość leżąca zaledwie 20 km od granicy z Polską.

Ukraińskie władze oskarżyły Rosję o wykorzystanie w czasie wojny kolejnego zakazanego przez międzynarodowe traktaty rodzaju uzbrojenia. Tym razem agresor miał użyć amunicji fosforowej. Do takiego ataku doszło w rejonie miasta Popasna w obwodzie Ługańskim – poinformował o tym Ołeksij Biłoszycki, zastępca szefa kijowskiej policji patrolowej. – Niesamowite cierpienie, pożary. Wyzwoliciele w całej okazałości. Bydło, nie ludzie – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

ONZ zebrała już wiele dowodów na używanie przez Rosjan do ostrzału miast amunicji kasetowej, której także nie można wykorzystywać w rejonach gdzie są cywile. Jednym z takich przypadków było zbombardowanie kilka dni temu wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dniach inwazji, Rosjanie ograniczyli aktywność wojska lądowch i marynarki wojennej, koncentrując się na ostrzale artyleryjskim i rakietowym ukraińskich miast i miasteczek. M.in. w Słowiańsku (obwód doniecki) ostrzelali wieżę telewizyjną na szczycie wzgórza Karaczun, zbombardowali Mikołajów – zabijając 9 osób.

Najtragiczniejszy w skutkach – zginęło ponad trzydzieści osób – był atak rakietowo-bombowy na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworkach, w obwodzie lwowskim, które znajduje się około 20 km od polskiej granicy.

– Pracują tu zagraniczni instruktorzy. To nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO. Zamknijcie niebo, aby to zatrzymać!" – zaapelował po ataku Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Ukraińcy poinformowali również, że w Irpieniu zginął amerykański dziennikarz Brent Renaud. 51-latek był cenionym dokumentalistą, współpracujący m.in. z gazetą New York Times.

Straty rosyjskie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował dzisiaj, że armia rosyjska od początku inwazji na Ukrainę, utraciła 74 samoloty, 86 śmigłowców, 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemy artyleryjskie, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemy obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych. W walkach miało zginąć 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Ukraiński Sztab Generalny zaapelował również do mieszkańców kraju, aby nie umieszczali w mediach społecznościowych informacji, zdjęć oraz filmów dotyczących wsparcia wojskowego, przekazywanego ukraińskiej armii przez państwa zachodnie – Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. – Współpraca wojskowo-techniczna to delikatny obszar, wymagający niezwykle wyważonego podejścia do publicznych komentarzy. Szczególnie w czasie wojny. Powstrzymaj się od komentowania tego. Zarezerwuj prawo do wypowiadania się na te tematy tylko urzędnikom. Siły Zbrojne Ukrainy są wdzięczne za zrozumienie – czytamy w apelu ukraińskiej armii.

Pomoc dla Ukrainy

Państwa zachodnie, w tym Wielka Brytania i USA, zapowiedziały przekazanie Ukrainie kolejnych pakietów broni. W sobotę, 12 marca, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował, że ma prośbę prezydenta Joe Bidena zatwierdził wart 200 mln dolarów pakiet pomocy militarnej.

Zachód pomaga Ukrainie także humanitarnie. Premier Irlandii Micheal Martin poinformował, że jego kraj znosi wizy dla ukraińskich uchodźców, by ułatwić im uzyskanie tam schronienia przed wojną. Natomiast premier Japonii, Fumio Kishida poinformował, że uchodźców z Ukrainy chcą przyjąć do siebie miasta, które najmocniej ucierpiały w czasie awarii elektrowni w Fukushimie w 2011 roku (w dowód wdzięczności za udzieloną im wówczas przez cały świat pomoc).

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że planowane są kolejne rozmowy pokojowe. Mają się one odbyć w poniedziałek lub wtorek. Zadeklarował on jednocześnie, że oczekiwania w tej kwestii po stronie Ukraińskiej nie uległy zmianie. – Ukraina nie zrezygnuje ze swojego stanowiska. Nasze żądania są jasne: koniec wojny i wycofanie wojsk rosyjskich. Jest szansa na dialog – oświadczył na Twitterze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Palmiry – miejsce kaźni
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Leopardy jadą na poligon
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO